Asumisvalinta

Pansio-Perno

20240 · Turku · Varsinais-Suomi

20240 Pansio-Perno

Alue lyhyesti

Alueella Pansio-Perno (20240) asuu 5 483 ihmistä, 3 % Turun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 21 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Turussa 15 %). Lapsiperheitä on 21 % kotitalouksista (Turussa 15 %) ja yksinasuvia 49 %.

Asunnoista 74 % on kerrostaloissa ja 25 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 65,4 m². 70 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Turussa (55 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 057 €, 60 % vähemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on Turun alueista 2. matalin. Neliöhinta on laskenut 6 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 7,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,99 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 21 831 € vuodessa, noin 1 819 € kuukaudessa. Se on 10 % pienempi kuin Turussa ja 17 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 22 % on työttömänä, enemmän kuin Turussa (14 %). Alueella on 5 355 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (54 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (11 %).

Asukasmäärä on kasvanut 7 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Korkea-asteen tutkinto

    13 %

    Turun 26 alueesta pienin

    Turku 38 %

  • Kaksion neliöhinta

    1 057 €

    Turun 17 alueesta 2. matalin

    Turku 2 651 €

  • Työttömyys

    22 %

    Turun 26 alueesta 3. suurin

    Turku 14 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,98

    Turun 26 alueesta 5. suurin

    Turku 0,53

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 057 €
−6,1 % vuodesta 2020
Turku2 651 €
Kaksion vuokra / m²
11,99 €
Luku alueelta Turku 3
Turku15,22 €
Asukkaat
5 483
+6,8 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
21 831 €
+22,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 819 € kuukaudessa
Turku24 314 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
70 %
2 688 taloudesta
Turku55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
13 %
18 vuotta täyttäneistä
Turku38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 057 €, 60 % vähemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on Turun alueista 2. matalin. Neliöhinta on laskenut 6 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 057 €

Postinumeroalue 20240
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 11 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

11,99 €

Luku alueelta Turku 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Turku: 15,22 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Pansio-Perno1 057 €Turku 2 651 €
1 658 € – 3 488 €Luku alueelta Turku, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
7,3 vuotta
Turku: 14,5
Bruttovuokratuotto
13,6 %
Turku: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
600–732 €
Luku alueelta Turku 3, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,4 %−0,6 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
Hintaindeksin (Turku 3) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, korkea-asteen tutkinto, työttömyys.

  • Kaksion neliöhinta16/17

    868 €Huhkola-Lauste-Vaala
    Turku 2 651 €Pansio-Perno 1 057 €
    4 066 €Kupittaa
    868 €Huhkola-Lauste-Vaala4 066 €Kupittaa
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani21/26

    20 413 €Vesilinna
    Turku 24 314 €Pansio-Perno 21 831 €
    33 352 €Moikoinen-Pikisaari
    20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-Pikisaari
  • Vuokralla asuvat taloudet5/26

    2 %Tortinmäki
    Turku 55 %Pansio-Perno 70 %
    90 %Skanssi
    2 %Tortinmäki90 %Skanssi
  • 16–34-vuotiaat18/26

    13 %Kakskerta
    Turku 32 %Pansio-Perno 22 %
    60 %Iso-Heikkilä
    13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä
  • 65 vuotta täyttäneet19/26

    11 %Moisio
    Turku 20 %Pansio-Perno 17 %
    31 %Uittamo
    11 %Moisio31 %Uittamo
  • Lapsiperheet9/26

    5 %Vesilinna
    Turku 15 %Pansio-Perno 21 %
    46 %Moisio
    5 %Vesilinna46 %Moisio
  • Korkea-asteen tutkinto26/26

    13 %Pansio-Perno
    Turku 38 %Pansio-Perno 13 %
    56 %Moikoinen-Pikisaari
    13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-Pikisaari
  • Työttömyys3/26

    5 %Kakskerta
    Turku 14 %Pansio-Perno 22 %
    24 %Varissuo
    5 %Kakskerta24 %Varissuo
  • Asuntojen keskikoko15/26

    41,3 m²Iso-Heikkilä
    Turku 64,1 m²Pansio-Perno 65,4 m²
    139,5 m²Kakskerta
    41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 21 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Turussa 15 %).

Pansio-PernoTurku

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 39 % asukkaista, vähemmän kuin Turussa (44 %).

  • Pansio-Perno39 %11 %19 %16 %
  • Turku44 %11 %22 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset39 %
  • Työttömät11 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset19 %
  • Lapset 0–14 v.16 %
  • Muut8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Turku: 42,0
Työttömät, osuus työvoimasta
22 %
Turku: 14 %
Talouden koko
2,0
Turku: 1,7
Asumisväljyys
33,1 m²
Turku: 37,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

70 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Turussa (55 %).

  • Pansio-Perno29 %70 %
  • Turku44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto29 %
  • Vuokra-asunto70 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 74 % on kerrostaloissa ja 25 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 65,4 m².

  • Pansio-Perno74 %25 %
  • Turku76 %23 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot74 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot25 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 21 % kotitalouksista (Turussa 15 %) ja yksinasuvia 49 %.

Pansio-PernoTurku

  • Yksinasuvat49 %, Turku 56 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat10 %, Turku 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Turku 6 %
  • Lapsitaloudet21 %, Turku 15 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Turku 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet7 %, Turku 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita53 %, Turku 59 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt26 %, Turku 26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
65,4 m²
Turku: 64,1 m²
Asunnot
3 119
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 13 % aikuisista, vähemmän kuin Turussa (38 %). Osuus on Turun alueista pienin.

  • Pansio-Perno48 %36 %
  • Turku21 %13 %29 %22 %16 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon48 %
  • Ylioppilastutkinto4 %
  • Ammatillinen tutkinto36 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste8 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 30 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Pansio-Perno30 %63 %
  • Turku24 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %30 %
  • Keskimmäinen 60 %63 %
  • Ylin 20 %7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
21 831 €
vuodessa, noin 1 819 € kuukaudessa
Turku: 24 314 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 847 €
vuodessa, noin 2 571 € kuukaudessa
Turku: 31 490 €
Korkea-asteen tutkinto
13 %
Turku: 38 %

Työpaikat

Alueella on 5 355 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (54 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (11 %).

Suurimmat toimialat

Pansio-PernoTurku

  • Teollisuus54 %, Turku 11 %
  • Kuljetus ja varastointi12 %, Turku 5 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus8 %, Turku 6 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut7 %, Turku 22 %
  • Rakentaminen4 %, Turku 5 %
  • Koulutus3 %, Turku 9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
5 355
Työpaikkoja asukasta kohden
0,98
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Turku: 0,53

Toimialaryhmät

  • Pansio-Perno58 %42 %
  • Turku16 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus58 %
  • Palvelut42 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 7 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa. Mediaanitulot ovat nousseet 23 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa (29 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniPansio-PernoTurkuSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).