Alue lyhyesti
Alueella Uittamo (20880) asuu 4 006 ihmistä, 2 % Turun asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 31 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Turussa 20 %). Osuus on Turun alueista suurin. Yksinasuvia on 50 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 17 %.
Asunnoista 78 % on kerrostaloissa ja 22 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (76,4 m² ja 64,1 m²). 76 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 24 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 991 €, 25 % vähemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 2 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,83 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 782 € vuodessa, noin 2 315 € kuukaudessa. Se on 14 % suurempi kuin Turussa ja 5 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, vähemmän kuin Turussa (14 %). Alueella on 236 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (32 %). Tavallista yleisempi on kiinteistöalan toiminta: 15 % työpaikoista (Turussa 1 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 1 % vuodesta 2014, vaikka Turussa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työpaikkoja asukasta kohden
0,06
Turun 26 alueesta pienin
Turku 0,53
65 vuotta täyttäneet
31 %
Turun 26 alueesta suurin
Turku 20 %
Korkea-asteen tutkinto
50 %
Turun 26 alueesta 3. suurin
Turku 38 %
Vuokralla asuvat taloudet
24 %
Turun 26 alueesta 5. pienin
Turku 55 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 991 €
- −1,9 % vuodesta 2020
- Turku2 651 €
- Kaksion vuokra / m²
- 14,83 €
- Luku alueelta Turku 2
- Turku15,22 €
- Asukkaat
- 4 006
- −1,1 % vuodesta 2014
- Keski-ikä48,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 782 €
- +28,1 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 315 € kuukaudessa
- Turku24 314 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 24 %
- 2 218 taloudesta
- Turku55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 50 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Turku38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 991 €, 25 % vähemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 2 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
1 991 €
Postinumeroalue 20880
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 35 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
14,83 €
Luku alueelta Turku 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Turku: 15,22 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 11,2 vuotta
- Turku: 14,5
- Bruttovuokratuotto
- 8,9 %
- Turku: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 620–756 €
- Luku alueelta Turku 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta0,0 %−3,6 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
- Hintaindeksin (Turku 2) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: 65 vuotta täyttäneet, korkea-asteen tutkinto.
Kaksion neliöhinta10/17
868 €Huhkola-Lauste-Vaala4 066 €KupittaaTurku 2 651 €Uittamo 1 991 €868 €Huhkola-Lauste-Vaala4 066 €KupittaaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani5/26
20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-PikisaariTurku 24 314 €Uittamo 27 782 €20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-PikisaariVuokralla asuvat taloudet22/26
2 %Tortinmäki90 %SkanssiTurku 55 %Uittamo 24 %2 %Tortinmäki90 %Skanssi16–34-vuotiaat22/26
13 %Kakskerta60 %Iso-HeikkiläTurku 32 %Uittamo 19 %13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä65 vuotta täyttäneet1/26
11 %Moisio31 %UittamoTurku 20 %Uittamo 31 %11 %Moisio31 %UittamoLapsiperheet13/26
5 %Vesilinna46 %MoisioTurku 15 %Uittamo 17 %5 %Vesilinna46 %MoisioKorkea-asteen tutkinto3/26
13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-PikisaariTurku 38 %Uittamo 50 %13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-PikisaariTyöttömyys16/26
5 %Kakskerta24 %VarissuoTurku 14 %Uittamo 11 %5 %Kakskerta24 %VarissuoAsuntojen keskikoko8/26
41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²KakskertaTurku 64,1 m²Uittamo 76,4 m²41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 31 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Turussa 20 %). Osuus on Turun alueista suurin.
UittamoTurku
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 32 % asukkaista, enemmän kuin Turussa (22 %).
- Uittamo41 %32 %13 %
- Turku44 %11 %22 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset41 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat7 %
- Eläkeläiset32 %
- Lapset 0–14 v.13 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 48,0
- Turku: 42,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 11 %
- Turku: 14 %
- Talouden koko
- 1,8
- Turku: 1,7
- Asumisväljyys
- 43,2 m²
- Turku: 37,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
76 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 24 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla).
- Uittamo76 %24 %
- Turku44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto76 %
- Vuokra-asunto24 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 78 % on kerrostaloissa ja 22 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (76,4 m² ja 64,1 m²).
- Uittamo78 %22 %
- Turku76 %23 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot78 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot22 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 50 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 17 %.
UittamoTurku
- Yksinasuvat50 %, Turku 56 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat11 %, Turku 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Turku 6 %
- Lapsitaloudet17 %, Turku 15 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Turku 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Turku 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita42 %, Turku 59 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt41 %, Turku 26 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 76,4 m²
- Turku: 64,1 m²
- Asunnot
- 2 410
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 50 % aikuisista, enemmän kuin Turussa (38 %). Osuus on Turun alueista 3. suurin.
- Uittamo16 %27 %28 %21 %
- Turku21 %13 %29 %22 %16 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon16 %
- Ylioppilastutkinto6 %
- Ammatillinen tutkinto27 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste28 %
- Ylempi korkeakoulututkinto21 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 16 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Uittamo16 %62 %22 %
- Turku24 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %16 %
- Keskimmäinen 60 %62 %
- Ylin 20 %22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 782 €
- vuodessa, noin 2 315 € kuukaudessa
- Turku: 24 314 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 37 144 €
- vuodessa, noin 3 095 € kuukaudessa
- Turku: 31 490 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 50 %
- Turku: 38 %
Työpaikat
Alueella on 236 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (32 %). Tavallista yleisempi on kiinteistöalan toiminta: 15 % työpaikoista (Turussa 1 %).
Suurimmat toimialat
UittamoTurku
- Terveys- ja sosiaalipalvelut32 %, Turku 22 %
- Kiinteistöalan toiminta15 %, Turku 1 %
- Kuljetus ja varastointi12 %, Turku 5 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa11 %, Turku 9 %
- Taiteet, viihde ja virkistys7 %, Turku 2 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta6 %, Turku 7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 236
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,06
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Turku: 0,53
Toimialaryhmät
- Uittamo95 %
- Turku16 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus5 %
- Palvelut95 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 1 % vuodesta 2014, vaikka Turussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Turussa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).