Asumisvalinta

Kakskerta

20960 · Turku · Varsinais-Suomi

20960 Kakskerta

Alue lyhyesti

Alueella Kakskerta (20960) asuu 1 409 ihmistä, 1 % Turun asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 29 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Turussa 20 %). Osuus on Turun alueista 3. suurin. Lapsiperheitä on 23 % kotitalouksista (Turussa 15 %) ja yksinasuvia 25 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (139,5 m² ja 64,1 m²). 94 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 4 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Turun alueista 2. pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 263 € on hinta-alueelta Turku 2. Hinta vastaa 12,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,83 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 329 € vuodessa, noin 2 694 € kuukaudessa. Se on 33 % suurempi kuin Turussa ja 23 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Turun alueista 2. suurimmat. Työvoimasta 5 % on työttömänä, vähemmän kuin Turussa (14 %). Alueella on 240 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (33 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 7 % työpaikoista (Turussa 2 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Turussa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asuntojen keskikoko

    139,5 m²

    Turun 26 alueesta suurin

    Turku 64,1 m²

  • Työttömyys

    5 %

    Turun 26 alueesta pienin

    Turku 14 %

  • 16–34-vuotiaat

    13 %

    Turun 26 alueesta pienin

    Turku 32 %

  • Korkea-asteen tutkinto

    51 %

    Turun 26 alueesta 2. suurin

    Turku 38 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 263 €
Luku alueelta Turku 2
Turku2 651 €
Kaksion vuokra / m²
14,83 €
Luku alueelta Turku 2
Turku15,22 €
Asukkaat
1 409
−4,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä49,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 329 €
+37,0 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 694 € kuukaudessa
Turku24 314 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
4 %
607 taloudesta
Turku55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
51 %
18 vuotta täyttäneistä
Turku38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 263 € on hinta-alueelta Turku 2. Hinta vastaa 12,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,83 € kuukaudessa.

Neliöhinta

2 263 €

Luku alueelta Turku 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

14,83 €

Luku alueelta Turku 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Turku: 15,22 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kakskerta2 263 €Turku 2 651 €
1 658 € – 3 488 €Luku alueelta Turku, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
12,7 vuotta
Turku: 14,5
Bruttovuokratuotto
7,9 %
Turku: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
620–756 €
Luku alueelta Turku 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta0,0 %−3,6 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
Hintaindeksin (Turku 2) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 7 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, 65 vuotta täyttäneet, korkea-asteen tutkinto, työttömyys, asuntojen keskikoko.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani2/26

    20 413 €Vesilinna
    Turku 24 314 €Kakskerta 32 329 €
    33 352 €Moikoinen-Pikisaari
    20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-Pikisaari
  • Vuokralla asuvat taloudet25/26

    2 %Tortinmäki
    Turku 55 %Kakskerta 4 %
    90 %Skanssi
    2 %Tortinmäki90 %Skanssi
  • 16–34-vuotiaat26/26

    13 %Kakskerta
    Turku 32 %Kakskerta 13 %
    60 %Iso-Heikkilä
    13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä
  • 65 vuotta täyttäneet3/26

    11 %Moisio
    Turku 20 %Kakskerta 29 %
    31 %Uittamo
    11 %Moisio31 %Uittamo
  • Lapsiperheet6/26

    5 %Vesilinna
    Turku 15 %Kakskerta 23 %
    46 %Moisio
    5 %Vesilinna46 %Moisio
  • Korkea-asteen tutkinto2/26

    13 %Pansio-Perno
    Turku 38 %Kakskerta 51 %
    56 %Moikoinen-Pikisaari
    13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-Pikisaari
  • Työttömyys26/26

    5 %Kakskerta
    Turku 14 %Kakskerta 5 %
    24 %Varissuo
    5 %Kakskerta24 %Varissuo
  • Asuntojen keskikoko1/26

    41,3 m²Iso-Heikkilä
    Turku 64,1 m²Kakskerta 139,5 m²
    139,5 m²Kakskerta
    41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 29 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Turussa 20 %). Osuus on Turun alueista 3. suurin.

KakskertaTurku

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 30 % asukkaista, enemmän kuin Turussa (22 %).

  • Kakskerta45 %30 %12 %
  • Turku44 %11 %22 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset45 %
  • Työttömät2 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset30 %
  • Lapset 0–14 v.12 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
49,0
Turku: 42,0
Työttömät, osuus työvoimasta
5 %
Turku: 14 %
Talouden koko
2,3
Turku: 1,7
Asumisväljyys
61,8 m²
Turku: 37,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

94 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 4 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Turun alueista 2. pienin.

  • Kakskerta94 %
  • Turku44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto94 %
  • Vuokra-asunto4 %
  • Muu tai tuntematon2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (139,5 m² ja 64,1 m²).

  • Kakskerta99 %
  • Turku76 %23 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 23 % kotitalouksista (Turussa 15 %) ja yksinasuvia 25 %.

KakskertaTurku

  • Yksinasuvat25 %, Turku 56 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat1 %, Turku 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit0 %, Turku 6 %
  • Lapsitaloudet23 %, Turku 15 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Turku 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Turku 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita35 %, Turku 59 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt43 %, Turku 26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
139,5 m²
Turku: 64,1 m²
Asunnot
696
Kesämökit
1 610

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 51 % aikuisista, enemmän kuin Turussa (38 %). Osuus on Turun alueista 2. suurin.

  • Kakskerta15 %28 %29 %22 %
  • Turku21 %13 %29 %22 %16 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon15 %
  • Ylioppilastutkinto6 %
  • Ammatillinen tutkinto28 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste29 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto22 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 37 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Kakskerta13 %50 %37 %
  • Turku24 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %13 %
  • Keskimmäinen 60 %50 %
  • Ylin 20 %37 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 329 €
vuodessa, noin 2 694 € kuukaudessa
Turku: 24 314 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
66 191 €
vuodessa, noin 5 516 € kuukaudessa
Turku: 31 490 €
Korkea-asteen tutkinto
51 %
Turku: 38 %

Työpaikat

Alueella on 240 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (33 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 7 % työpaikoista (Turussa 2 %).

Suurimmat toimialat

KakskertaTurku

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut33 %, Turku 22 %
  • Koulutus17 %, Turku 9 %
  • Rakentaminen12 %, Turku 5 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys7 %, Turku 2 %
  • Teollisuus6 %, Turku 11 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta5 %, Turku 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
240
Työpaikkoja asukasta kohden
0,17
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Turku: 0,53

Toimialaryhmät

  • Kakskerta18 %80 %
  • Turku16 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto2 %
  • Jalostus18 %
  • Palvelut80 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Turussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 37 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Turussa (29 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKakskertaTurkuSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).