Alue lyhyesti
Alueella Vesilinna (20500) asuu 6 558 ihmistä, 3 % Turun asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 59 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Turussa 32 %). Osuus on Turun alueista 2. suurin. Yksinasuvia on 71 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 5 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (92 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Turussa (49,2 m² ja 64,1 m²). 76 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Turussa (55 %). Vuokralla asuvien osuus on Turun alueista 3. suurin. Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 272 €, 23 % enemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 17,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,07 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 20 413 € vuodessa, noin 1 701 € kuukaudessa. Se on 16 % pienempi kuin Turussa ja 23 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Turun alueista pienimmät. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Turussa (14 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 6 591 työpaikkaa, 1,01 jokaista asukasta kohden.
Asukasmäärä on vähentynyt 5 % vuodesta 2014, vaikka Turussa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Opiskelijat
24 %
Turun 26 alueesta suurin
Turku 11 %
Lapsiperheet
5 %
Turun 26 alueesta pienin
Turku 15 %
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
20 413 €
Turun 26 alueesta pienin
Turku 24 314 €
16–34-vuotiaat
59 %
Turun 26 alueesta 2. suurin
Turku 32 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 272 €
- −2,9 % vuodesta 2020
- Turku2 651 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,07 €
- Luku alueelta Turku 1
- Turku15,22 €
- Asukkaat
- 6 558
- −4,6 % vuodesta 2014
- Keski-ikä37,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 20 413 €
- +35,2 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 701 € kuukaudessa
- Turku24 314 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 76 %
- 4 654 taloudesta
- Turku55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 44 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Turku38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 272 €, 23 % enemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
3 272 €
Postinumeroalue 20500
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 11 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,07 €
Luku alueelta Turku 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Turku: 15,22 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 17,0 vuotta
- Turku: 14,5
- Bruttovuokratuotto
- 5,9 %
- Turku: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 670–848 €
- Luku alueelta Turku 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+1,1 %−2,9 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
- Hintaindeksin (Turku 1) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 5 mittarilla 9:stä: mediaanitulot, vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, lapsiperheet, asuntojen keskikoko.
Kaksion neliöhinta4/17
868 €Huhkola-Lauste-Vaala4 066 €KupittaaTurku 2 651 €Vesilinna 3 272 €868 €Huhkola-Lauste-Vaala4 066 €KupittaaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani26/26
20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-PikisaariTurku 24 314 €Vesilinna 20 413 €20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-PikisaariVuokralla asuvat taloudet3/26
2 %Tortinmäki90 %SkanssiTurku 55 %Vesilinna 76 %2 %Tortinmäki90 %Skanssi16–34-vuotiaat2/26
13 %Kakskerta60 %Iso-HeikkiläTurku 32 %Vesilinna 59 %13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä65 vuotta täyttäneet21/26
11 %Moisio31 %UittamoTurku 20 %Vesilinna 16 %11 %Moisio31 %UittamoLapsiperheet26/26
5 %Vesilinna46 %MoisioTurku 15 %Vesilinna 5 %5 %Vesilinna46 %MoisioKorkea-asteen tutkinto8/26
13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-PikisaariTurku 38 %Vesilinna 44 %13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-PikisaariTyöttömyys19/26
5 %Kakskerta24 %VarissuoTurku 14 %Vesilinna 10 %5 %Kakskerta24 %VarissuoAsuntojen keskikoko24/26
41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²KakskertaTurku 64,1 m²Vesilinna 49,2 m²41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 59 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Turussa 32 %). Osuus on Turun alueista 2. suurin.
VesilinnaTurku
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Opiskelijoita on 24 % asukkaista, enemmän kuin Turussa (11 %).
- Vesilinna48 %24 %16 %
- Turku44 %11 %22 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset48 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat24 %
- Eläkeläiset16 %
- Lapset 0–14 v.4 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 37,0
- Turku: 42,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 10 %
- Turku: 14 %
- Talouden koko
- 1,4
- Turku: 1,7
- Asumisväljyys
- 36,0 m²
- Turku: 37,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
76 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Turussa (55 %). Vuokralla asuvien osuus on Turun alueista 3. suurin.
- Vesilinna24 %76 %
- Turku44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto24 %
- Vuokra-asunto76 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (92 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Turussa (49,2 m² ja 64,1 m²).
- Vesilinna92 %
- Turku76 %23 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot92 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot7 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 71 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 5 %.
VesilinnaTurku
- Yksinasuvat71 %, Turku 56 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat49 %, Turku 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit11 %, Turku 6 %
- Lapsitaloudet5 %, Turku 15 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Turku 4 %
- Yhden vanhemman taloudet1 %, Turku 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita79 %, Turku 59 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt15 %, Turku 26 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 49,2 m²
- Turku: 64,1 m²
- Asunnot
- 5 352
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 44 % aikuisista, enemmän kuin Turussa (38 %).
- Vesilinna33 %14 %23 %22 %
- Turku21 %13 %29 %22 %16 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon9 %
- Ylioppilastutkinto33 %
- Ammatillinen tutkinto14 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
- Ylempi korkeakoulututkinto22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 35 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Vesilinna35 %51 %13 %
- Turku24 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %35 %
- Keskimmäinen 60 %51 %
- Ylin 20 %13 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 20 413 €
- vuodessa, noin 1 701 € kuukaudessa
- Turku: 24 314 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 23 390 €
- vuodessa, noin 1 949 € kuukaudessa
- Turku: 31 490 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 44 %
- Turku: 38 %
Työpaikat
Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 6 591 työpaikkaa, 1,01 jokaista asukasta kohden.
Suurimmat toimialat
VesilinnaTurku
- Koulutus68 %, Turku 9 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut9 %, Turku 22 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta4 %, Turku 4 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4 %, Turku 7 %
- Muu palvelutoiminta3 %, Turku 2 %
- Rakentaminen2 %, Turku 5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 6 591
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 1,01
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Turku: 0,53
Toimialaryhmät
- Vesilinna96 %
- Turku16 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus3 %
- Palvelut96 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 5 % vuodesta 2014, vaikka Turussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 35 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Turussa (29 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).