Asumisvalinta

Kuninkoja-Mälikkälä

20320 · Turku · Varsinais-Suomi

20320 Kuninkoja-Mälikkälä

Alue lyhyesti

Alueella Kuninkoja-Mälikkälä (20320) asuu 17 002 ihmistä, 8 % Turun asukkaista. Asukasmäärä on Turun alueista 3. suurin. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 28 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Turussa 20 %). Yksinasuvia on 52 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.

Asunnoista 75 % on kerrostaloissa ja 25 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (71,0 m² ja 64,1 m²). 58 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 41 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 917 €, 28 % vähemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 17 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 10,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,83 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 416 € vuodessa, noin 2 201 € kuukaudessa. Se on 9 % suurempi kuin Turussa ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Turussa (14 %). Alueella on 3 827 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (40 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (9 %).

Asukasmäärä on kasvanut 6 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Opiskelijat

    6 %

    Turun 26 alueesta 2. pienin

    Turku 11 %

  • Asukkaat

    17 002

    Turun 26 alueesta 3. suurin

  • 65 vuotta täyttäneet

    28 %

    Turun 26 alueesta 5. suurin

    Turku 20 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 917 €
+16,6 % vuodesta 2020
Turku2 651 €
Kaksion vuokra / m²
14,83 €
Luku alueelta Turku 2
Turku15,22 €
Asukkaat
17 002
+5,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä47,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 416 €
+28,7 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 201 € kuukaudessa
Turku24 314 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
41 %
9 595 taloudesta
Turku55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
36 %
18 vuotta täyttäneistä
Turku38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 917 €, 28 % vähemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 17 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 917 €

Postinumeroalue 20320
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 15 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

14,83 €

Luku alueelta Turku 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Turku: 15,22 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kuninkoja-Mälikkälä1 917 €Turku 2 651 €
1 658 € – 3 488 €Luku alueelta Turku, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
10,8 vuotta
Turku: 14,5
Bruttovuokratuotto
9,3 %
Turku: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
620–756 €
Luku alueelta Turku 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta0,0 %−3,6 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
Hintaindeksin (Turku 2) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta11/17

    868 €Huhkola-Lauste-Vaala
    Turku 2 651 €Kuninkoja-Mälikkälä 1 917 €
    4 066 €Kupittaa
    868 €Huhkola-Lauste-Vaala4 066 €Kupittaa
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani9/26

    20 413 €Vesilinna
    Turku 24 314 €Kuninkoja-Mälikkälä 26 416 €
    33 352 €Moikoinen-Pikisaari
    20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-Pikisaari
  • Vuokralla asuvat taloudet19/26

    2 %Tortinmäki
    Turku 55 %Kuninkoja-Mälikkälä 41 %
    90 %Skanssi
    2 %Tortinmäki90 %Skanssi
  • 16–34-vuotiaat16/26

    13 %Kakskerta
    Turku 32 %Kuninkoja-Mälikkälä 23 %
    60 %Iso-Heikkilä
    13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä
  • 65 vuotta täyttäneet5/26

    11 %Moisio
    Turku 20 %Kuninkoja-Mälikkälä 28 %
    31 %Uittamo
    11 %Moisio31 %Uittamo
  • Lapsiperheet14/26

    5 %Vesilinna
    Turku 15 %Kuninkoja-Mälikkälä 16 %
    46 %Moisio
    5 %Vesilinna46 %Moisio
  • Korkea-asteen tutkinto15/26

    13 %Pansio-Perno
    Turku 38 %Kuninkoja-Mälikkälä 36 %
    56 %Moikoinen-Pikisaari
    13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-Pikisaari
  • Työttömyys11/26

    5 %Kakskerta
    Turku 14 %Kuninkoja-Mälikkälä 12 %
    24 %Varissuo
    5 %Kakskerta24 %Varissuo
  • Asuntojen keskikoko11/26

    41,3 m²Iso-Heikkilä
    Turku 64,1 m²Kuninkoja-Mälikkälä 71,0 m²
    139,5 m²Kakskerta
    41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 28 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Turussa 20 %).

Kuninkoja-MälikkäläTurku

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 30 % asukkaista, enemmän kuin Turussa (22 %).

  • Kuninkoja-Mälikkälä43 %30 %13 %
  • Turku44 %11 %22 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset43 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat6 %
  • Eläkeläiset30 %
  • Lapset 0–14 v.13 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
47,0
Turku: 42,0
Työttömät, osuus työvoimasta
12 %
Turku: 14 %
Talouden koko
1,7
Turku: 1,7
Asumisväljyys
40,8 m²
Turku: 37,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

58 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 41 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla).

  • Kuninkoja-Mälikkälä58 %41 %
  • Turku44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto58 %
  • Vuokra-asunto41 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 75 % on kerrostaloissa ja 25 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (71,0 m² ja 64,1 m²).

  • Kuninkoja-Mälikkälä75 %25 %
  • Turku76 %23 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot75 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot25 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 52 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.

Kuninkoja-MälikkäläTurku

  • Yksinasuvat52 %, Turku 56 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat12 %, Turku 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Turku 6 %
  • Lapsitaloudet16 %, Turku 15 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Turku 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Turku 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita48 %, Turku 59 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt36 %, Turku 26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
71,0 m²
Turku: 64,1 m²
Asunnot
10 266
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 36 % aikuisista, saman verran kuin Turussa (38 %).

  • Kuninkoja-Mälikkälä20 %38 %24 %12 %
  • Turku21 %13 %29 %22 %16 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon20 %
  • Ylioppilastutkinto6 %
  • Ammatillinen tutkinto38 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 15 % ja suurituloisimpaan 16 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Kuninkoja-Mälikkälä15 %69 %16 %
  • Turku24 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %15 %
  • Keskimmäinen 60 %69 %
  • Ylin 20 %16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 416 €
vuodessa, noin 2 201 € kuukaudessa
Turku: 24 314 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
34 813 €
vuodessa, noin 2 901 € kuukaudessa
Turku: 31 490 €
Korkea-asteen tutkinto
36 %
Turku: 38 %

Työpaikat

Alueella on 3 827 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (40 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (9 %).

Suurimmat toimialat

Kuninkoja-MälikkäläTurku

  • Tukku- ja vähittäiskauppa40 %, Turku 9 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut18 %, Turku 22 %
  • Rakentaminen7 %, Turku 5 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut5 %, Turku 9 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys4 %, Turku 2 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4 %, Turku 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
3 827
Työpaikkoja asukasta kohden
0,23
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Turku: 0,53

Toimialaryhmät

  • Kuninkoja-Mälikkälä10 %90 %
  • Turku16 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus10 %
  • Palvelut90 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 6 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Turussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKuninkoja-MälikkäläTurkuSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).