Alue lyhyesti
Kauniaisissa asuu 10 253 ihmistä yhdellä postinumeroalueella. Asukasmäärä on kasvanut 10 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Suomessa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 1 %. Lapsiperheitä on paljon: 28 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Suomessa 20 %).
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 341 €, 74 % enemmän kuin Suomessa. Neliöhinta on noussut 3 % vuodesta 2020. 69 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 30 % vuokralla (Suomessa 38 % vuokralla).
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 38 494 € vuodessa, noin 3 208 € kuukaudessa. Se on 46 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Suomessa (12 %). Kauniaisissa on 2 377 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (28 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 6 % työpaikoista (Suomessa 2 %).
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 4 341 €
- +3,2 % vuodesta 2020
- 2025
- Suomi2 502 €
- Kaksion vuokra / m²
- 19,43 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
- Suomi16,12 €
- Asukkaat
- 10 253
- +9,6 % vuodesta 2014
- Keski-ikä44,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 38 494 €
- +31,2 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 3 208 € kuukaudessa
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 30 %
- 4 434 taloudesta
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 65 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 341 €, 74 % enemmän kuin Suomessa. Neliöhinta on noussut 3 % vuodesta 2020.
Hinnat ja vuokrat asunnon koon mukaan
Kaupat 2025–2026 Q1, vuokrat alueelta Espoo-Kauniainen 1. Lähde: Tilastokeskus
| Asunnon koko | Neliöhinta | Vuokra / m² kuukaudessa | Hinta–vuokra-suhde | Kaupat |
|---|---|---|---|---|
| Yksiö | 4 699 € | 24,72 € | 15,8 | 7 |
| Kaksio | 4 341 € | 19,43 € | 18,6 | 43 |
| Kolmio+ | 3 512 € | 18,20 € | 16,1 | 7 |
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Bruttovuokratuotto
- 5,4 %
- Kaksio. Vuoden vuokra osuutena hinnasta ennen kuluja
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain, kaikki huoneluvut. Lähde: Tilastokeskus.
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 28 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Suomessa 20 %).
KauniainenSuomi
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 17 % asukkaista, enemmän kuin Suomessa (15 %).
- Kauniainen43 %24 %17 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset43 %
- Työttömät3 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset24 %
- Lapset 0–14 v.17 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 44,0
- Suomi: 44,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 7 %
- Suomi: 12 %
- Talouden koko
- 2,3
- Suomi: 1,9
- Asumisväljyys
- 48,2 m²
- Suomi: 41,6 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
69 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 30 % vuokralla (Suomessa 38 % vuokralla).
- Kauniainen69 %30 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto69 %
- Vuokra-asunto30 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 55 % on kerrostaloissa ja 44 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Suomessa (107,2 m² ja 78,5 m²).
- Kauniainen55 %44 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot55 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot44 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 28 % kotitalouksista (Suomessa 20 %) ja yksinasuvia 35 %.
KauniainenSuomi
- Yksinasuvat35 %, Suomi 47 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat7 %, Suomi 13 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Suomi 4 %
- Lapsitaloudet28 %, Suomi 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Suomi 4 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Suomi 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita36 %, Suomi 48 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt37 %, Suomi 33 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 107,2 m²
- Suomi: 78,5 m²
- Asunnot
- 4 923
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 65 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (36 %).
- Kauniainen13 %12 %25 %39 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon13 %
- Ylioppilastutkinto10 %
- Ammatillinen tutkinto12 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
- Ylempi korkeakoulututkinto39 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 50 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Kauniainen15 %35 %50 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %15 %
- Keskimmäinen 60 %35 %
- Ylin 20 %50 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 38 494 €
- vuodessa, noin 3 208 € kuukaudessa
- Suomi: 26 351 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 69 098 €
- vuodessa, noin 5 758 € kuukaudessa
- Suomi: 37 777 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 65 %
- Suomi: 36 %
Työpaikat
Kauniaisissa on 2 377 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (28 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 6 % työpaikoista (Suomessa 2 %).
Suurimmat toimialat
KauniainenSuomi
- Terveys- ja sosiaalipalvelut28 %, Suomi 19 %
- Koulutus19 %, Suomi 7 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta9 %, Suomi 6 %
- Hallinto- ja tukipalvelut8 %, Suomi 7 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Suomi 11 %
- Muu palvelutoiminta6 %, Suomi 3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 2 377
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,23
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Suomi: 0,43
Toimialaryhmät
- Kauniainen96 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus4 %
- Palvelut96 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 10 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Suomessa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 1 %. Mediaanitulot ovat nousseet 31 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Suomessa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).