Asumisvalinta

Tortinmäki

21340 · Turku · Varsinais-Suomi

21340 Tortinmäki

Alue lyhyesti

Alueella Tortinmäki (21340) asuu 499 ihmistä, alle 1 % Turun asukkaista. Asukasmäärä on Turun alueista pienin. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 28 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Turussa 20 %). Kotitalouksista 27 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (106,0 m² ja 64,1 m²). 96 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 2 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Turun alueista pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 990 € on hinta-alueelta Turku 3. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,99 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 522 € vuodessa, noin 2 294 € kuukaudessa. Se on 13 % suurempi kuin Turussa ja 4 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Turussa (14 %). Alueella on 53 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (40 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (alle 1 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 15 % vuodesta 2014, vaikka Turussa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Vuokralla asuvat taloudet

    2 %

    Turun 26 alueesta pienin

    Turku 55 %

  • Opiskelijat

    5 %

    Turun 26 alueesta pienin

    Turku 11 %

  • Asukkaat

    499

    Turun 26 alueesta pienin

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,11

    Turun 26 alueesta 3. pienin

    Turku 0,53

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
990 €
Luku alueelta Turku 3
Turku2 651 €
Kaksion vuokra / m²
11,99 €
Luku alueelta Turku 3
Turku15,22 €
Asukkaat
499
−15,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä48,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 522 €
+46,0 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 294 € kuukaudessa
Turku24 314 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
2 %
228 taloudesta
Turku55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
22 %
18 vuotta täyttäneistä
Turku38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 990 € on hinta-alueelta Turku 3. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,99 € kuukaudessa.

Neliöhinta

990 €

Luku alueelta Turku 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 29 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

11,99 €

Luku alueelta Turku 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Turku: 15,22 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Tortinmäki990 €Turku 2 651 €
1 658 € – 3 488 €Luku alueelta Turku, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
6,9 vuotta
Turku: 14,5
Bruttovuokratuotto
14,5 %
Turku: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
600–732 €
Luku alueelta Turku 3, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,4 %−0,6 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
Hintaindeksin (Turku 3) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 8:stä: vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, korkea-asteen tutkinto.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani6/26

    20 413 €Vesilinna
    Turku 24 314 €Tortinmäki 27 522 €
    33 352 €Moikoinen-Pikisaari
    20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-Pikisaari
  • Vuokralla asuvat taloudet26/26

    2 %Tortinmäki
    Turku 55 %Tortinmäki 2 %
    90 %Skanssi
    2 %Tortinmäki90 %Skanssi
  • 16–34-vuotiaat24/26

    13 %Kakskerta
    Turku 32 %Tortinmäki 16 %
    60 %Iso-Heikkilä
    13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä
  • 65 vuotta täyttäneet4/26

    11 %Moisio
    Turku 20 %Tortinmäki 28 %
    31 %Uittamo
    11 %Moisio31 %Uittamo
  • Lapsiperheet12/26

    5 %Vesilinna
    Turku 15 %Tortinmäki 19 %
    46 %Moisio
    5 %Vesilinna46 %Moisio
  • Korkea-asteen tutkinto24/26

    13 %Pansio-Perno
    Turku 38 %Tortinmäki 22 %
    56 %Moikoinen-Pikisaari
    13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-Pikisaari
  • Työttömyys23/26

    5 %Kakskerta
    Turku 14 %Tortinmäki 8 %
    24 %Varissuo
    5 %Kakskerta24 %Varissuo
  • Asuntojen keskikoko5/26

    41,3 m²Iso-Heikkilä
    Turku 64,1 m²Tortinmäki 106,0 m²
    139,5 m²Kakskerta
    41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 28 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Turussa 20 %).

TortinmäkiTurku

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 29 % asukkaista, enemmän kuin Turussa (22 %).

  • Tortinmäki48 %29 %12 %
  • Turku44 %11 %22 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset48 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat5 %
  • Eläkeläiset29 %
  • Lapset 0–14 v.12 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
48,0
Turku: 42,0
Työttömät, osuus työvoimasta
8 %
Turku: 14 %
Talouden koko
2,2
Turku: 1,7
Asumisväljyys
48,7 m²
Turku: 37,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

96 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 2 % vuokralla (Turussa 55 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Turun alueista pienin.

  • Tortinmäki96 %
  • Turku44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto96 %
  • Vuokra-asunto2 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Turussa (106,0 m² ja 64,1 m²).

  • Tortinmäki98 %
  • Turku76 %23 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot98 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 27 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.

TortinmäkiTurku

  • Yksinasuvat27 %, Turku 56 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Turku 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Turku 6 %
  • Lapsitaloudet19 %, Turku 15 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Turku 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet2 %, Turku 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita42 %, Turku 59 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt39 %, Turku 26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
106,0 m²
Turku: 64,1 m²
Asunnot
259
Kesämökit
59

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 22 % aikuisista, vähemmän kuin Turussa (38 %). Osuus on Turun alueista 3. pienin.

  • Tortinmäki25 %49 %17 %
  • Turku21 %13 %29 %22 %16 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon25 %
  • Ylioppilastutkinto4 %
  • Ammatillinen tutkinto49 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste17 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 17 % ja suurituloisimpaan 15 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Tortinmäki17 %69 %15 %
  • Turku24 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %17 %
  • Keskimmäinen 60 %69 %
  • Ylin 20 %15 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 522 €
vuodessa, noin 2 294 € kuukaudessa
Turku: 24 314 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
48 239 €
vuodessa, noin 4 020 € kuukaudessa
Turku: 31 490 €
Korkea-asteen tutkinto
22 %
Turku: 38 %

Työpaikat

Alueella on 53 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (40 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Turussa (alle 1 %).

Suurimmat toimialat

TortinmäkiTurku

  • Maa-, metsä- ja kalatalous40 %, Turku 0 %
  • Rakentaminen17 %, Turku 5 %
  • Sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto15 %, Turku 0 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa6 %, Turku 9 %
  • Muu palvelutoiminta6 %, Turku 2 %
  • Teollisuus4 %, Turku 11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
53
Työpaikkoja asukasta kohden
0,11
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Turku: 0,53

Toimialaryhmät

  • Tortinmäki40 %36 %25 %
  • Turku16 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto40 %
  • Jalostus36 %
  • Palvelut25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 15 % vuodesta 2014, vaikka Turussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 46 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Turussa (29 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniTortinmäkiTurkuSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).