Asumisvalinta

Mellunmäki

00970 · Helsinki · Uusimaa

00970 Mellunmäki

Alue lyhyesti

Alueella Mellunmäki (00970) asuu 10 777 ihmistä, 2 % Helsingin asukkaista. Ikärakenne on lähellä Helsingin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 23 % ja 65 vuotta täyttäneitä 21 % asukkaista. Yksinasuvia on 53 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (85 %). Asuntojen keskikoko on 62,9 m². 57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 082 €, 57 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on Helsingin alueista 3. matalin. Neliöhinta on laskenut 20 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 10,6 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,43 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 650 € vuodessa, noin 2 138 € kuukaudessa. Se on 12 % pienempi kuin Helsingissä ja suunnilleen sama kuin koko maassa. Työvoimasta 19 % on työttömänä, enemmän kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 868 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (43 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Helsingissä (15 %).

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Korkea-asteen tutkinto

    27 %

    Helsingin 83 alueesta 3. pienin

    Helsinki 48 %

  • Kaksion neliöhinta

    2 082 €

    Helsingin 68 alueesta 3. matalin

    Helsinki 4 809 €

  • Työttömyys

    19 %

    Helsingin 83 alueesta 5. suurin

    Helsinki 12 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,08

    Helsingin 83 alueesta 8. pienin

    Helsinki 0,63

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 082 €
−20,1 % vuodesta 2020
Helsinki4 809 €
Kaksion vuokra / m²
16,43 €
Luku alueelta Helsinki 4
Helsinki21,08 €
Asukkaat
10 777
+0,7 % vuodesta 2014
Keski-ikä43,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 650 €
+23,6 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 138 € kuukaudessa
Helsinki29 159 €
Koko maa26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
57 %
5 830 taloudesta
Helsinki54 %
Koko maa38 %
Korkea-asteen tutkinto
27 %
18 vuotta täyttäneistä
Helsinki48 %
Koko maa36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 082 €, 57 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on Helsingin alueista 3. matalin. Neliöhinta on laskenut 20 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 082 €

Postinumeroalue 00970
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 11 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,43 €

Luku alueelta Helsinki 4
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Helsinki: 21,08 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Mellunmäki2 082 €Helsinki 4 809 €
1 881 € – 2 785 €Luku alueelta Helsinki 4, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
10,6 vuotta
Helsinki: 19,0
Bruttovuokratuotto
9,5 %
Helsinki: 5,3 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
800–947 €
Luku alueelta Helsinki 4, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,2 %−4,4 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
Hintaindeksin (Helsinki 4) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, korkea-asteen tutkinto.

  • Kaksion neliöhinta66/68

    1 798 €Siltamäki
    Helsinki 4 809 €Mellunmäki 2 082 €
    7 966 €Kalasatama - Sompasaari
    1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - Sompasaari
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani74/83

    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko
    Helsinki 29 159 €Mellunmäki 25 650 €
    42 006 €Tammisalo
    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €Tammisalo
  • Vuokralla asuvat taloudet34/83

    7 %Paloheinä
    Helsinki 54 %Mellunmäki 57 %
    87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
    7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
  • 16–34-vuotiaat56/83

    11 %Tammisalo
    Helsinki 28 %Mellunmäki 23 %
    49 %Sörnäinen - Harju
    11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju
  • 65 vuotta täyttäneet17/83

    2 %Santahamina
    Helsinki 18 %Mellunmäki 21 %
    26 %Tapaninvainio
    2 %Santahamina26 %Tapaninvainio
  • Lapsiperheet50/83

    4 %Sörnäinen - Harju
    Helsinki 19 %Mellunmäki 18 %
    38 %Torpparinmäki
    4 %Sörnäinen - Harju38 %Torpparinmäki
  • Korkea-asteen tutkinto81/83

    21 %Jakomäki - Alppikylä
    Helsinki 48 %Mellunmäki 27 %
    69 %Tammisalo
    21 %Jakomäki - Alppikylä69 %Tammisalo
  • Työttömyys5/83

    4 %Santahamina
    Helsinki 12 %Mellunmäki 19 %
    23 %Kontula - Vesala - Kivikko
    4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - Kivikko
  • Asuntojen keskikoko41/83

    39,4 m²Sörnäinen - Harju
    Helsinki 62,6 m²Mellunmäki 62,9 m²
    161,2 m²Östersundom
    39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Helsingin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 23 % ja 65 vuotta täyttäneitä 21 % asukkaista.

MellunmäkiHelsinki

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 41 % asukkaista, vähemmän kuin Helsingissä (48 %).

  • Mellunmäki41 %23 %14 %
  • Helsinki48 %19 %14 %
  • Koko maa43 %26 %15 %

  • Työlliset41 %
  • Työttömät9 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset23 %
  • Lapset 0–14 v.14 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
43,0
Helsinki: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
19 %
Helsinki: 12 %
Talouden koko
1,8
Helsinki: 1,8
Asumisväljyys
34,3 m²
Helsinki: 34,3 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %).

  • Mellunmäki42 %57 %
  • Helsinki45 %54 %
  • Koko maa61 %38 %

  • Omistusasunto42 %
  • Vuokra-asunto57 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (85 %). Asuntojen keskikoko on 62,9 m².

  • Mellunmäki85 %15 %
  • Helsinki87 %12 %
  • Koko maa48 %50 %

  • Kerrostalot85 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot15 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 53 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.

MellunmäkiHelsinki

  • Yksinasuvat53 %, Helsinki 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat12 %, Helsinki 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Helsinki 6 %
  • Lapsitaloudet18 %, Helsinki 19 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Helsinki 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Helsinki 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita51 %, Helsinki 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt31 %, Helsinki 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
62,9 m²
Helsinki: 62,6 m²
Asunnot
6 358
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 27 % aikuisista, vähemmän kuin Helsingissä (48 %). Osuus on Helsingin alueista 3. pienin.

  • Mellunmäki31 %34 %18 %
  • Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
  • Koko maa22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon31 %
  • Ylioppilastutkinto8 %
  • Ammatillinen tutkinto34 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste18 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Koko maan pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 21 % ja suurituloisimpaan 15 % aikuisista. Koko maassa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Mellunmäki21 %64 %15 %
  • Helsinki20 %52 %29 %
  • Koko maa20 %60 %20 %

  • Koko maan alin 20 %21 %
  • Keskimmäinen 60 %64 %
  • Ylin 20 %15 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 650 €
vuodessa, noin 2 138 € kuukaudessa
Helsinki: 29 159 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
33 508 €
vuodessa, noin 2 792 € kuukaudessa
Helsinki: 39 597 €
Korkea-asteen tutkinto
27 %
Helsinki: 48 %

Työpaikat

Alueella on 868 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (43 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Helsingissä (15 %).

Suurimmat toimialat

MellunmäkiHelsinki

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut43 %, Helsinki 15 %
  • Koulutus14 %, Helsinki 6 %
  • Rakentaminen9 %, Helsinki 4 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa8 %, Helsinki 9 %
  • Kuljetus ja varastointi7 %, Helsinki 4 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta6 %, Helsinki 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
868
Työpaikkoja asukasta kohden
0,08
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Helsinki: 0,63

Toimialaryhmät

  • Mellunmäki91 %
  • Helsinki90 %
  • Koko maa20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus9 %
  • Palvelut91 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä (31 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMellunmäkiHelsinkiKoko maa

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).