Alue lyhyesti
Alueella Vartiovuori-Samppalinna (20700) asuu 6 005 ihmistä, 3 % Turun asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 42 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Turussa 32 %). Yksinasuvia on 67 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 7 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Turussa (55,5 m² ja 64,1 m²). 64 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Turussa (55 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 310 €, 25 % enemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on Turun alueista 3. korkein. Neliöhinta on laskenut 4 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 17,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,07 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 596 € vuodessa, noin 2 050 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Turussa ja 7 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Turussa (14 %). Alueella on 4 226 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (55 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (22 %).
Asukasmäärä on kasvanut 7 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Lapsiperheet
7 %
Turun 26 alueesta 3. pienin
Turku 15 %
Pientaloasunnot
6 %
Turun 26 alueesta 4. pienin
Turku 23 %
Korkea-asteen tutkinto
47 %
Turun 26 alueesta 4. suurin
Turku 38 %
Kaksion neliöhinta
3 310 €
Turun 17 alueesta 3. korkein
Turku 2 651 €
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 310 €
- −4,2 % vuodesta 2020
- Turku2 651 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,07 €
- Luku alueelta Turku 1
- Turku15,22 €
- Asukkaat
- 6 005
- +6,7 % vuodesta 2014
- Keski-ikä44,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 596 €
- +30,2 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 050 € kuukaudessa
- Turku24 314 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 64 %
- 4 186 taloudesta
- Turku55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 47 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Turku38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 310 €, 25 % enemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on Turun alueista 3. korkein. Neliöhinta on laskenut 4 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
3 310 €
Postinumeroalue 20700
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 36 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,07 €
Luku alueelta Turku 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Turku: 15,22 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 17,2 vuotta
- Turku: 14,5
- Bruttovuokratuotto
- 5,8 %
- Turku: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 670–848 €
- Luku alueelta Turku 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+1,1 %−2,9 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
- Hintaindeksin (Turku 1) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, lapsiperheet.
Kaksion neliöhinta3/17
868 €Huhkola-Lauste-Vaala4 066 €KupittaaTurku 2 651 €Vartiovuori-Samppalinna 3 310 €868 €Huhkola-Lauste-Vaala4 066 €KupittaaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani15/26
20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-PikisaariTurku 24 314 €Vartiovuori-Samppalinna 24 596 €20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-PikisaariVuokralla asuvat taloudet7/26
2 %Tortinmäki90 %SkanssiTurku 55 %Vartiovuori-Samppalinna 64 %2 %Tortinmäki90 %Skanssi16–34-vuotiaat7/26
13 %Kakskerta60 %Iso-HeikkiläTurku 32 %Vartiovuori-Samppalinna 42 %13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä65 vuotta täyttäneet8/26
11 %Moisio31 %UittamoTurku 20 %Vartiovuori-Samppalinna 24 %11 %Moisio31 %UittamoLapsiperheet24/26
5 %Vesilinna46 %MoisioTurku 15 %Vartiovuori-Samppalinna 7 %5 %Vesilinna46 %MoisioKorkea-asteen tutkinto4/26
13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-PikisaariTurku 38 %Vartiovuori-Samppalinna 47 %13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-PikisaariTyöttömyys18/26
5 %Kakskerta24 %VarissuoTurku 14 %Vartiovuori-Samppalinna 10 %5 %Kakskerta24 %VarissuoAsuntojen keskikoko22/26
41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²KakskertaTurku 64,1 m²Vartiovuori-Samppalinna 55,5 m²41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 42 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Turussa 32 %).
Vartiovuori-SamppalinnaTurku
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 6 % asukkaista, vähemmän kuin Turussa (12 %).
- Vartiovuori-Samppalinna48 %13 %25 %
- Turku44 %11 %22 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset48 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat13 %
- Eläkeläiset25 %
- Lapset 0–14 v.6 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 44,0
- Turku: 42,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 10 %
- Turku: 14 %
- Talouden koko
- 1,4
- Turku: 1,7
- Asumisväljyys
- 39,1 m²
- Turku: 37,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
64 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Turussa (55 %).
- Vartiovuori-Samppalinna35 %64 %
- Turku44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto35 %
- Vuokra-asunto64 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Turussa (55,5 m² ja 64,1 m²).
- Vartiovuori-Samppalinna93 %
- Turku76 %23 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot93 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot6 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 67 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 7 %.
Vartiovuori-SamppalinnaTurku
- Yksinasuvat67 %, Turku 56 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat32 %, Turku 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit8 %, Turku 6 %
- Lapsitaloudet7 %, Turku 15 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Turku 4 %
- Yhden vanhemman taloudet2 %, Turku 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita66 %, Turku 59 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt27 %, Turku 26 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 55,5 m²
- Turku: 64,1 m²
- Asunnot
- 4 812
- Kesämökit
- 2
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 47 % aikuisista, enemmän kuin Turussa (38 %).
- Vartiovuori-Samppalinna12 %20 %20 %26 %21 %
- Turku21 %13 %29 %22 %16 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon12 %
- Ylioppilastutkinto20 %
- Ammatillinen tutkinto20 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
- Ylempi korkeakoulututkinto21 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 23 % ja suurituloisimpaan 18 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Vartiovuori-Samppalinna23 %58 %18 %
- Turku24 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %23 %
- Keskimmäinen 60 %58 %
- Ylin 20 %18 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 596 €
- vuodessa, noin 2 050 € kuukaudessa
- Turku: 24 314 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 688 €
- vuodessa, noin 2 391 € kuukaudessa
- Turku: 31 490 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 47 %
- Turku: 38 %
Työpaikat
Alueella on 4 226 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (55 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (22 %).
Suurimmat toimialat
Vartiovuori-SamppalinnaTurku
- Terveys- ja sosiaalipalvelut55 %, Turku 22 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus9 %, Turku 6 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa8 %, Turku 9 %
- Koulutus8 %, Turku 9 %
- Muu palvelutoiminta4 %, Turku 2 %
- Hallinto- ja tukipalvelut3 %, Turku 9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 4 226
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,70
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Turku: 0,53
Toimialaryhmät
- Vartiovuori-Samppalinna97 %
- Turku16 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus3 %
- Palvelut97 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 7 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa. Mediaanitulot ovat nousseet 30 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Turussa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).