Asumisvalinta

Ilpoinen-Harittu

20740 · Turku · Varsinais-Suomi

20740 Ilpoinen-Harittu

Alue lyhyesti

Alueella Ilpoinen-Harittu (20740) asuu 9 273 ihmistä, 5 % Turun asukkaista. Ikärakenne on lähellä Turun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 22 % ja 65 vuotta täyttäneitä 22 % asukkaista. Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 20 % lapsiperheitä.

Asunnoista 68 % on kerrostaloissa ja 32 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (71,2 m² ja 64,1 m²). 51 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 49 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 545 €, 42 % vähemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 2 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 8,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,83 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 745 € vuodessa, noin 2 145 € kuukaudessa. Se on 6 % suurempi kuin Turussa ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 16 % on työttömänä, saman verran kuin Turussa (14 %). Alueella on 1 375 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (35 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (22 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Turussa se on kasvanut.

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 545 €
+2,0 % vuodesta 2020
Turku2 651 €
Kaksion vuokra / m²
14,83 €
Luku alueelta Turku 2
Turku15,22 €
Asukkaat
9 273
−2,8 % vuodesta 2014
Keski-ikä43,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 745 €
+28,3 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 145 € kuukaudessa
Turku24 314 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
49 %
4 957 taloudesta
Turku55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
40 %
18 vuotta täyttäneistä
Turku38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 545 €, 42 % vähemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 2 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 545 €

Postinumeroalue 20740
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 6 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

14,83 €

Luku alueelta Turku 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Turku: 15,22 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Ilpoinen-Harittu1 545 €Turku 2 651 €
1 658 € – 3 488 €Luku alueelta Turku, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,7 vuotta
Turku: 14,5
Bruttovuokratuotto
11,5 %
Turku: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
620–756 €
Luku alueelta Turku 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta0,0 %−3,6 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
Hintaindeksin (Turku 2) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta12/17

    868 €Huhkola-Lauste-Vaala
    Turku 2 651 €Ilpoinen-Harittu 1 545 €
    4 066 €Kupittaa
    868 €Huhkola-Lauste-Vaala4 066 €Kupittaa
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani10/26

    20 413 €Vesilinna
    Turku 24 314 €Ilpoinen-Harittu 25 745 €
    33 352 €Moikoinen-Pikisaari
    20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-Pikisaari
  • Vuokralla asuvat taloudet15/26

    2 %Tortinmäki
    Turku 55 %Ilpoinen-Harittu 49 %
    90 %Skanssi
    2 %Tortinmäki90 %Skanssi
  • 16–34-vuotiaat19/26

    13 %Kakskerta
    Turku 32 %Ilpoinen-Harittu 22 %
    60 %Iso-Heikkilä
    13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä
  • 65 vuotta täyttäneet11/26

    11 %Moisio
    Turku 20 %Ilpoinen-Harittu 22 %
    31 %Uittamo
    11 %Moisio31 %Uittamo
  • Lapsiperheet11/26

    5 %Vesilinna
    Turku 15 %Ilpoinen-Harittu 20 %
    46 %Moisio
    5 %Vesilinna46 %Moisio
  • Korkea-asteen tutkinto13/26

    13 %Pansio-Perno
    Turku 38 %Ilpoinen-Harittu 40 %
    56 %Moikoinen-Pikisaari
    13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-Pikisaari
  • Työttömyys7/26

    5 %Kakskerta
    Turku 14 %Ilpoinen-Harittu 16 %
    24 %Varissuo
    5 %Kakskerta24 %Varissuo
  • Asuntojen keskikoko10/26

    41,3 m²Iso-Heikkilä
    Turku 64,1 m²Ilpoinen-Harittu 71,2 m²
    139,5 m²Kakskerta
    41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Turun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 22 % ja 65 vuotta täyttäneitä 22 % asukkaista.

Ilpoinen-HarittuTurku

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 15 % asukkaista, enemmän kuin Turussa (12 %).

  • Ilpoinen-Harittu41 %25 %15 %
  • Turku44 %11 %22 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset41 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset25 %
  • Lapset 0–14 v.15 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
43,0
Turku: 42,0
Työttömät, osuus työvoimasta
16 %
Turku: 14 %
Talouden koko
1,8
Turku: 1,7
Asumisväljyys
38,8 m²
Turku: 37,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

51 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 49 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla).

  • Ilpoinen-Harittu51 %49 %
  • Turku44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto51 %
  • Vuokra-asunto49 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 68 % on kerrostaloissa ja 32 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (71,2 m² ja 64,1 m²).

  • Ilpoinen-Harittu68 %32 %
  • Turku76 %23 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot68 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot32 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 20 % lapsiperheitä.

Ilpoinen-HarittuTurku

  • Yksinasuvat50 %, Turku 56 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat11 %, Turku 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Turku 6 %
  • Lapsitaloudet20 %, Turku 15 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Turku 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Turku 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita51 %, Turku 59 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt30 %, Turku 26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
71,2 m²
Turku: 64,1 m²
Asunnot
5 338
Kesämökit
5

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 40 % aikuisista, saman verran kuin Turussa (38 %).

  • Ilpoinen-Harittu21 %33 %23 %16 %
  • Turku21 %13 %29 %22 %16 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon21 %
  • Ylioppilastutkinto7 %
  • Ammatillinen tutkinto33 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 19 % ja suurituloisimpaan 16 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Ilpoinen-Harittu19 %65 %16 %
  • Turku24 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %19 %
  • Keskimmäinen 60 %65 %
  • Ylin 20 %16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 745 €
vuodessa, noin 2 145 € kuukaudessa
Turku: 24 314 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
34 403 €
vuodessa, noin 2 867 € kuukaudessa
Turku: 31 490 €
Korkea-asteen tutkinto
40 %
Turku: 38 %

Työpaikat

Alueella on 1 375 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (35 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (22 %).

Suurimmat toimialat

Ilpoinen-HarittuTurku

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut35 %, Turku 22 %
  • Koulutus12 %, Turku 9 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa11 %, Turku 9 %
  • Teollisuus10 %, Turku 11 %
  • Rakentaminen7 %, Turku 5 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta7 %, Turku 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 375
Työpaikkoja asukasta kohden
0,15
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Turku: 0,53

Toimialaryhmät

  • Ilpoinen-Harittu17 %83 %
  • Turku16 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus17 %
  • Palvelut83 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Turussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Turussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniIlpoinen-HarittuTurkuSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).