Alue lyhyesti
Alueella Skanssi (20730) asuu 1 387 ihmistä, 1 % Turun asukkaista. Asukasmäärä on Turun alueista 3. pienin. Nuoria aikuisia on paljon: 44 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Turussa 32 %). Yksinasuvia on 65 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 12 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Turussa (45,1 m² ja 64,1 m²). 90 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Turussa (55 %). Vuokralla asuvien osuus on Turun alueista suurin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 263 € on hinta-alueelta Turku 2. Hinta vastaa 12,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,83 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 076 € vuodessa, noin 1 923 € kuukaudessa. Se on 5 % pienempi kuin Turussa ja 12 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 14 % on työttömänä, saman verran kuin Turussa (14 %). Alueella on 835 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (55 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (9 %).
Asukasmäärä on kasvanut 2 567 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Turussa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Pientaloasunnot
1 %
Turun 26 alueesta pienin
Turku 23 %
Vuokralla asuvat taloudet
90 %
Turun 26 alueesta suurin
Turku 55 %
Asukkaat
1 387
Turun 26 alueesta 3. pienin
16–34-vuotiaat
44 %
Turun 26 alueesta 4. suurin
Turku 32 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 263 €
- Luku alueelta Turku 2
- Turku2 651 €
- Kaksion vuokra / m²
- 14,83 €
- Luku alueelta Turku 2
- Turku15,22 €
- Asukkaat
- 1 387
- +2 567,3 % vuodesta 2014
- Keski-ikä39,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 23 076 €
- +16,7 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 923 € kuukaudessa
- Turku24 314 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 90 %
- 890 taloudesta
- Turku55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 29 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Turku38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 263 € on hinta-alueelta Turku 2. Hinta vastaa 12,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,83 € kuukaudessa.
Neliöhinta
2 263 €
Luku alueelta Turku 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
14,83 €
Luku alueelta Turku 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Turku: 15,22 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 12,7 vuotta
- Turku: 14,5
- Bruttovuokratuotto
- 7,9 %
- Turku: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 620–756 €
- Luku alueelta Turku 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta0,0 %−3,6 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
- Hintaindeksin (Turku 2) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 8:stä: vuokralla asuvat taloudet, asuntojen keskikoko.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani17/26
20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-PikisaariTurku 24 314 €Skanssi 23 076 €20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-PikisaariVuokralla asuvat taloudet1/26
2 %Tortinmäki90 %SkanssiTurku 55 %Skanssi 90 %2 %Tortinmäki90 %Skanssi16–34-vuotiaat4/26
13 %Kakskerta60 %Iso-HeikkiläTurku 32 %Skanssi 44 %13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä65 vuotta täyttäneet16/26
11 %Moisio31 %UittamoTurku 20 %Skanssi 20 %11 %Moisio31 %UittamoLapsiperheet21/26
5 %Vesilinna46 %MoisioTurku 15 %Skanssi 12 %5 %Vesilinna46 %MoisioKorkea-asteen tutkinto18/26
13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-PikisaariTurku 38 %Skanssi 29 %13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-PikisaariTyöttömyys10/26
5 %Kakskerta24 %VarissuoTurku 14 %Skanssi 14 %5 %Kakskerta24 %VarissuoAsuntojen keskikoko25/26
41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²KakskertaTurku 64,1 m²Skanssi 45,1 m²41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 44 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Turussa 32 %).
SkanssiTurku
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 48 % asukkaista, enemmän kuin Turussa (44 %).
- Skanssi48 %20 %11 %
- Turku44 %11 %22 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset48 %
- Työttömät8 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset20 %
- Lapset 0–14 v.11 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 39,0
- Turku: 42,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 14 %
- Turku: 14 %
- Talouden koko
- 1,5
- Turku: 1,7
- Asumisväljyys
- 30,4 m²
- Turku: 37,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
90 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Turussa (55 %). Vuokralla asuvien osuus on Turun alueista suurin.
- Skanssi90 %
- Turku44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto10 %
- Vuokra-asunto90 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Turussa (45,1 m² ja 64,1 m²).
- Skanssi99 %
- Turku76 %23 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot99 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot1 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 65 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 12 %.
SkanssiTurku
- Yksinasuvat65 %, Turku 56 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat31 %, Turku 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit10 %, Turku 6 %
- Lapsitaloudet12 %, Turku 15 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Turku 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Turku 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita66 %, Turku 59 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt22 %, Turku 26 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 45,1 m²
- Turku: 64,1 m²
- Asunnot
- 1 055
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 29 % aikuisista, vähemmän kuin Turussa (38 %).
- Skanssi22 %12 %38 %20 %
- Turku21 %13 %29 %22 %16 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon22 %
- Ylioppilastutkinto12 %
- Ammatillinen tutkinto38 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste20 %
- Ylempi korkeakoulututkinto9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 23 % ja suurituloisimpaan 8 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Skanssi23 %70 %
- Turku24 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %23 %
- Keskimmäinen 60 %70 %
- Ylin 20 %8 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 23 076 €
- vuodessa, noin 1 923 € kuukaudessa
- Turku: 24 314 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 068 €
- vuodessa, noin 2 256 € kuukaudessa
- Turku: 31 490 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 29 %
- Turku: 38 %
Työpaikat
Alueella on 835 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (55 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (9 %).
Suurimmat toimialat
SkanssiTurku
- Tukku- ja vähittäiskauppa55 %, Turku 9 %
- Teollisuus13 %, Turku 11 %
- Rakentaminen13 %, Turku 5 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta11 %, Turku 4 %
- Muu palvelutoiminta3 %, Turku 2 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut3 %, Turku 22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 835
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,60
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Turku: 0,53
Toimialaryhmät
- Skanssi26 %74 %
- Turku16 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus26 %
- Palvelut74 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 2 567 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Turussa. Mediaanitulot ovat nousseet 17 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa (29 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).