Asumisvalinta

Iso-Heikkilä

20200 · Turku · Varsinais-Suomi

20200 Iso-Heikkilä

Alue lyhyesti

Alueella Iso-Heikkilä (20200) asuu 5 853 ihmistä, 3 % Turun asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 60 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Turussa 32 %). Osuus on Turun alueista suurin. Yksinasuvia on 73 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 7 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Turussa (41,3 m² ja 64,1 m²). 80 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Turussa (55 %). Vuokralla asuvien osuus on Turun alueista 2. suurin. Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 462 €, 7 % vähemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 10 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 13,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,83 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 21 111 € vuodessa, noin 1 759 € kuukaudessa. Se on 13 % pienempi kuin Turussa ja 20 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Turun alueista 3. pienimmät. Työvoimasta 17 % on työttömänä, enemmän kuin Turussa (14 %). Alueella on 2 304 työpaikkaa, ja suurin toimiala on kuljetus ja varastointi (28 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (5 %).

Asukasmäärä on kasvanut 202 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Turussa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 16–34-vuotiaat

    60 %

    Turun 26 alueesta suurin

    Turku 32 %

  • Asuntojen keskikoko

    41,3 m²

    Turun 26 alueesta pienin

    Turku 64,1 m²

  • Yksinasuvat

    73 %

    Turun 26 alueesta suurin

    Turku 56 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    80 %

    Turun 26 alueesta 2. suurin

    Turku 55 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 462 €
−9,7 % vuodesta 2020
Turku2 651 €
Kaksion vuokra / m²
14,83 €
Luku alueelta Turku 2
Turku15,22 €
Asukkaat
5 853
+202,5 % vuodesta 2014
Keski-ikä36,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
21 111 €
+21,5 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 759 € kuukaudessa
Turku24 314 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
80 %
4 288 taloudesta
Turku55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
22 %
18 vuotta täyttäneistä
Turku38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 462 €, 7 % vähemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 10 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 462 €

Postinumeroalue 20200
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 27 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

14,83 €

Luku alueelta Turku 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Turku: 15,22 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Iso-Heikkilä2 462 €Turku 2 651 €
1 658 € – 3 488 €Luku alueelta Turku, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
13,8 vuotta
Turku: 14,5
Bruttovuokratuotto
7,2 %
Turku: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
620–756 €
Luku alueelta Turku 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta0,0 %−3,6 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
Hintaindeksin (Turku 2) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 6 mittarilla 9:stä: mediaanitulot, vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, 65 vuotta täyttäneet, lapsiperheet, asuntojen keskikoko.

  • Kaksion neliöhinta8/17

    868 €Huhkola-Lauste-Vaala
    Turku 2 651 €Iso-Heikkilä 2 462 €
    4 066 €Kupittaa
    868 €Huhkola-Lauste-Vaala4 066 €Kupittaa
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani24/26

    20 413 €Vesilinna
    Turku 24 314 €Iso-Heikkilä 21 111 €
    33 352 €Moikoinen-Pikisaari
    20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-Pikisaari
  • Vuokralla asuvat taloudet2/26

    2 %Tortinmäki
    Turku 55 %Iso-Heikkilä 80 %
    90 %Skanssi
    2 %Tortinmäki90 %Skanssi
  • 16–34-vuotiaat1/26

    13 %Kakskerta
    Turku 32 %Iso-Heikkilä 60 %
    60 %Iso-Heikkilä
    13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä
  • 65 vuotta täyttäneet25/26

    11 %Moisio
    Turku 20 %Iso-Heikkilä 12 %
    31 %Uittamo
    11 %Moisio31 %Uittamo
  • Lapsiperheet25/26

    5 %Vesilinna
    Turku 15 %Iso-Heikkilä 7 %
    46 %Moisio
    5 %Vesilinna46 %Moisio
  • Korkea-asteen tutkinto23/26

    13 %Pansio-Perno
    Turku 38 %Iso-Heikkilä 22 %
    56 %Moikoinen-Pikisaari
    13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-Pikisaari
  • Työttömyys6/26

    5 %Kakskerta
    Turku 14 %Iso-Heikkilä 17 %
    24 %Varissuo
    5 %Kakskerta24 %Varissuo
  • Asuntojen keskikoko26/26

    41,3 m²Iso-Heikkilä
    Turku 64,1 m²Iso-Heikkilä 41,3 m²
    139,5 m²Kakskerta
    41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 60 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Turussa 32 %). Osuus on Turun alueista suurin.

Iso-HeikkiläTurku

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 14 % asukkaista, vähemmän kuin Turussa (22 %).

  • Iso-Heikkilä50 %10 %16 %14 %
  • Turku44 %11 %22 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset50 %
  • Työttömät10 %
  • Opiskelijat16 %
  • Eläkeläiset14 %
  • Lapset 0–14 v.5 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
36,0
Turku: 42,0
Työttömät, osuus työvoimasta
17 %
Turku: 14 %
Talouden koko
1,3
Turku: 1,7
Asumisväljyys
30,8 m²
Turku: 37,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

80 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Turussa (55 %). Vuokralla asuvien osuus on Turun alueista 2. suurin.

  • Iso-Heikkilä18 %80 %
  • Turku44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto18 %
  • Vuokra-asunto80 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Turussa (41,3 m² ja 64,1 m²).

  • Iso-Heikkilä95 %
  • Turku76 %23 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot95 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot3 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 73 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 7 %.

Iso-HeikkiläTurku

  • Yksinasuvat73 %, Turku 56 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat49 %, Turku 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit10 %, Turku 6 %
  • Lapsitaloudet7 %, Turku 15 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Turku 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet2 %, Turku 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita81 %, Turku 59 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt13 %, Turku 26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
41,3 m²
Turku: 64,1 m²
Asunnot
5 145
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 22 % aikuisista, vähemmän kuin Turussa (38 %).

  • Iso-Heikkilä25 %20 %33 %15 %
  • Turku21 %13 %29 %22 %16 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon25 %
  • Ylioppilastutkinto20 %
  • Ammatillinen tutkinto33 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste15 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 32 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Iso-Heikkilä32 %60 %
  • Turku24 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %32 %
  • Keskimmäinen 60 %60 %
  • Ylin 20 %8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
21 111 €
vuodessa, noin 1 759 € kuukaudessa
Turku: 24 314 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 529 €
vuodessa, noin 1 961 € kuukaudessa
Turku: 31 490 €
Korkea-asteen tutkinto
22 %
Turku: 38 %

Työpaikat

Alueella on 2 304 työpaikkaa, ja suurin toimiala on kuljetus ja varastointi (28 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (5 %).

Suurimmat toimialat

Iso-HeikkiläTurku

  • Kuljetus ja varastointi28 %, Turku 5 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa15 %, Turku 9 %
  • Teollisuus12 %, Turku 11 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut11 %, Turku 22 %
  • Rakentaminen10 %, Turku 5 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut9 %, Turku 9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
2 304
Työpaikkoja asukasta kohden
0,39
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Turku: 0,53

Toimialaryhmät

  • Iso-Heikkilä22 %78 %
  • Turku16 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus22 %
  • Palvelut78 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 202 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Turussa. Mediaanitulot ovat nousseet 21 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa (29 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniIso-HeikkiläTurkuSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).