Asumisvalinta

Huhkola-Lauste-Vaala

20750 · Turku · Varsinais-Suomi

20750 Huhkola-Lauste-Vaala

Alue lyhyesti

Alueella Huhkola-Lauste-Vaala (20750) asuu 5 217 ihmistä, 3 % Turun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 25 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Turussa 15 %). Lapsiperheitä on 25 % kotitalouksista (Turussa 15 %) ja yksinasuvia 44 %.

Asunnoista 67 % on kerrostaloissa ja 33 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (73,2 m² ja 64,1 m²). 56 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 43 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 868 €, 67 % vähemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on Turun alueista matalin. Neliöhinta on laskenut 16 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 6,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,99 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 586 € vuodessa, noin 1 882 € kuukaudessa. Se on 7 % pienempi kuin Turussa ja 14 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 24 % on työttömänä, enemmän kuin Turussa (14 %). Alueella on 3 668 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (29 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 15 % työpaikoista (Turussa 5 %).

Asukasmäärä on kasvanut 1 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Kaksion neliöhinta

    868 €

    Turun 17 alueesta matalin

    Turku 2 651 €

  • Työttömyys

    24 %

    Turun 26 alueesta 2. suurin

    Turku 14 %

  • Lapsiperheet

    25 %

    Turun 26 alueesta 4. suurin

    Turku 15 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
868 €
−15,8 % vuodesta 2020
Turku2 651 €
Kaksion vuokra / m²
11,99 €
Luku alueelta Turku 3
Turku15,22 €
Asukkaat
5 217
+1,4 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 586 €
+25,5 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 882 € kuukaudessa
Turku24 314 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
43 %
2 492 taloudesta
Turku55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
25 %
18 vuotta täyttäneistä
Turku38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 868 €, 67 % vähemmän kuin Turussa keskimäärin. Neliöhinta on Turun alueista matalin. Neliöhinta on laskenut 16 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

868 €

Postinumeroalue 20750
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 14 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

11,99 €

Luku alueelta Turku 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Turku: 15,22 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Huhkola-Lauste-Vaala868 €Turku 2 651 €
1 658 € – 3 488 €Luku alueelta Turku, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
6,0 vuotta
Turku: 14,5
Bruttovuokratuotto
16,6 %
Turku: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
600–732 €
Luku alueelta Turku 3, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,4 %−0,6 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
Hintaindeksin (Turku 3) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, työttömyys.

  • Kaksion neliöhinta17/17

    868 €Huhkola-Lauste-Vaala
    Turku 2 651 €Huhkola-Lauste-Vaala 868 €
    4 066 €Kupittaa
    868 €Huhkola-Lauste-Vaala4 066 €Kupittaa
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani20/26

    20 413 €Vesilinna
    Turku 24 314 €Huhkola-Lauste-Vaala 22 586 €
    33 352 €Moikoinen-Pikisaari
    20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-Pikisaari
  • Vuokralla asuvat taloudet17/26

    2 %Tortinmäki
    Turku 55 %Huhkola-Lauste-Vaala 43 %
    90 %Skanssi
    2 %Tortinmäki90 %Skanssi
  • 16–34-vuotiaat17/26

    13 %Kakskerta
    Turku 32 %Huhkola-Lauste-Vaala 22 %
    60 %Iso-Heikkilä
    13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä
  • 65 vuotta täyttäneet14/26

    11 %Moisio
    Turku 20 %Huhkola-Lauste-Vaala 20 %
    31 %Uittamo
    11 %Moisio31 %Uittamo
  • Lapsiperheet4/26

    5 %Vesilinna
    Turku 15 %Huhkola-Lauste-Vaala 25 %
    46 %Moisio
    5 %Vesilinna46 %Moisio
  • Korkea-asteen tutkinto19/26

    13 %Pansio-Perno
    Turku 38 %Huhkola-Lauste-Vaala 25 %
    56 %Moikoinen-Pikisaari
    13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-Pikisaari
  • Työttömyys2/26

    5 %Kakskerta
    Turku 14 %Huhkola-Lauste-Vaala 24 %
    24 %Varissuo
    5 %Kakskerta24 %Varissuo
  • Asuntojen keskikoko9/26

    41,3 m²Iso-Heikkilä
    Turku 64,1 m²Huhkola-Lauste-Vaala 73,2 m²
    139,5 m²Kakskerta
    41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 25 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Turussa 15 %).

Huhkola-Lauste-VaalaTurku

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 35 % asukkaista, vähemmän kuin Turussa (44 %).

  • Huhkola-Lauste-Vaala35 %11 %22 %19 %
  • Turku44 %11 %22 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset35 %
  • Työttömät11 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset22 %
  • Lapset 0–14 v.19 %
  • Muut5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Turku: 42,0
Työttömät, osuus työvoimasta
24 %
Turku: 14 %
Talouden koko
2,1
Turku: 1,7
Asumisväljyys
35,4 m²
Turku: 37,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

56 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 43 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla).

  • Huhkola-Lauste-Vaala56 %43 %
  • Turku44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto56 %
  • Vuokra-asunto43 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 67 % on kerrostaloissa ja 33 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (73,2 m² ja 64,1 m²).

  • Huhkola-Lauste-Vaala67 %33 %
  • Turku76 %23 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot67 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot33 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 25 % kotitalouksista (Turussa 15 %) ja yksinasuvia 44 %.

Huhkola-Lauste-VaalaTurku

  • Yksinasuvat44 %, Turku 56 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat9 %, Turku 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Turku 6 %
  • Lapsitaloudet25 %, Turku 15 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Turku 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Turku 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita44 %, Turku 59 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt31 %, Turku 26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
73,2 m²
Turku: 64,1 m²
Asunnot
2 749
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 25 % aikuisista, vähemmän kuin Turussa (38 %).

  • Huhkola-Lauste-Vaala34 %35 %16 %
  • Turku21 %13 %29 %22 %16 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon34 %
  • Ylioppilastutkinto6 %
  • Ammatillinen tutkinto35 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste16 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 27 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Huhkola-Lauste-Vaala27 %63 %
  • Turku24 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %27 %
  • Keskimmäinen 60 %63 %
  • Ylin 20 %10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 586 €
vuodessa, noin 1 882 € kuukaudessa
Turku: 24 314 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
33 565 €
vuodessa, noin 2 797 € kuukaudessa
Turku: 31 490 €
Korkea-asteen tutkinto
25 %
Turku: 38 %

Työpaikat

Alueella on 3 668 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (29 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 15 % työpaikoista (Turussa 5 %).

Suurimmat toimialat

Huhkola-Lauste-VaalaTurku

  • Teollisuus29 %, Turku 11 %
  • Rakentaminen15 %, Turku 5 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa14 %, Turku 9 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut13 %, Turku 9 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut11 %, Turku 22 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta8 %, Turku 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
3 668
Työpaikkoja asukasta kohden
0,70
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Turku: 0,53

Toimialaryhmät

  • Huhkola-Lauste-Vaala45 %55 %
  • Turku16 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus45 %
  • Palvelut55 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 1 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Turussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniHuhkola-Lauste-VaalaTurkuSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).