Asumisvalinta

Varissuo

20610 · Turku · Varsinais-Suomi

20610 Varissuo

Alue lyhyesti

Alueella Varissuo (20610) asuu 13 848 ihmistä, 7 % Turun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 22 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Turussa 15 %). Yksinasuvia on 50 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 22 %.

Asunnoista 78 % on kerrostaloissa ja 22 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (67,2 m² ja 64,1 m²). 55 % kotitalouksista asuu vuokralla, saman verran kuin Turussa (55 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 510 €, 43 % vähemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 10,5 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,99 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 21 465 € vuodessa, noin 1 789 € kuukaudessa. Se on 12 % pienempi kuin Turussa ja 19 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 24 % on työttömänä, enemmän kuin Turussa (14 %). Alueella on 1 497 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (34 %). Tavallista yleisempi on muu palvelutoiminta: 8 % työpaikoista (Turussa 2 %).

Asukasmäärä on kasvanut 6 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työttömyys

    24 %

    Turun 26 alueesta suurin

    Turku 14 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,11

    Turun 26 alueesta 4. pienin

    Turku 0,53

  • Korkea-asteen tutkinto

    24 %

    Turun 26 alueesta 5. pienin

    Turku 38 %

  • Asukkaat

    13 848

    Turun 26 alueesta 5. suurin

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 510 €
−3,3 % vuodesta 2020
Turku2 651 €
Kaksion vuokra / m²
11,99 €
Luku alueelta Turku 3
Turku15,22 €
Asukkaat
13 848
+5,5 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
21 465 €
+27,8 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 789 € kuukaudessa
Turku24 314 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
55 %
6 990 taloudesta
Turku55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
24 %
18 vuotta täyttäneistä
Turku38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 510 €, 43 % vähemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 510 €

Postinumeroalue 20610
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 9 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

11,99 €

Luku alueelta Turku 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Turku: 15,22 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Varissuo1 510 €Turku 2 651 €
1 658 € – 3 488 €Luku alueelta Turku, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
10,5 vuotta
Turku: 14,5
Bruttovuokratuotto
9,5 %
Turku: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
600–732 €
Luku alueelta Turku 3, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,4 %−0,6 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
Hintaindeksin (Turku 3) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: työttömyys.

  • Kaksion neliöhinta13/17

    868 €Huhkola-Lauste-Vaala
    Turku 2 651 €Varissuo 1 510 €
    4 066 €Kupittaa
    868 €Huhkola-Lauste-Vaala4 066 €Kupittaa
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani23/26

    20 413 €Vesilinna
    Turku 24 314 €Varissuo 21 465 €
    33 352 €Moikoinen-Pikisaari
    20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-Pikisaari
  • Vuokralla asuvat taloudet11/26

    2 %Tortinmäki
    Turku 55 %Varissuo 55 %
    90 %Skanssi
    2 %Tortinmäki90 %Skanssi
  • 16–34-vuotiaat13/26

    13 %Kakskerta
    Turku 32 %Varissuo 25 %
    60 %Iso-Heikkilä
    13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä
  • 65 vuotta täyttäneet13/26

    11 %Moisio
    Turku 20 %Varissuo 20 %
    31 %Uittamo
    11 %Moisio31 %Uittamo
  • Lapsiperheet8/26

    5 %Vesilinna
    Turku 15 %Varissuo 22 %
    46 %Moisio
    5 %Vesilinna46 %Moisio
  • Korkea-asteen tutkinto22/26

    13 %Pansio-Perno
    Turku 38 %Varissuo 24 %
    56 %Moikoinen-Pikisaari
    13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-Pikisaari
  • Työttömyys1/26

    5 %Kakskerta
    Turku 14 %Varissuo 24 %
    24 %Varissuo
    5 %Kakskerta24 %Varissuo
  • Asuntojen keskikoko12/26

    41,3 m²Iso-Heikkilä
    Turku 64,1 m²Varissuo 67,2 m²
    139,5 m²Kakskerta
    41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 22 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Turussa 15 %).

VarissuoTurku

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 34 % asukkaista, vähemmän kuin Turussa (44 %).

  • Varissuo34 %11 %23 %18 %
  • Turku44 %11 %22 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset34 %
  • Työttömät11 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset23 %
  • Lapset 0–14 v.18 %
  • Muut6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Turku: 42,0
Työttömät, osuus työvoimasta
24 %
Turku: 14 %
Talouden koko
2,0
Turku: 1,7
Asumisväljyys
34,2 m²
Turku: 37,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

55 % kotitalouksista asuu vuokralla, saman verran kuin Turussa (55 %).

  • Varissuo44 %55 %
  • Turku44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto44 %
  • Vuokra-asunto55 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 78 % on kerrostaloissa ja 22 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (67,2 m² ja 64,1 m²).

  • Varissuo78 %22 %
  • Turku76 %23 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot78 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot22 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 50 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 22 %.

VarissuoTurku

  • Yksinasuvat50 %, Turku 56 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat12 %, Turku 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Turku 6 %
  • Lapsitaloudet22 %, Turku 15 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Turku 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Turku 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita47 %, Turku 59 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt31 %, Turku 26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
67,2 m²
Turku: 64,1 m²
Asunnot
7 526
Kesämökit
1

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 24 % aikuisista, vähemmän kuin Turussa (38 %).

  • Varissuo35 %34 %15 %
  • Turku21 %13 %29 %22 %16 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon35 %
  • Ylioppilastutkinto7 %
  • Ammatillinen tutkinto34 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste15 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 30 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Varissuo30 %62 %
  • Turku24 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %30 %
  • Keskimmäinen 60 %62 %
  • Ylin 20 %9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
21 465 €
vuodessa, noin 1 789 € kuukaudessa
Turku: 24 314 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 925 €
vuodessa, noin 2 494 € kuukaudessa
Turku: 31 490 €
Korkea-asteen tutkinto
24 %
Turku: 38 %

Työpaikat

Alueella on 1 497 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (34 %). Tavallista yleisempi on muu palvelutoiminta: 8 % työpaikoista (Turussa 2 %).

Suurimmat toimialat

VarissuoTurku

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut34 %, Turku 22 %
  • Koulutus15 %, Turku 9 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut8 %, Turku 9 %
  • Rakentaminen8 %, Turku 5 %
  • Muu palvelutoiminta8 %, Turku 2 %
  • Kuljetus ja varastointi7 %, Turku 5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 497
Työpaikkoja asukasta kohden
0,11
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Turku: 0,53

Toimialaryhmät

  • Varissuo14 %86 %
  • Turku16 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus14 %
  • Palvelut86 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 6 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Turussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniVarissuoTurkuSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).