Asumisvalinta

Paattinen

21330 · Turku · Varsinais-Suomi

21330 Paattinen

Alue lyhyesti

Alueella Paattinen (21330) asuu 1 797 ihmistä, 1 % Turun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 27 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Turussa 15 %). Osuus on Turun alueista 3. suurin. Lapsiperheitä on 27 % kotitalouksista (Turussa 15 %) ja yksinasuvia 32 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (108,7 m² ja 64,1 m²). 87 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 11 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Turun alueista 3. pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 990 € on hinta-alueelta Turku 3. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,99 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 701 € vuodessa, noin 2 392 € kuukaudessa. Se on 18 % suurempi kuin Turussa ja 9 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Turussa (14 %). Alueella on 343 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (42 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 16 % työpaikoista (Turussa alle 1 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Turussa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 16–34-vuotiaat

    16 %

    Turun 26 alueesta 2. pienin

    Turku 32 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    11 %

    Turun 26 alueesta 3. pienin

    Turku 55 %

  • Lapsiperheet

    27 %

    Turun 26 alueesta 3. suurin

    Turku 15 %

  • Pientaloasunnot

    95 %

    Turun 26 alueesta 4. suurin

    Turku 23 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
990 €
Luku alueelta Turku 3
Turku2 651 €
Kaksion vuokra / m²
11,99 €
Luku alueelta Turku 3
Turku15,22 €
Asukkaat
1 797
−1,7 % vuodesta 2014
Keski-ikä45,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 701 €
+32,7 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 392 € kuukaudessa
Turku24 314 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
11 %
784 taloudesta
Turku55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
31 %
18 vuotta täyttäneistä
Turku38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 990 € on hinta-alueelta Turku 3. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,99 € kuukaudessa.

Neliöhinta

990 €

Luku alueelta Turku 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 29 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

11,99 €

Luku alueelta Turku 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Turku: 15,22 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Paattinen990 €Turku 2 651 €
1 658 € – 3 488 €Luku alueelta Turku, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
6,9 vuotta
Turku: 14,5
Bruttovuokratuotto
14,5 %
Turku: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
600–732 €
Luku alueelta Turku 3, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,4 %−0,6 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
Hintaindeksin (Turku 3) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 8:stä: vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, lapsiperheet.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani4/26

    20 413 €Vesilinna
    Turku 24 314 €Paattinen 28 701 €
    33 352 €Moikoinen-Pikisaari
    20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-Pikisaari
  • Vuokralla asuvat taloudet24/26

    2 %Tortinmäki
    Turku 55 %Paattinen 11 %
    90 %Skanssi
    2 %Tortinmäki90 %Skanssi
  • 16–34-vuotiaat25/26

    13 %Kakskerta
    Turku 32 %Paattinen 16 %
    60 %Iso-Heikkilä
    13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä
  • 65 vuotta täyttäneet7/26

    11 %Moisio
    Turku 20 %Paattinen 25 %
    31 %Uittamo
    11 %Moisio31 %Uittamo
  • Lapsiperheet3/26

    5 %Vesilinna
    Turku 15 %Paattinen 27 %
    46 %Moisio
    5 %Vesilinna46 %Moisio
  • Korkea-asteen tutkinto17/26

    13 %Pansio-Perno
    Turku 38 %Paattinen 31 %
    56 %Moikoinen-Pikisaari
    13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-Pikisaari
  • Työttömyys22/26

    5 %Kakskerta
    Turku 14 %Paattinen 8 %
    24 %Varissuo
    5 %Kakskerta24 %Varissuo
  • Asuntojen keskikoko4/26

    41,3 m²Iso-Heikkilä
    Turku 64,1 m²Paattinen 108,7 m²
    139,5 m²Kakskerta
    41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 27 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Turussa 15 %). Osuus on Turun alueista 3. suurin.

PaattinenTurku

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 17 % asukkaista, enemmän kuin Turussa (12 %).

  • Paattinen43 %26 %17 %
  • Turku44 %11 %22 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset43 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset26 %
  • Lapset 0–14 v.17 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
45,0
Turku: 42,0
Työttömät, osuus työvoimasta
8 %
Turku: 14 %
Talouden koko
2,3
Turku: 1,7
Asumisväljyys
49,0 m²
Turku: 37,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

87 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 11 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Turun alueista 3. pienin.

  • Paattinen87 %11 %
  • Turku44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto87 %
  • Vuokra-asunto11 %
  • Muu tai tuntematon2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (108,7 m² ja 64,1 m²).

  • Paattinen95 %
  • Turku76 %23 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot4 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot95 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 27 % kotitalouksista (Turussa 15 %) ja yksinasuvia 32 %.

PaattinenTurku

  • Yksinasuvat32 %, Turku 56 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Turku 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Turku 6 %
  • Lapsitaloudet27 %, Turku 15 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Turku 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Turku 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita35 %, Turku 59 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt39 %, Turku 26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
108,7 m²
Turku: 64,1 m²
Asunnot
864
Kesämökit
18

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 31 % aikuisista, vähemmän kuin Turussa (38 %).

  • Paattinen21 %43 %21 %10 %
  • Turku21 %13 %29 %22 %16 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon21 %
  • Ylioppilastutkinto4 %
  • Ammatillinen tutkinto43 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 17 % ja suurituloisimpaan 21 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Paattinen17 %62 %21 %
  • Turku24 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %17 %
  • Keskimmäinen 60 %62 %
  • Ylin 20 %21 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 701 €
vuodessa, noin 2 392 € kuukaudessa
Turku: 24 314 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
49 114 €
vuodessa, noin 4 093 € kuukaudessa
Turku: 31 490 €
Korkea-asteen tutkinto
31 %
Turku: 38 %

Työpaikat

Alueella on 343 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (42 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 16 % työpaikoista (Turussa alle 1 %).

Suurimmat toimialat

PaattinenTurku

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut42 %, Turku 22 %
  • Maa-, metsä- ja kalatalous16 %, Turku 0 %
  • Rakentaminen12 %, Turku 5 %
  • Koulutus9 %, Turku 9 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta6 %, Turku 4 %
  • Kuljetus ja varastointi5 %, Turku 5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
343
Työpaikkoja asukasta kohden
0,19
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Turku: 0,53

Toimialaryhmät

  • Paattinen16 %13 %71 %
  • Turku16 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto16 %
  • Jalostus13 %
  • Palvelut71 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Turussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 33 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Turussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniPaattinenTurkuSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).