Alue lyhyesti
Alueella Pahaniemi (20210) asuu 4 223 ihmistä, 2 % Turun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 21 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Turussa 15 %). Yksinasuvia on 50 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 21 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (89 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (67,0 m² ja 64,1 m²). 55 % kotitalouksista asuu vuokralla, saman verran kuin Turussa (55 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 076 €, 59 % vähemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on Turun alueista 3. matalin. Neliöhinta on laskenut 13 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 7,5 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,99 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 21 826 € vuodessa, noin 1 819 € kuukaudessa. Se on 10 % pienempi kuin Turussa ja 17 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 22 % on työttömänä, enemmän kuin Turussa (14 %). Alueella on 1 974 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (72 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (11 %).
Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Korkea-asteen tutkinto
17 %
Turun 26 alueesta 2. pienin
Turku 38 %
Työttömyys
22 %
Turun 26 alueesta 4. suurin
Turku 14 %
Kaksion neliöhinta
1 076 €
Turun 17 alueesta 3. matalin
Turku 2 651 €
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 076 €
- −13,1 % vuodesta 2020
- Turku2 651 €
- Kaksion vuokra / m²
- 11,99 €
- Luku alueelta Turku 3
- Turku15,22 €
- Asukkaat
- 4 223
- +1,0 % vuodesta 2014
- Keski-ikä43,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 21 826 €
- +24,8 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 819 € kuukaudessa
- Turku24 314 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 55 %
- 2 220 taloudesta
- Turku55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 17 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Turku38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 076 €, 59 % vähemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on Turun alueista 3. matalin. Neliöhinta on laskenut 13 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
1 076 €
Postinumeroalue 20210
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 23 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
11,99 €
Luku alueelta Turku 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Turku: 15,22 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 7,5 vuotta
- Turku: 14,5
- Bruttovuokratuotto
- 13,4 %
- Turku: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 600–732 €
- Luku alueelta Turku 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,4 %−0,6 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
- Hintaindeksin (Turku 3) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, korkea-asteen tutkinto.
Kaksion neliöhinta15/17
868 €Huhkola-Lauste-Vaala4 066 €KupittaaTurku 2 651 €Pahaniemi 1 076 €868 €Huhkola-Lauste-Vaala4 066 €KupittaaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani22/26
20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-PikisaariTurku 24 314 €Pahaniemi 21 826 €20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-PikisaariVuokralla asuvat taloudet10/26
2 %Tortinmäki90 %SkanssiTurku 55 %Pahaniemi 55 %2 %Tortinmäki90 %Skanssi16–34-vuotiaat14/26
13 %Kakskerta60 %Iso-HeikkiläTurku 32 %Pahaniemi 24 %13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä65 vuotta täyttäneet10/26
11 %Moisio31 %UittamoTurku 20 %Pahaniemi 22 %11 %Moisio31 %UittamoLapsiperheet10/26
5 %Vesilinna46 %MoisioTurku 15 %Pahaniemi 21 %5 %Vesilinna46 %MoisioKorkea-asteen tutkinto25/26
13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-PikisaariTurku 38 %Pahaniemi 17 %13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-PikisaariTyöttömyys4/26
5 %Kakskerta24 %VarissuoTurku 14 %Pahaniemi 22 %5 %Kakskerta24 %VarissuoAsuntojen keskikoko13/26
41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²KakskertaTurku 64,1 m²Pahaniemi 67,0 m²41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 21 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Turussa 15 %).
PahaniemiTurku
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 37 % asukkaista, vähemmän kuin Turussa (44 %).
- Pahaniemi37 %10 %25 %16 %
- Turku44 %11 %22 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset37 %
- Työttömät10 %
- Opiskelijat7 %
- Eläkeläiset25 %
- Lapset 0–14 v.16 %
- Muut5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 43,0
- Turku: 42,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 22 %
- Turku: 14 %
- Talouden koko
- 1,9
- Turku: 1,7
- Asumisväljyys
- 35,7 m²
- Turku: 37,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
55 % kotitalouksista asuu vuokralla, saman verran kuin Turussa (55 %).
- Pahaniemi44 %55 %
- Turku44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto44 %
- Vuokra-asunto55 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (89 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (67,0 m² ja 64,1 m²).
- Pahaniemi89 %11 %
- Turku76 %23 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot89 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot11 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 50 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 21 %.
PahaniemiTurku
- Yksinasuvat50 %, Turku 56 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat10 %, Turku 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Turku 6 %
- Lapsitaloudet21 %, Turku 15 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Turku 4 %
- Yhden vanhemman taloudet7 %, Turku 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita46 %, Turku 59 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt33 %, Turku 26 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 67,0 m²
- Turku: 64,1 m²
- Asunnot
- 2 422
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 17 % aikuisista, vähemmän kuin Turussa (38 %). Osuus on Turun alueista 2. pienin.
- Pahaniemi37 %42 %12 %
- Turku21 %13 %29 %22 %16 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon37 %
- Ylioppilastutkinto4 %
- Ammatillinen tutkinto42 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste12 %
- Ylempi korkeakoulututkinto5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 25 % ja suurituloisimpaan 7 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Pahaniemi25 %68 %
- Turku24 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %25 %
- Keskimmäinen 60 %68 %
- Ylin 20 %7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 21 826 €
- vuodessa, noin 1 819 € kuukaudessa
- Turku: 24 314 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 30 764 €
- vuodessa, noin 2 564 € kuukaudessa
- Turku: 31 490 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 17 %
- Turku: 38 %
Työpaikat
Alueella on 1 974 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (72 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (11 %).
Suurimmat toimialat
PahaniemiTurku
- Teollisuus72 %, Turku 11 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus7 %, Turku 6 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut5 %, Turku 22 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta3 %, Turku 4 %
- Taiteet, viihde ja virkistys3 %, Turku 2 %
- Rakentaminen2 %, Turku 5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 974
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,47
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Turku: 0,53
Toimialaryhmät
- Pahaniemi74 %26 %
- Turku16 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus74 %
- Palvelut26 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa (29 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).