Asumisvalinta

Räntämäki-Saramäki

20380 · Turku · Varsinais-Suomi

20380 Räntämäki-Saramäki

Alue lyhyesti

Alueella Räntämäki-Saramäki (20380) asuu 2 882 ihmistä, 1 % Turun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 23 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Turussa 15 %). Lapsiperheitä on 23 % kotitalouksista (Turussa 15 %) ja yksinasuvia 34 %.

Asunnoista 74 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 22 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (82,3 m² ja 64,1 m²). 56 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 42 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 263 € on hinta-alueelta Turku 2. Hinta vastaa 12,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,83 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 580 € vuodessa, noin 1 965 € kuukaudessa. Se on 3 % pienempi kuin Turussa ja 11 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, vähemmän kuin Turussa (14 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 4 826 työpaikkaa, 1,67 jokaista asukasta kohden.

Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    1,67

    Turun 26 alueesta 2. suurin

    Turku 0,53

  • Opiskelijat

    14 %

    Turun 26 alueesta 5. suurin

    Turku 11 %

  • Yksinasuvat

    34 %

    Turun 26 alueesta 6. pienin

    Turku 56 %

  • Asukkaat

    2 882

    Turun 26 alueesta 6. pienin

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 263 €
Luku alueelta Turku 2
Turku2 651 €
Kaksion vuokra / m²
14,83 €
Luku alueelta Turku 2
Turku15,22 €
Asukkaat
2 882
+2,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 580 €
+25,6 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 965 € kuukaudessa
Turku24 314 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
42 %
1 280 taloudesta
Turku55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
39 %
18 vuotta täyttäneistä
Turku38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 263 € on hinta-alueelta Turku 2. Hinta vastaa 12,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,83 € kuukaudessa.

Neliöhinta

2 263 €

Luku alueelta Turku 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

14,83 €

Luku alueelta Turku 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Turku: 15,22 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Räntämäki-Saramäki2 263 €Turku 2 651 €
1 658 € – 3 488 €Luku alueelta Turku, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
12,7 vuotta
Turku: 14,5
Bruttovuokratuotto
7,9 %
Turku: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
620–756 €
Luku alueelta Turku 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta0,0 %−3,6 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
Hintaindeksin (Turku 2) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani16/26

    20 413 €Vesilinna
    Turku 24 314 €Räntämäki-Saramäki 23 580 €
    33 352 €Moikoinen-Pikisaari
    20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-Pikisaari
  • Vuokralla asuvat taloudet18/26

    2 %Tortinmäki
    Turku 55 %Räntämäki-Saramäki 42 %
    90 %Skanssi
    2 %Tortinmäki90 %Skanssi
  • 16–34-vuotiaat10/26

    13 %Kakskerta
    Turku 32 %Räntämäki-Saramäki 29 %
    60 %Iso-Heikkilä
    13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä
  • 65 vuotta täyttäneet18/26

    11 %Moisio
    Turku 20 %Räntämäki-Saramäki 18 %
    31 %Uittamo
    11 %Moisio31 %Uittamo
  • Lapsiperheet7/26

    5 %Vesilinna
    Turku 15 %Räntämäki-Saramäki 23 %
    46 %Moisio
    5 %Vesilinna46 %Moisio
  • Korkea-asteen tutkinto14/26

    13 %Pansio-Perno
    Turku 38 %Räntämäki-Saramäki 39 %
    56 %Moikoinen-Pikisaari
    13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-Pikisaari
  • Työttömyys15/26

    5 %Kakskerta
    Turku 14 %Räntämäki-Saramäki 11 %
    24 %Varissuo
    5 %Kakskerta24 %Varissuo
  • Asuntojen keskikoko6/26

    41,3 m²Iso-Heikkilä
    Turku 64,1 m²Räntämäki-Saramäki 82,3 m²
    139,5 m²Kakskerta
    41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 23 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Turussa 15 %).

Räntämäki-SaramäkiTurku

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Opiskelijoita on 14 % asukkaista, enemmän kuin Turussa (11 %).

  • Räntämäki-Saramäki42 %14 %20 %14 %
  • Turku44 %11 %22 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset42 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat14 %
  • Eläkeläiset20 %
  • Lapset 0–14 v.14 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Turku: 42,0
Työttömät, osuus työvoimasta
11 %
Turku: 14 %
Talouden koko
2,2
Turku: 1,7
Asumisväljyys
38,3 m²
Turku: 37,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

56 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 42 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla).

  • Räntämäki-Saramäki56 %42 %
  • Turku44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto56 %
  • Vuokra-asunto42 %
  • Muu tai tuntematon3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 74 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 22 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (82,3 m² ja 64,1 m²).

  • Räntämäki-Saramäki22 %74 %
  • Turku76 %23 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot22 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot74 %
  • Muut rakennukset4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 23 % kotitalouksista (Turussa 15 %) ja yksinasuvia 34 %.

Räntämäki-SaramäkiTurku

  • Yksinasuvat34 %, Turku 56 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat11 %, Turku 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Turku 6 %
  • Lapsitaloudet23 %, Turku 15 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Turku 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Turku 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita51 %, Turku 59 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt27 %, Turku 26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
82,3 m²
Turku: 64,1 m²
Asunnot
1 420
Kesämökit
11

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 39 % aikuisista, saman verran kuin Turussa (38 %).

  • Räntämäki-Saramäki27 %25 %21 %18 %
  • Turku21 %13 %29 %22 %16 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon27 %
  • Ylioppilastutkinto9 %
  • Ammatillinen tutkinto25 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto18 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 31 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Räntämäki-Saramäki31 %52 %17 %
  • Turku24 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %31 %
  • Keskimmäinen 60 %52 %
  • Ylin 20 %17 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 580 €
vuodessa, noin 1 965 € kuukaudessa
Turku: 24 314 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
40 856 €
vuodessa, noin 3 405 € kuukaudessa
Turku: 31 490 €
Korkea-asteen tutkinto
39 %
Turku: 38 %

Työpaikat

Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 4 826 työpaikkaa, 1,67 jokaista asukasta kohden.

Suurimmat toimialat

Räntämäki-SaramäkiTurku

  • Teollisuus28 %, Turku 11 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa17 %, Turku 9 %
  • Rakentaminen12 %, Turku 5 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut9 %, Turku 9 %
  • Vesi- ja jätehuolto7 %, Turku 0 %
  • Kuljetus ja varastointi6 %, Turku 5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
4 826
Työpaikkoja asukasta kohden
1,67
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Turku: 0,53

Toimialaryhmät

  • Räntämäki-Saramäki47 %51 %
  • Turku16 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto3 %
  • Jalostus47 %
  • Palvelut51 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Turussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniRäntämäki-SaramäkiTurkuSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).