Alue lyhyesti
Alueella Pitkämäki-Muhkuri (20250) asuu 1 277 ihmistä, 1 % Turun asukkaista. Asukasmäärä on Turun alueista 2. pienin. Nuoria aikuisia on paljon: 39 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Turussa 32 %). Yksinasuvia on 55 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.
Asunnoista 64 % on kerrostaloissa ja 35 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Turussa (62,0 m² ja 64,1 m²). 58 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Turussa (55 %). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 263 € on hinta-alueelta Turku 2. Hinta vastaa 12,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,83 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 336 € vuodessa, noin 2 111 € kuukaudessa. Se on 4 % suurempi kuin Turussa ja 4 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, vähemmän kuin Turussa (14 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 1 797 työpaikkaa, 1,41 jokaista asukasta kohden.
Asukasmäärä on kasvanut 74 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Turussa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asukkaat
1 277
Turun 26 alueesta 2. pienin
Työpaikkoja asukasta kohden
1,41
Turun 26 alueesta 3. suurin
Turku 0,53
65 vuotta täyttäneet
15 %
Turun 26 alueesta 4. pienin
Turku 20 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 263 €
- Luku alueelta Turku 2
- Turku2 651 €
- Kaksion vuokra / m²
- 14,83 €
- Luku alueelta Turku 2
- Turku15,22 €
- Asukkaat
- 1 277
- +73,7 % vuodesta 2014
- Keski-ikä38,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 336 €
- +8,0 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 111 € kuukaudessa
- Turku24 314 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 58 %
- 730 taloudesta
- Turku55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 32 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Turku38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 263 € on hinta-alueelta Turku 2. Hinta vastaa 12,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,83 € kuukaudessa.
Neliöhinta
2 263 €
Luku alueelta Turku 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
14,83 €
Luku alueelta Turku 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Turku: 15,22 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 12,7 vuotta
- Turku: 14,5
- Bruttovuokratuotto
- 7,9 %
- Turku: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 620–756 €
- Luku alueelta Turku 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta0,0 %−3,6 %Vuokra+1,5 %+1,3 %
- Hintaindeksin (Turku 2) ja vuokraindeksin (Turku) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Turun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani12/26
20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-PikisaariTurku 24 314 €Pitkämäki-Muhkuri 25 336 €20 413 €Vesilinna33 352 €Moikoinen-PikisaariVuokralla asuvat taloudet9/26
2 %Tortinmäki90 %SkanssiTurku 55 %Pitkämäki-Muhkuri 58 %2 %Tortinmäki90 %Skanssi16–34-vuotiaat8/26
13 %Kakskerta60 %Iso-HeikkiläTurku 32 %Pitkämäki-Muhkuri 39 %13 %Kakskerta60 %Iso-Heikkilä65 vuotta täyttäneet23/26
11 %Moisio31 %UittamoTurku 20 %Pitkämäki-Muhkuri 15 %11 %Moisio31 %UittamoLapsiperheet18/26
5 %Vesilinna46 %MoisioTurku 15 %Pitkämäki-Muhkuri 15 %5 %Vesilinna46 %MoisioKorkea-asteen tutkinto16/26
13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-PikisaariTurku 38 %Pitkämäki-Muhkuri 32 %13 %Pansio-Perno56 %Moikoinen-PikisaariTyöttömyys14/26
5 %Kakskerta24 %VarissuoTurku 14 %Pitkämäki-Muhkuri 12 %5 %Kakskerta24 %VarissuoAsuntojen keskikoko17/26
41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²KakskertaTurku 64,1 m²Pitkämäki-Muhkuri 62,0 m²41,3 m²Iso-Heikkilä139,5 m²Kakskerta
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 39 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Turussa 32 %).
Pitkämäki-MuhkuriTurku
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 16 % asukkaista, vähemmän kuin Turussa (22 %).
- Pitkämäki-Muhkuri50 %12 %16 %12 %
- Turku44 %11 %22 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset50 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat12 %
- Eläkeläiset16 %
- Lapset 0–14 v.12 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 38,0
- Turku: 42,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 12 %
- Turku: 14 %
- Talouden koko
- 1,7
- Turku: 1,7
- Asumisväljyys
- 39,3 m²
- Turku: 37,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
58 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Turussa (55 %).
- Pitkämäki-Muhkuri40 %58 %
- Turku44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto40 %
- Vuokra-asunto58 %
- Muu tai tuntematon2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 64 % on kerrostaloissa ja 35 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Turussa (62,0 m² ja 64,1 m²).
- Pitkämäki-Muhkuri64 %35 %
- Turku76 %23 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot64 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot35 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 55 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.
Pitkämäki-MuhkuriTurku
- Yksinasuvat55 %, Turku 56 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat38 %, Turku 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Turku 6 %
- Lapsitaloudet15 %, Turku 15 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Turku 4 %
- Yhden vanhemman taloudet2 %, Turku 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita68 %, Turku 59 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt18 %, Turku 26 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 62,0 m²
- Turku: 64,1 m²
- Asunnot
- 951
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 32 % aikuisista, vähemmän kuin Turussa (38 %).
- Pitkämäki-Muhkuri19 %14 %35 %17 %15 %
- Turku21 %13 %29 %22 %16 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon19 %
- Ylioppilastutkinto14 %
- Ammatillinen tutkinto35 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste17 %
- Ylempi korkeakoulututkinto15 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 26 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Pitkämäki-Muhkuri26 %55 %20 %
- Turku24 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %26 %
- Keskimmäinen 60 %55 %
- Ylin 20 %20 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 336 €
- vuodessa, noin 2 111 € kuukaudessa
- Turku: 24 314 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 30 941 €
- vuodessa, noin 2 578 € kuukaudessa
- Turku: 31 490 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 32 %
- Turku: 38 %
Työpaikat
Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 1 797 työpaikkaa, 1,41 jokaista asukasta kohden.
Suurimmat toimialat
Pitkämäki-MuhkuriTurku
- Hallinto- ja tukipalvelut26 %, Turku 9 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta20 %, Turku 7 %
- Kuljetus ja varastointi13 %, Turku 5 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa13 %, Turku 9 %
- Rakentaminen8 %, Turku 5 %
- Informaatio ja viestintä6 %, Turku 5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 797
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 1,41
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Turku: 0,53
Toimialaryhmät
- Pitkämäki-Muhkuri11 %89 %
- Turku16 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus11 %
- Palvelut89 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 74 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Turussa. Mediaanitulot ovat nousseet 8 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Turussa (29 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).