Asumisvalinta

Martti-Korppolaismäki

20810 · Turku · Varsinais-Suomi

20810 Martti-Korppolaismäki

Alue lyhyesti

Alueella Martti-Korppolaismäki (20810) asuu 16 855 ihmistä, 8 % Turun asukkaista. Ikärakenne on lähellä Turun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 29 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista. Yksinasuvia on 58 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 13 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (80 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Turussa (60,5 m² ja 64,1 m²). 53 % kotitalouksista asuu vuokralla, vähemmän kuin Turussa (55 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 037 €, 15 % enemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020. Hinta vastaa 15,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,07 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 663 € vuodessa, noin 2 222 € kuukaudessa. Se on 10 % suurempi kuin Turussa ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, vähemmän kuin Turussa (14 %). Alueella on 3 673 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (25 %). Tavallista yleisempi on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta: 15 % työpaikoista (Turussa 7 %).

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asukkaat

    16 855

    Turun 26 alueesta 4. suurin

  • Korkea-asteen tutkinto

    46 %

    Turun 26 alueesta 5. suurin

    Turku 38 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 037 €
+1,0 % vuodesta 2020
Turku2 651 €
Kaksion vuokra / m²
16,07 €
Luku alueelta Turku 1
Turku15,22 €
Asukkaat
16 855
+5,2 % vuodesta 2014
Keski-ikä44,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 663 €
+32,3 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 222 € kuukaudessa
Turku24 314 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
53 %
10 314 taloudesta
Turku55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
46 %
18 vuotta täyttäneistä
Turku38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 037 €, 15 % enemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020.

Neliöhinta

3 037 €

Postinumeroalue 20810
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 29 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,07 €

Luku alueelta Turku 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Turku: 15,22 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Martti-Korppolaismäki3 037 €Turku 2 651 €
1 658 € – 3 488 €Luku alueelta Turku, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
15,7 vuotta
Turku: 14,5
Bruttovuokratuotto
6,3 %
Turku: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
670–848 €
Luku alueelta Turku 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+1,1 %−2,9 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
Hintaindeksin (Turku 1) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta5/17

    868 €Huhkola-Lauste-Vaala
    Turku 2 651 €Martti-Korppolaismäki 3 037 €
    4 066 €Kupittaa
    868 €Huhkola-Lauste-Vaala4 066 €Kupittaa
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani8/26

    20 413 €Vesilinna
    Turku 24 314 €Martti-Korppolaismäki 26 663 €
    33 352 €Moikoinen-Pikisaari
    20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-Pikisaari
  • Vuokralla asuvat taloudet12/26

    2 %Tortinmäki
    Turku 55 %Martti-Korppolaismäki 53 %
    90 %Skanssi
    2 %Tortinmäki90 %Skanssi
  • 16–34-vuotiaat11/26

    13 %Kakskerta
    Turku 32 %Martti-Korppolaismäki 29 %
    60 %Iso-Heikkilä
    13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä
  • 65 vuotta täyttäneet9/26

    11 %Moisio
    Turku 20 %Martti-Korppolaismäki 23 %
    31 %Uittamo
    11 %Moisio31 %Uittamo
  • Lapsiperheet20/26

    5 %Vesilinna
    Turku 15 %Martti-Korppolaismäki 13 %
    46 %Moisio
    5 %Vesilinna46 %Moisio
  • Korkea-asteen tutkinto5/26

    13 %Pansio-Perno
    Turku 38 %Martti-Korppolaismäki 46 %
    56 %Moikoinen-Pikisaari
    13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-Pikisaari
  • Työttömyys13/26

    5 %Kakskerta
    Turku 14 %Martti-Korppolaismäki 12 %
    24 %Varissuo
    5 %Kakskerta24 %Varissuo
  • Asuntojen keskikoko19/26

    41,3 m²Iso-Heikkilä
    Turku 64,1 m²Martti-Korppolaismäki 60,5 m²
    139,5 m²Kakskerta
    41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Turun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 29 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista.

Martti-KorppolaismäkiTurku

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 48 % asukkaista, enemmän kuin Turussa (44 %).

  • Martti-Korppolaismäki48 %25 %10 %
  • Turku44 %11 %22 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset48 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset25 %
  • Lapset 0–14 v.10 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
44,0
Turku: 42,0
Työttömät, osuus työvoimasta
12 %
Turku: 14 %
Talouden koko
1,6
Turku: 1,7
Asumisväljyys
37,7 m²
Turku: 37,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

53 % kotitalouksista asuu vuokralla, vähemmän kuin Turussa (55 %).

  • Martti-Korppolaismäki46 %53 %
  • Turku44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto46 %
  • Vuokra-asunto53 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (80 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Turussa (60,5 m² ja 64,1 m²).

  • Martti-Korppolaismäki80 %18 %
  • Turku76 %23 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot80 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot18 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 58 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 13 %.

Martti-KorppolaismäkiTurku

  • Yksinasuvat58 %, Turku 56 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat20 %, Turku 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Turku 6 %
  • Lapsitaloudet13 %, Turku 15 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Turku 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Turku 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita59 %, Turku 59 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt28 %, Turku 26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
60,5 m²
Turku: 64,1 m²
Asunnot
11 583
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 46 % aikuisista, enemmän kuin Turussa (38 %).

  • Martti-Korppolaismäki15 %11 %27 %27 %19 %
  • Turku21 %13 %29 %22 %16 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon15 %
  • Ylioppilastutkinto11 %
  • Ammatillinen tutkinto27 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto19 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 18 % ja suurituloisimpaan 20 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Martti-Korppolaismäki18 %62 %20 %
  • Turku24 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %18 %
  • Keskimmäinen 60 %62 %
  • Ylin 20 %20 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 663 €
vuodessa, noin 2 222 € kuukaudessa
Turku: 24 314 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
33 307 €
vuodessa, noin 2 776 € kuukaudessa
Turku: 31 490 €
Korkea-asteen tutkinto
46 %
Turku: 38 %

Työpaikat

Alueella on 3 673 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (25 %). Tavallista yleisempi on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta: 15 % työpaikoista (Turussa 7 %).

Suurimmat toimialat

Martti-KorppolaismäkiTurku

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut25 %, Turku 22 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta15 %, Turku 7 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus11 %, Turku 6 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa8 %, Turku 9 %
  • Teollisuus7 %, Turku 11 %
  • Koulutus6 %, Turku 9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
3 673
Työpaikkoja asukasta kohden
0,22
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Turku: 0,53

Toimialaryhmät

  • Martti-Korppolaismäki14 %86 %
  • Turku16 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus14 %
  • Palvelut86 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa. Mediaanitulot ovat nousseet 32 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Turussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMartti-KorppolaismäkiTurkuSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).