Asumisvalinta

Runosmäki-Kärsämäki

20360 · Turku · Varsinais-Suomi

20360 Runosmäki-Kärsämäki

Alue lyhyesti

Alueella Runosmäki-Kärsämäki (20360) asuu 11 519 ihmistä, 6 % Turun asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 28 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Turussa 20 %). Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (86 %). Asuntojen keskikoko on 65,4 m². 50 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 49 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 386 €, 48 % vähemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 12 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 9,6 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,99 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 848 € vuodessa, noin 1 904 € kuukaudessa. Se on 6 % pienempi kuin Turussa ja 13 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 20 % on työttömänä, enemmän kuin Turussa (14 %). Alueella on 5 916 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (28 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 13 % työpaikoista (Turussa 5 %).

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Opiskelijat

    6 %

    Turun 26 alueesta 3. pienin

    Turku 11 %

  • Työttömyys

    20 %

    Turun 26 alueesta 5. suurin

    Turku 14 %

  • Kaksion neliöhinta

    1 386 €

    Turun 17 alueesta 4. matalin

    Turku 2 651 €

  • Korkea-asteen tutkinto

    24 %

    Turun 26 alueesta 6. pienin

    Turku 38 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 386 €
−12,0 % vuodesta 2020
Turku2 651 €
Kaksion vuokra / m²
11,99 €
Luku alueelta Turku 3
Turku15,22 €
Asukkaat
11 519
+4,5 % vuodesta 2014
Keski-ikä46,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 848 €
+26,2 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 904 € kuukaudessa
Turku24 314 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
49 %
6 598 taloudesta
Turku55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
24 %
18 vuotta täyttäneistä
Turku38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 386 €, 48 % vähemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 12 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 386 €

Postinumeroalue 20360
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 17 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

11,99 €

Luku alueelta Turku 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Turku: 15,22 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Runosmäki-Kärsämäki1 386 €Turku 2 651 €
1 658 € – 3 488 €Luku alueelta Turku, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
9,6 vuotta
Turku: 14,5
Bruttovuokratuotto
10,4 %
Turku: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
600–732 €
Luku alueelta Turku 3, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,4 %−0,6 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
Hintaindeksin (Turku 3) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta14/17

    868 €Huhkola-Lauste-Vaala
    Turku 2 651 €Runosmäki-Kärsämäki 1 386 €
    4 066 €Kupittaa
    868 €Huhkola-Lauste-Vaala4 066 €Kupittaa
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani19/26

    20 413 €Vesilinna
    Turku 24 314 €Runosmäki-Kärsämäki 22 848 €
    33 352 €Moikoinen-Pikisaari
    20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-Pikisaari
  • Vuokralla asuvat taloudet14/26

    2 %Tortinmäki
    Turku 55 %Runosmäki-Kärsämäki 49 %
    90 %Skanssi
    2 %Tortinmäki90 %Skanssi
  • 16–34-vuotiaat15/26

    13 %Kakskerta
    Turku 32 %Runosmäki-Kärsämäki 23 %
    60 %Iso-Heikkilä
    13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä
  • 65 vuotta täyttäneet6/26

    11 %Moisio
    Turku 20 %Runosmäki-Kärsämäki 28 %
    31 %Uittamo
    11 %Moisio31 %Uittamo
  • Lapsiperheet16/26

    5 %Vesilinna
    Turku 15 %Runosmäki-Kärsämäki 16 %
    46 %Moisio
    5 %Vesilinna46 %Moisio
  • Korkea-asteen tutkinto21/26

    13 %Pansio-Perno
    Turku 38 %Runosmäki-Kärsämäki 24 %
    56 %Moikoinen-Pikisaari
    13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-Pikisaari
  • Työttömyys5/26

    5 %Kakskerta
    Turku 14 %Runosmäki-Kärsämäki 20 %
    24 %Varissuo
    5 %Kakskerta24 %Varissuo
  • Asuntojen keskikoko16/26

    41,3 m²Iso-Heikkilä
    Turku 64,1 m²Runosmäki-Kärsämäki 65,4 m²
    139,5 m²Kakskerta
    41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 28 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Turussa 20 %).

Runosmäki-KärsämäkiTurku

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 30 % asukkaista, enemmän kuin Turussa (22 %).

  • Runosmäki-Kärsämäki37 %30 %12 %
  • Turku44 %11 %22 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset37 %
  • Työttömät10 %
  • Opiskelijat6 %
  • Eläkeläiset30 %
  • Lapset 0–14 v.12 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
46,0
Turku: 42,0
Työttömät, osuus työvoimasta
20 %
Turku: 14 %
Talouden koko
1,7
Turku: 1,7
Asumisväljyys
38,4 m²
Turku: 37,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

50 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 49 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla).

  • Runosmäki-Kärsämäki50 %49 %
  • Turku44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto50 %
  • Vuokra-asunto49 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (86 %). Asuntojen keskikoko on 65,4 m².

  • Runosmäki-Kärsämäki86 %14 %
  • Turku76 %23 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot86 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot14 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.

Runosmäki-KärsämäkiTurku

  • Yksinasuvat57 %, Turku 56 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat12 %, Turku 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Turku 6 %
  • Lapsitaloudet16 %, Turku 15 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Turku 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Turku 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita49 %, Turku 59 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt36 %, Turku 26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
65,4 m²
Turku: 64,1 m²
Asunnot
7 087
Kesämökit
4

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 24 % aikuisista, vähemmän kuin Turussa (38 %).

  • Runosmäki-Kärsämäki31 %40 %17 %
  • Turku21 %13 %29 %22 %16 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon31 %
  • Ylioppilastutkinto5 %
  • Ammatillinen tutkinto40 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste17 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 22 % ja suurituloisimpaan 9 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Runosmäki-Kärsämäki22 %69 %
  • Turku24 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %22 %
  • Keskimmäinen 60 %69 %
  • Ylin 20 %9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 848 €
vuodessa, noin 1 904 € kuukaudessa
Turku: 24 314 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 158 €
vuodessa, noin 2 430 € kuukaudessa
Turku: 31 490 €
Korkea-asteen tutkinto
24 %
Turku: 38 %

Työpaikat

Alueella on 5 916 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (28 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 13 % työpaikoista (Turussa 5 %).

Suurimmat toimialat

Runosmäki-KärsämäkiTurku

  • Teollisuus28 %, Turku 11 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut16 %, Turku 22 %
  • Kuljetus ja varastointi13 %, Turku 5 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa13 %, Turku 9 %
  • Rakentaminen9 %, Turku 5 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut5 %, Turku 9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
5 916
Työpaikkoja asukasta kohden
0,51
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Turku: 0,53

Toimialaryhmät

  • Runosmäki-Kärsämäki38 %62 %
  • Turku16 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus38 %
  • Palvelut62 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Turussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniRunosmäki-KärsämäkiTurkuSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).