Asumisvalinta

Kupittaa

20520 · Turku · Varsinais-Suomi

20520 Kupittaa

Alue lyhyesti

Alueella Kupittaa (20520) asuu 4 071 ihmistä, 2 % Turun asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 55 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Turussa 32 %). Osuus on Turun alueista 3. suurin. Yksinasuvia on 66 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 7 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Turussa (52,9 m² ja 64,1 m²). 74 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Turussa (55 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 066 €, 53 % enemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on Turun alueista korkein. Neliöhinta on noussut 6 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 21,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,07 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 037 € vuodessa, noin 1 920 € kuukaudessa. Se on 5 % pienempi kuin Turussa ja 13 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 9 % on työttömänä, vähemmän kuin Turussa (14 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 19 306 työpaikkaa, 4,74 jokaista asukasta kohden.

Asukasmäärä on kasvanut 31 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Turussa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    4,74

    Turun 26 alueesta suurin

    Turku 0,53

  • Kaksion neliöhinta

    4 066 €

    Turun 17 alueesta korkein

    Turku 2 651 €

  • Opiskelijat

    18 %

    Turun 26 alueesta 2. suurin

    Turku 11 %

  • Pientaloasunnot

    4 %

    Turun 26 alueesta 3. pienin

    Turku 23 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
4 066 €
+5,6 % vuodesta 2020
Turku2 651 €
Kaksion vuokra / m²
16,07 €
Luku alueelta Turku 1
Turku15,22 €
Asukkaat
4 071
+30,8 % vuodesta 2014
Keski-ikä37,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 037 €
+32,8 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 920 € kuukaudessa
Turku24 314 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
74 %
2 777 taloudesta
Turku55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
42 %
18 vuotta täyttäneistä
Turku38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 066 €, 53 % enemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on Turun alueista korkein. Neliöhinta on noussut 6 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

4 066 €

Postinumeroalue 20520
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 34 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,07 €

Luku alueelta Turku 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Turku: 15,22 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kupittaa4 066 €Turku 2 651 €
1 658 € – 3 488 €Luku alueelta Turku, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
21,1 vuotta
Turku: 14,5
Bruttovuokratuotto
4,7 %
Turku: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
670–848 €
Luku alueelta Turku 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+1,1 %−2,9 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
Hintaindeksin (Turku 1) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, 16–34-vuotiaat.

  • Kaksion neliöhinta1/17

    868 €Huhkola-Lauste-Vaala
    Turku 2 651 €Kupittaa 4 066 €
    4 066 €Kupittaa
    868 €Huhkola-Lauste-Vaala4 066 €Kupittaa
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani18/26

    20 413 €Vesilinna
    Turku 24 314 €Kupittaa 23 037 €
    33 352 €Moikoinen-Pikisaari
    20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-Pikisaari
  • Vuokralla asuvat taloudet4/26

    2 %Tortinmäki
    Turku 55 %Kupittaa 74 %
    90 %Skanssi
    2 %Tortinmäki90 %Skanssi
  • 16–34-vuotiaat3/26

    13 %Kakskerta
    Turku 32 %Kupittaa 55 %
    60 %Iso-Heikkilä
    13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä
  • 65 vuotta täyttäneet22/26

    11 %Moisio
    Turku 20 %Kupittaa 15 %
    31 %Uittamo
    11 %Moisio31 %Uittamo
  • Lapsiperheet23/26

    5 %Vesilinna
    Turku 15 %Kupittaa 7 %
    46 %Moisio
    5 %Vesilinna46 %Moisio
  • Korkea-asteen tutkinto10/26

    13 %Pansio-Perno
    Turku 38 %Kupittaa 42 %
    56 %Moikoinen-Pikisaari
    13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-Pikisaari
  • Työttömyys21/26

    5 %Kakskerta
    Turku 14 %Kupittaa 9 %
    24 %Varissuo
    5 %Kakskerta24 %Varissuo
  • Asuntojen keskikoko23/26

    41,3 m²Iso-Heikkilä
    Turku 64,1 m²Kupittaa 52,9 m²
    139,5 m²Kakskerta
    41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 55 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Turussa 32 %). Osuus on Turun alueista 3. suurin.

KupittaaTurku

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Opiskelijoita on 18 % asukkaista, enemmän kuin Turussa (11 %).

  • Kupittaa51 %18 %16 %
  • Turku44 %11 %22 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset51 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat18 %
  • Eläkeläiset16 %
  • Lapset 0–14 v.6 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
37,0
Turku: 42,0
Työttömät, osuus työvoimasta
9 %
Turku: 14 %
Talouden koko
1,5
Turku: 1,7
Asumisväljyys
36,2 m²
Turku: 37,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

74 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Turussa (55 %).

  • Kupittaa25 %74 %
  • Turku44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto25 %
  • Vuokra-asunto74 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Turussa (52,9 m² ja 64,1 m²).

  • Kupittaa95 %
  • Turku76 %23 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot95 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot4 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 66 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 7 %.

KupittaaTurku

  • Yksinasuvat66 %, Turku 56 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat42 %, Turku 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit12 %, Turku 6 %
  • Lapsitaloudet7 %, Turku 15 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Turku 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet2 %, Turku 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita77 %, Turku 59 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt16 %, Turku 26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
52,9 m²
Turku: 64,1 m²
Asunnot
3 128
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 42 % aikuisista, enemmän kuin Turussa (38 %).

  • Kupittaa12 %26 %20 %23 %19 %
  • Turku21 %13 %29 %22 %16 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon12 %
  • Ylioppilastutkinto26 %
  • Ammatillinen tutkinto20 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto19 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 29 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Kupittaa29 %55 %16 %
  • Turku24 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %29 %
  • Keskimmäinen 60 %55 %
  • Ylin 20 %16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 037 €
vuodessa, noin 1 920 € kuukaudessa
Turku: 24 314 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 853 €
vuodessa, noin 2 321 € kuukaudessa
Turku: 31 490 €
Korkea-asteen tutkinto
42 %
Turku: 38 %

Työpaikat

Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 19 306 työpaikkaa, 4,74 jokaista asukasta kohden.

Suurimmat toimialat

KupittaaTurku

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut40 %, Turku 22 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta10 %, Turku 7 %
  • Informaatio ja viestintä8 %, Turku 5 %
  • Rahoitus- ja vakuutustoiminta8 %, Turku 3 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus6 %, Turku 6 %
  • Teollisuus6 %, Turku 11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
19 306
Työpaikkoja asukasta kohden
4,74
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Turku: 0,53

Toimialaryhmät

  • Kupittaa91 %
  • Turku16 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus9 %
  • Palvelut91 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 31 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Turussa. Mediaanitulot ovat nousseet 33 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Turussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKupittaaTurkuSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).