Alue lyhyesti
Alueella Alppila - Vallila (00510) asuu 9 407 ihmistä, 1 % Helsingin asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 40 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Helsingissä 28 %). Yksinasuvia on 69 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 8 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (41,8 m² ja 62,6 m²). 57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 5 045 €, 5 % enemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 12 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 19,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 21,63 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 727 € vuodessa, noin 2 394 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Helsingissä ja 9 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Helsingissä (12 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 21 621 työpaikkaa, 2,30 jokaista asukasta kohden.
Asukasmäärä on kasvanut 8 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 1 %.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Yksinasuvat
69 %
Helsingin 83 alueesta 2. suurin
Helsinki 51 %
Asuntojen keskikoko
41,8 m²
Helsingin 83 alueesta 2. pienin
Helsinki 62,6 m²
16–34-vuotiaat
40 %
Helsingin 83 alueesta 6. suurin
Helsinki 28 %
Työpaikkoja asukasta kohden
2,30
Helsingin 83 alueesta 8. suurin
Helsinki 0,63
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 5 045 €
- −12,4 % vuodesta 2020
- Helsinki4 809 €
- Kaksion vuokra / m²
- 21,63 €
- Luku alueelta Helsinki 2
- Helsinki21,08 €
- Asukkaat
- 9 407
- +7,7 % vuodesta 2014
- Keski-ikä40,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 727 €
- +38,1 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 394 € kuukaudessa
- Helsinki29 159 €
- Koko maa26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 57 %
- 6 528 taloudesta
- Helsinki54 %
- Koko maa38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 51 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Helsinki48 %
- Koko maa36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 5 045 €, 5 % enemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 12 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
5 045 €
Postinumeroalue 00510
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 21 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
21,63 €
Luku alueelta Helsinki 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Helsinki: 21,08 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 19,4 vuotta
- Helsinki: 19,0
- Bruttovuokratuotto
- 5,1 %
- Helsinki: 5,3 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 898–1 149 €
- Luku alueelta Helsinki 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,7 %−3,3 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
- Hintaindeksin (Helsinki 2) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: lapsiperheet, asuntojen keskikoko.
Kaksion neliöhinta23/68
1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariHelsinki 4 809 €Alppila - Vallila 5 045 €1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani56/83
23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloHelsinki 29 159 €Alppila - Vallila 28 727 €23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloVuokralla asuvat taloudet33/83
7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - RoihupeltoHelsinki 54 %Alppila - Vallila 57 %7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto16–34-vuotiaat6/83
11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - HarjuHelsinki 28 %Alppila - Vallila 40 %11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju65 vuotta täyttäneet75/83
2 %Santahamina26 %TapaninvainioHelsinki 18 %Alppila - Vallila 12 %2 %Santahamina26 %TapaninvainioLapsiperheet81/83
4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiHelsinki 19 %Alppila - Vallila 8 %4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiKorkea-asteen tutkinto42/83
21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloHelsinki 48 %Alppila - Vallila 51 %21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloTyöttömyys31/83
4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoHelsinki 12 %Alppila - Vallila 12 %4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoAsuntojen keskikoko82/83
39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²ÖstersundomHelsinki 62,6 m²Alppila - Vallila 41,8 m²39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 40 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Helsingissä 28 %).
Alppila - VallilaHelsinki
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 60 % asukkaista, enemmän kuin Helsingissä (48 %).
- Alppila - Vallila60 %14 %
- Helsinki48 %19 %14 %
- Koko maa43 %26 %15 %
- Työlliset60 %
- Työttömät8 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset14 %
- Lapset 0–14 v.7 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 40,0
- Helsinki: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 12 %
- Helsinki: 12 %
- Talouden koko
- 1,4
- Helsinki: 1,8
- Asumisväljyys
- 29,8 m²
- Helsinki: 34,3 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %).
- Alppila - Vallila42 %57 %
- Helsinki45 %54 %
- Koko maa61 %38 %
- Omistusasunto42 %
- Vuokra-asunto57 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (41,8 m² ja 62,6 m²).
- Alppila - Vallila98 %
- Helsinki87 %12 %
- Koko maa48 %50 %
- Kerrostalot98 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot1 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 69 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 8 %.
Alppila - VallilaHelsinki
- Yksinasuvat69 %, Helsinki 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat32 %, Helsinki 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Helsinki 6 %
- Lapsitaloudet8 %, Helsinki 19 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Helsinki 5 %
- Yhden vanhemman taloudet2 %, Helsinki 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita77 %, Helsinki 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt15 %, Helsinki 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 41,8 m²
- Helsinki: 62,6 m²
- Asunnot
- 7 202
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 51 % aikuisista, enemmän kuin Helsingissä (48 %).
- Alppila - Vallila15 %15 %19 %25 %27 %
- Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
- Koko maa22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon15 %
- Ylioppilastutkinto15 %
- Ammatillinen tutkinto19 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
- Ylempi korkeakoulututkinto27 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Koko maan suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 26 % aikuisista, enemmän kuin koko maassa (20 %).
- Alppila - Vallila18 %55 %26 %
- Helsinki20 %52 %29 %
- Koko maa20 %60 %20 %
- Koko maan alin 20 %18 %
- Keskimmäinen 60 %55 %
- Ylin 20 %26 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 727 €
- vuodessa, noin 2 394 € kuukaudessa
- Helsinki: 29 159 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 456 €
- vuodessa, noin 2 705 € kuukaudessa
- Helsinki: 39 597 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 51 %
- Helsinki: 48 %
Työpaikat
Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 21 621 työpaikkaa, 2,30 jokaista asukasta kohden.
Suurimmat toimialat
Alppila - VallilaHelsinki
- Rahoitus- ja vakuutustoiminta29 %, Helsinki 5 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Helsinki 9 %
- Hallinto- ja tukipalvelut9 %, Helsinki 7 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus9 %, Helsinki 8 %
- Informaatio ja viestintä8 %, Helsinki 11 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta6 %, Helsinki 11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 21 621
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 2,30
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Helsinki: 0,63
Toimialaryhmät
- Alppila - Vallila93 %
- Helsinki90 %
- Koko maa20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus7 %
- Palvelut93 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 8 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 1 %. Mediaanitulot ovat nousseet 38 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Helsingissä (31 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).