Alue lyhyesti
Alueella Moisio (20400) asuu 3 799 ihmistä, 2 % Turun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 46 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Turussa 15 %). Osuus on Turun alueista suurin. Lapsiperheitä on 46 % kotitalouksista (Turussa 15 %) ja yksinasuvia 16 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (100 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (113,6 m² ja 64,1 m²). 78 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 21 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 263 € on hinta-alueelta Turku 2. Hinta vastaa 12,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,83 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 31 883 € vuodessa, noin 2 657 € kuukaudessa. Se on 31 % suurempi kuin Turussa ja 21 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Turun alueista 3. suurimmat. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Turussa (14 %). Alueella on 536 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (45 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 14 % työpaikoista (Turussa 5 %).
Asukasmäärä on kasvanut 15 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Turussa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Pientaloasunnot
100 %
Turun 26 alueesta suurin
Turku 23 %
Lapsiperheet
46 %
Turun 26 alueesta suurin
Turku 15 %
65 vuotta täyttäneet
11 %
Turun 26 alueesta pienin
Turku 20 %
Työttömyys
7 %
Turun 26 alueesta 2. pienin
Turku 14 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 263 €
- Luku alueelta Turku 2
- Turku2 651 €
- Kaksion vuokra / m²
- 14,83 €
- Luku alueelta Turku 2
- Turku15,22 €
- Asukkaat
- 3 799
- +14,9 % vuodesta 2014
- Keski-ikä36,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 31 883 €
- +27,6 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 657 € kuukaudessa
- Turku24 314 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 21 %
- 1 323 taloudesta
- Turku55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 41 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Turku38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 263 € on hinta-alueelta Turku 2. Hinta vastaa 12,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,83 € kuukaudessa.
Neliöhinta
2 263 €
Luku alueelta Turku 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
14,83 €
Luku alueelta Turku 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Turku: 15,22 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 12,7 vuotta
- Turku: 14,5
- Bruttovuokratuotto
- 7,9 %
- Turku: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 620–756 €
- Luku alueelta Turku 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta0,0 %−3,6 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
- Hintaindeksin (Turku 2) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 5 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, 65 vuotta täyttäneet, lapsiperheet, työttömyys, asuntojen keskikoko.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani3/26
20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-PikisaariTurku 24 314 €Moisio 31 883 €20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-PikisaariVuokralla asuvat taloudet23/26
2 %Tortinmäki90 %SkanssiTurku 55 %Moisio 21 %2 %Tortinmäki90 %Skanssi16–34-vuotiaat21/26
13 %Kakskerta60 %Iso-HeikkiläTurku 32 %Moisio 19 %13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä65 vuotta täyttäneet26/26
11 %Moisio31 %UittamoTurku 20 %Moisio 11 %11 %Moisio31 %UittamoLapsiperheet1/26
5 %Vesilinna46 %MoisioTurku 15 %Moisio 46 %5 %Vesilinna46 %MoisioKorkea-asteen tutkinto11/26
13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-PikisaariTurku 38 %Moisio 41 %13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-PikisaariTyöttömyys25/26
5 %Kakskerta24 %VarissuoTurku 14 %Moisio 7 %5 %Kakskerta24 %VarissuoAsuntojen keskikoko2/26
41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²KakskertaTurku 64,1 m²Moisio 113,6 m²41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 46 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Turussa 15 %). Osuus on Turun alueista suurin.
MoisioTurku
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 25 % asukkaista, enemmän kuin Turussa (12 %).
- Moisio49 %12 %25 %
- Turku44 %11 %22 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset49 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset12 %
- Lapset 0–14 v.25 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 36,0
- Turku: 42,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 7 %
- Turku: 14 %
- Talouden koko
- 2,8
- Turku: 1,7
- Asumisväljyys
- 40,7 m²
- Turku: 37,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
78 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 21 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla).
- Moisio78 %21 %
- Turku44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto78 %
- Vuokra-asunto21 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (100 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (113,6 m² ja 64,1 m²).
- Moisio100 %
- Turku76 %23 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot0 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot100 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 46 % kotitalouksista (Turussa 15 %) ja yksinasuvia 16 %.
MoisioTurku
- Yksinasuvat16 %, Turku 56 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat1 %, Turku 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Turku 6 %
- Lapsitaloudet46 %, Turku 15 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet11 %, Turku 4 %
- Yhden vanhemman taloudet7 %, Turku 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita36 %, Turku 59 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt19 %, Turku 26 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 113,6 m²
- Turku: 64,1 m²
- Asunnot
- 1 364
- Kesämökit
- 4
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 41 % aikuisista, enemmän kuin Turussa (38 %).
- Moisio15 %39 %26 %15 %
- Turku21 %13 %29 %22 %16 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon15 %
- Ylioppilastutkinto5 %
- Ammatillinen tutkinto39 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
- Ylempi korkeakoulututkinto15 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 29 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Moisio13 %58 %29 %
- Turku24 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %13 %
- Keskimmäinen 60 %58 %
- Ylin 20 %29 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 31 883 €
- vuodessa, noin 2 657 € kuukaudessa
- Turku: 24 314 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 63 957 €
- vuodessa, noin 5 330 € kuukaudessa
- Turku: 31 490 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 41 %
- Turku: 38 %
Työpaikat
Alueella on 536 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (45 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 14 % työpaikoista (Turussa 5 %).
Suurimmat toimialat
MoisioTurku
- Terveys- ja sosiaalipalvelut45 %, Turku 22 %
- Rakentaminen14 %, Turku 5 %
- Koulutus11 %, Turku 9 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta9 %, Turku 4 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa8 %, Turku 9 %
- Kuljetus ja varastointi5 %, Turku 5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 536
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,14
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Turku: 0,53
Toimialaryhmät
- Moisio14 %86 %
- Turku16 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus14 %
- Palvelut86 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 15 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Turussa. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Turussa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).