Alue lyhyesti
Alueella Pohjola-Kastu (20300) asuu 7 737 ihmistä, 4 % Turun asukkaista. Ikärakenne on lähellä Turun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 32 % ja 65 vuotta täyttäneitä 19 % asukkaista. Yksinasuvia on 56 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.
Asunnoista 63 % on kerrostaloissa ja 34 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 65,5 m². 54 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 45 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 713 €, suunnilleen sama kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 4 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 15,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,83 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 218 € vuodessa, noin 2 268 € kuukaudessa. Se on 12 % suurempi kuin Turussa ja 3 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Turussa (14 %). Alueella on 2 631 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (27 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (9 %).
Asukasmäärä on kasvanut 17 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Turussa.
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 713 €
- −3,6 % vuodesta 2020
- Turku2 651 €
- Kaksion vuokra / m²
- 14,83 €
- Luku alueelta Turku 2
- Turku15,22 €
- Asukkaat
- 7 737
- +16,5 % vuodesta 2014
- Keski-ikä42,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 218 €
- +32,1 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 268 € kuukaudessa
- Turku24 314 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 45 %
- 4 506 taloudesta
- Turku55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 44 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Turku38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 713 €, suunnilleen sama kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 4 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 713 €
Postinumeroalue 20300
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 12 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
14,83 €
Luku alueelta Turku 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Turku: 15,22 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 15,2 vuotta
- Turku: 14,5
- Bruttovuokratuotto
- 6,6 %
- Turku: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 620–756 €
- Luku alueelta Turku 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta0,0 %−3,6 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
- Hintaindeksin (Turku 2) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta6/17
868 €Huhkola-Lauste-Vaala4 066 €KupittaaTurku 2 651 €Pohjola-Kastu 2 713 €868 €Huhkola-Lauste-Vaala4 066 €KupittaaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani7/26
20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-PikisaariTurku 24 314 €Pohjola-Kastu 27 218 €20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-PikisaariVuokralla asuvat taloudet16/26
2 %Tortinmäki90 %SkanssiTurku 55 %Pohjola-Kastu 45 %2 %Tortinmäki90 %Skanssi16–34-vuotiaat9/26
13 %Kakskerta60 %Iso-HeikkiläTurku 32 %Pohjola-Kastu 32 %13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä65 vuotta täyttäneet17/26
11 %Moisio31 %UittamoTurku 20 %Pohjola-Kastu 19 %11 %Moisio31 %UittamoLapsiperheet17/26
5 %Vesilinna46 %MoisioTurku 15 %Pohjola-Kastu 15 %5 %Vesilinna46 %MoisioKorkea-asteen tutkinto7/26
13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-PikisaariTurku 38 %Pohjola-Kastu 44 %13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-PikisaariTyöttömyys20/26
5 %Kakskerta24 %VarissuoTurku 14 %Pohjola-Kastu 10 %5 %Kakskerta24 %VarissuoAsuntojen keskikoko14/26
41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²KakskertaTurku 64,1 m²Pohjola-Kastu 65,5 m²41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Turun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 32 % ja 65 vuotta täyttäneitä 19 % asukkaista.
Pohjola-KastuTurku
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 50 % asukkaista, enemmän kuin Turussa (44 %).
- Pohjola-Kastu50 %20 %12 %
- Turku44 %11 %22 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset50 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat10 %
- Eläkeläiset20 %
- Lapset 0–14 v.12 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 42,0
- Turku: 42,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 10 %
- Turku: 14 %
- Talouden koko
- 1,7
- Turku: 1,7
- Asumisväljyys
- 39,1 m²
- Turku: 37,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
54 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 45 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla).
- Pohjola-Kastu54 %45 %
- Turku44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto54 %
- Vuokra-asunto45 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 63 % on kerrostaloissa ja 34 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 65,5 m².
- Pohjola-Kastu63 %34 %
- Turku76 %23 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot63 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot34 %
- Muut rakennukset3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 56 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.
Pohjola-KastuTurku
- Yksinasuvat56 %, Turku 56 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat25 %, Turku 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Turku 6 %
- Lapsitaloudet15 %, Turku 15 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Turku 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Turku 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita60 %, Turku 59 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt24 %, Turku 26 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 65,5 m²
- Turku: 64,1 m²
- Asunnot
- 5 026
- Kesämökit
- 1
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 44 % aikuisista, enemmän kuin Turussa (38 %).
- Pohjola-Kastu14 %13 %29 %25 %19 %
- Turku21 %13 %29 %22 %16 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon14 %
- Ylioppilastutkinto13 %
- Ammatillinen tutkinto29 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
- Ylempi korkeakoulututkinto19 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 18 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Pohjola-Kastu18 %60 %22 %
- Turku24 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %18 %
- Keskimmäinen 60 %60 %
- Ylin 20 %22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 218 €
- vuodessa, noin 2 268 € kuukaudessa
- Turku: 24 314 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 33 918 €
- vuodessa, noin 2 826 € kuukaudessa
- Turku: 31 490 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 44 %
- Turku: 38 %
Työpaikat
Alueella on 2 631 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (27 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (9 %).
Suurimmat toimialat
Pohjola-KastuTurku
- Tukku- ja vähittäiskauppa27 %, Turku 9 %
- Hallinto- ja tukipalvelut18 %, Turku 9 %
- Kuljetus ja varastointi12 %, Turku 5 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut10 %, Turku 22 %
- Rakentaminen6 %, Turku 5 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta5 %, Turku 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 2 631
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,34
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Turku: 0,53
Toimialaryhmät
- Pohjola-Kastu89 %
- Turku16 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus10 %
- Palvelut89 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 17 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Turussa. Mediaanitulot ovat nousseet 32 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Turussa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).