Alue lyhyesti
Alueella Jäkärlä (20460) asuu 3 423 ihmistä, 2 % Turun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 23 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Turussa 15 %). Lapsiperheitä on 23 % kotitalouksista (Turussa 15 %) ja yksinasuvia 41 %.
Asunnoista 58 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 42 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (81,5 m² ja 64,1 m²). 70 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 30 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 990 € on hinta-alueelta Turku 3. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,99 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 515 € vuodessa, noin 2 126 € kuukaudessa. Se on 5 % suurempi kuin Turussa ja 3 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 15 % on työttömänä, saman verran kuin Turussa (14 %). Alueella on 263 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (41 %). Tavallista yleisempi on muu palvelutoiminta: 5 % työpaikoista (Turussa 2 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Turussa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työpaikkoja asukasta kohden
0,08
Turun 26 alueesta 2. pienin
Turku 0,53
Lapsiperheet
23 %
Turun 26 alueesta 5. suurin
Turku 15 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 990 €
- Luku alueelta Turku 3
- Turku2 651 €
- Kaksion vuokra / m²
- 11,99 €
- Luku alueelta Turku 3
- Turku15,22 €
- Asukkaat
- 3 423
- −3,6 % vuodesta 2014
- Keski-ikä43,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 515 €
- +27,7 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 126 € kuukaudessa
- Turku24 314 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 30 %
- 1 698 taloudesta
- Turku55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 24 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Turku38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 990 € on hinta-alueelta Turku 3. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,99 € kuukaudessa.
Neliöhinta
990 €
Luku alueelta Turku 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 29 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
11,99 €
Luku alueelta Turku 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Turku: 15,22 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 6,9 vuotta
- Turku: 14,5
- Bruttovuokratuotto
- 14,5 %
- Turku: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 600–732 €
- Luku alueelta Turku 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,4 %−0,6 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
- Hintaindeksin (Turku 3) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani11/26
20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-PikisaariTurku 24 314 €Jäkärlä 25 515 €20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-PikisaariVuokralla asuvat taloudet20/26
2 %Tortinmäki90 %SkanssiTurku 55 %Jäkärlä 30 %2 %Tortinmäki90 %Skanssi16–34-vuotiaat20/26
13 %Kakskerta60 %Iso-HeikkiläTurku 32 %Jäkärlä 21 %13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä65 vuotta täyttäneet12/26
11 %Moisio31 %UittamoTurku 20 %Jäkärlä 21 %11 %Moisio31 %UittamoLapsiperheet5/26
5 %Vesilinna46 %MoisioTurku 15 %Jäkärlä 23 %5 %Vesilinna46 %MoisioKorkea-asteen tutkinto20/26
13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-PikisaariTurku 38 %Jäkärlä 24 %13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-PikisaariTyöttömyys9/26
5 %Kakskerta24 %VarissuoTurku 14 %Jäkärlä 15 %5 %Kakskerta24 %VarissuoAsuntojen keskikoko7/26
41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²KakskertaTurku 64,1 m²Jäkärlä 81,5 m²41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 23 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Turussa 15 %).
JäkärläTurku
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Opiskelijoita on 7 % asukkaista, vähemmän kuin Turussa (11 %).
- Jäkärlä43 %23 %15 %
- Turku44 %11 %22 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset43 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat7 %
- Eläkeläiset23 %
- Lapset 0–14 v.15 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 43,0
- Turku: 42,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 15 %
- Turku: 14 %
- Talouden koko
- 2,0
- Turku: 1,7
- Asumisväljyys
- 40,9 m²
- Turku: 37,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
70 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 30 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla).
- Jäkärlä70 %30 %
- Turku44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto70 %
- Vuokra-asunto30 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 58 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 42 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (81,5 m² ja 64,1 m²).
- Jäkärlä42 %58 %
- Turku76 %23 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot42 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot58 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 23 % kotitalouksista (Turussa 15 %) ja yksinasuvia 41 %.
JäkärläTurku
- Yksinasuvat41 %, Turku 56 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat9 %, Turku 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Turku 6 %
- Lapsitaloudet23 %, Turku 15 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Turku 4 %
- Yhden vanhemman taloudet6 %, Turku 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita46 %, Turku 59 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt31 %, Turku 26 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 81,5 m²
- Turku: 64,1 m²
- Asunnot
- 1 819
- Kesämökit
- 6
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 24 % aikuisista, vähemmän kuin Turussa (38 %).
- Jäkärlä25 %46 %18 %
- Turku21 %13 %29 %22 %16 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon25 %
- Ylioppilastutkinto5 %
- Ammatillinen tutkinto46 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste18 %
- Ylempi korkeakoulututkinto7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 20 % ja suurituloisimpaan 13 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Jäkärlä20 %67 %13 %
- Turku24 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %20 %
- Keskimmäinen 60 %67 %
- Ylin 20 %13 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 515 €
- vuodessa, noin 2 126 € kuukaudessa
- Turku: 24 314 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 37 854 €
- vuodessa, noin 3 154 € kuukaudessa
- Turku: 31 490 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 24 %
- Turku: 38 %
Työpaikat
Alueella on 263 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (41 %). Tavallista yleisempi on muu palvelutoiminta: 5 % työpaikoista (Turussa 2 %).
Suurimmat toimialat
JäkärläTurku
- Terveys- ja sosiaalipalvelut41 %, Turku 22 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa17 %, Turku 9 %
- Hallinto- ja tukipalvelut9 %, Turku 9 %
- Rakentaminen8 %, Turku 5 %
- Muu palvelutoiminta5 %, Turku 2 %
- Teollisuus5 %, Turku 11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 263
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,08
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Turku: 0,53
Toimialaryhmät
- Jäkärlä12 %86 %
- Turku16 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto2 %
- Jalostus12 %
- Palvelut86 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Turussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Turussa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).