Asumisvalinta

Moikoinen-Pikisaari

20900 · Turku · Varsinais-Suomi

20900 Moikoinen-Pikisaari

Alue lyhyesti

Alueella Moikoinen-Pikisaari (20900) asuu 10 767 ihmistä, 5 % Turun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 38 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Turussa 15 %). Osuus on Turun alueista 2. suurin. Lapsiperheitä on 38 % kotitalouksista (Turussa 15 %) ja yksinasuvia 23 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (88 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (110,1 m² ja 64,1 m²). 73 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 26 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 263 € on hinta-alueelta Turku 2. Hinta vastaa 12,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,83 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 33 352 € vuodessa, noin 2 779 € kuukaudessa. Se on 37 % suurempi kuin Turussa ja 27 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Turun alueista suurimmat. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Turussa (14 %). Alueella on 1 365 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (44 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (22 %).

Asukasmäärä on kasvanut 20 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Turussa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Korkea-asteen tutkinto

    56 %

    Turun 26 alueesta suurin

    Turku 38 %

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    33 352 €

    Turun 26 alueesta suurin

    Turku 24 314 €

  • Lapsiperheet

    38 %

    Turun 26 alueesta 2. suurin

    Turku 15 %

  • Asuntojen keskikoko

    110,1 m²

    Turun 26 alueesta 3. suurin

    Turku 64,1 m²

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 263 €
Luku alueelta Turku 2
Turku2 651 €
Kaksion vuokra / m²
14,83 €
Luku alueelta Turku 2
Turku15,22 €
Asukkaat
10 767
+20,4 % vuodesta 2014
Keski-ikä39,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
33 352 €
+29,7 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 779 € kuukaudessa
Turku24 314 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
26 %
4 254 taloudesta
Turku55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
56 %
18 vuotta täyttäneistä
Turku38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 263 € on hinta-alueelta Turku 2. Hinta vastaa 12,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,83 € kuukaudessa.

Neliöhinta

2 263 €

Luku alueelta Turku 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

14,83 €

Luku alueelta Turku 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Turku: 15,22 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Moikoinen-Pikisaari2 263 €Turku 2 651 €
1 658 € – 3 488 €Luku alueelta Turku, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
12,7 vuotta
Turku: 14,5
Bruttovuokratuotto
7,9 %
Turku: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
620–756 €
Luku alueelta Turku 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta0,0 %−3,6 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
Hintaindeksin (Turku 2) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 5 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, lapsiperheet, korkea-asteen tutkinto, työttömyys, asuntojen keskikoko.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani1/26

    20 413 €Vesilinna
    Turku 24 314 €Moikoinen-Pikisaari 33 352 €
    33 352 €Moikoinen-Pikisaari
    20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-Pikisaari
  • Vuokralla asuvat taloudet21/26

    2 %Tortinmäki
    Turku 55 %Moikoinen-Pikisaari 26 %
    90 %Skanssi
    2 %Tortinmäki90 %Skanssi
  • 16–34-vuotiaat23/26

    13 %Kakskerta
    Turku 32 %Moikoinen-Pikisaari 18 %
    60 %Iso-Heikkilä
    13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä
  • 65 vuotta täyttäneet20/26

    11 %Moisio
    Turku 20 %Moikoinen-Pikisaari 16 %
    31 %Uittamo
    11 %Moisio31 %Uittamo
  • Lapsiperheet2/26

    5 %Vesilinna
    Turku 15 %Moikoinen-Pikisaari 38 %
    46 %Moisio
    5 %Vesilinna46 %Moisio
  • Korkea-asteen tutkinto1/26

    13 %Pansio-Perno
    Turku 38 %Moikoinen-Pikisaari 56 %
    56 %Moikoinen-Pikisaari
    13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-Pikisaari
  • Työttömyys24/26

    5 %Kakskerta
    Turku 14 %Moikoinen-Pikisaari 8 %
    24 %Varissuo
    5 %Kakskerta24 %Varissuo
  • Asuntojen keskikoko3/26

    41,3 m²Iso-Heikkilä
    Turku 64,1 m²Moikoinen-Pikisaari 110,1 m²
    139,5 m²Kakskerta
    41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 38 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Turussa 15 %). Osuus on Turun alueista 2. suurin.

Moikoinen-PikisaariTurku

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 22 % asukkaista, enemmän kuin Turussa (12 %).

  • Moikoinen-Pikisaari47 %17 %22 %
  • Turku44 %11 %22 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset47 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset17 %
  • Lapset 0–14 v.22 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
39,0
Turku: 42,0
Työttömät, osuus työvoimasta
8 %
Turku: 14 %
Talouden koko
2,5
Turku: 1,7
Asumisväljyys
44,4 m²
Turku: 37,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

73 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 26 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla).

  • Moikoinen-Pikisaari73 %26 %
  • Turku44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto73 %
  • Vuokra-asunto26 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (88 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (110,1 m² ja 64,1 m²).

  • Moikoinen-Pikisaari10 %88 %
  • Turku76 %23 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot10 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot88 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 38 % kotitalouksista (Turussa 15 %) ja yksinasuvia 23 %.

Moikoinen-PikisaariTurku

  • Yksinasuvat23 %, Turku 56 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Turku 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Turku 6 %
  • Lapsitaloudet38 %, Turku 15 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet8 %, Turku 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet7 %, Turku 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita37 %, Turku 59 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt26 %, Turku 26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
110,1 m²
Turku: 64,1 m²
Asunnot
4 483
Kesämökit
546

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 56 % aikuisista, enemmän kuin Turussa (38 %). Osuus on Turun alueista suurin.

  • Moikoinen-Pikisaari13 %23 %28 %29 %
  • Turku21 %13 %29 %22 %16 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon13 %
  • Ylioppilastutkinto7 %
  • Ammatillinen tutkinto23 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste28 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto29 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 38 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Moikoinen-Pikisaari14 %48 %38 %
  • Turku24 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %14 %
  • Keskimmäinen 60 %48 %
  • Ylin 20 %38 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
33 352 €
vuodessa, noin 2 779 € kuukaudessa
Turku: 24 314 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
62 835 €
vuodessa, noin 5 236 € kuukaudessa
Turku: 31 490 €
Korkea-asteen tutkinto
56 %
Turku: 38 %

Työpaikat

Alueella on 1 365 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (44 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (22 %).

Suurimmat toimialat

Moikoinen-PikisaariTurku

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut44 %, Turku 22 %
  • Koulutus10 %, Turku 9 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa9 %, Turku 9 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta7 %, Turku 7 %
  • Rakentaminen6 %, Turku 5 %
  • Kuljetus ja varastointi6 %, Turku 5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 365
Työpaikkoja asukasta kohden
0,13
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Turku: 0,53

Toimialaryhmät

  • Moikoinen-Pikisaari92 %
  • Turku16 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus8 %
  • Palvelut92 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 20 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Turussa. Mediaanitulot ovat nousseet 30 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Turussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMoikoinen-PikisaariTurkuSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).