Alue lyhyesti
Alueella Kamppi - Ruoholahti (00180) asuu 14 784 ihmistä, 2 % Helsingin asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 33 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Helsingissä 28 %). Yksinasuvia on 51 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (58,8 m² ja 62,6 m²). 61 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 6 156 €, 28 % enemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 17 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 20,6 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 24,85 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 30 624 € vuodessa, noin 2 552 € kuukaudessa. Se on 5 % suurempi kuin Helsingissä ja 16 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Helsingissä (12 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 26 770 työpaikkaa, 1,81 jokaista asukasta kohden.
Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asukkaat
14 784
Helsingin 83 alueesta 6. suurin
Työpaikkoja asukasta kohden
1,81
Helsingin 83 alueesta 10. suurin
Helsinki 0,63
Kaksion neliöhinta
6 156 €
Helsingin 68 alueesta 14. korkein
Helsinki 4 809 €
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 6 156 €
- −17,4 % vuodesta 2020
- Helsinki4 809 €
- Kaksion vuokra / m²
- 24,85 €
- Luku alueelta Helsinki 1
- Helsinki21,08 €
- Asukkaat
- 14 784
- +9,3 % vuodesta 2014
- Keski-ikä40,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 30 624 €
- +28,1 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 552 € kuukaudessa
- Helsinki29 159 €
- Koko maa26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 61 %
- 8 248 taloudesta
- Helsinki54 %
- Koko maa38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 53 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Helsinki48 %
- Koko maa36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 6 156 €, 28 % enemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 17 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
6 156 €
Postinumeroalue 00180
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 25 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
24,85 €
Luku alueelta Helsinki 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Helsinki: 21,08 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 20,6 vuotta
- Helsinki: 19,0
- Bruttovuokratuotto
- 4,8 %
- Helsinki: 5,3 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 1 075–1 360 €
- Luku alueelta Helsinki 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+1,7 %−2,0 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
- Hintaindeksin (Helsinki 1) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta14/68
1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariHelsinki 4 809 €Kamppi - Ruoholahti 6 156 €1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani39/83
23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloHelsinki 29 159 €Kamppi - Ruoholahti 30 624 €23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloVuokralla asuvat taloudet24/83
7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - RoihupeltoHelsinki 54 %Kamppi - Ruoholahti 61 %7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto16–34-vuotiaat18/83
11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - HarjuHelsinki 28 %Kamppi - Ruoholahti 33 %11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju65 vuotta täyttäneet65/83
2 %Santahamina26 %TapaninvainioHelsinki 18 %Kamppi - Ruoholahti 15 %2 %Santahamina26 %TapaninvainioLapsiperheet63/83
4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiHelsinki 19 %Kamppi - Ruoholahti 16 %4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiKorkea-asteen tutkinto37/83
21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloHelsinki 48 %Kamppi - Ruoholahti 53 %21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloTyöttömyys46/83
4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoHelsinki 12 %Kamppi - Ruoholahti 10 %4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoAsuntojen keskikoko58/83
39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²ÖstersundomHelsinki 62,6 m²Kamppi - Ruoholahti 58,8 m²39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 33 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Helsingissä 28 %).
Kamppi - RuoholahtiHelsinki
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 52 % asukkaista, enemmän kuin Helsingissä (48 %).
- Kamppi - Ruoholahti52 %16 %12 %
- Helsinki48 %19 %14 %
- Koko maa43 %26 %15 %
- Työlliset52 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset16 %
- Lapset 0–14 v.12 %
- Muut6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 40,0
- Helsinki: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 10 %
- Helsinki: 12 %
- Talouden koko
- 1,8
- Helsinki: 1,8
- Asumisväljyys
- 33,5 m²
- Helsinki: 34,3 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
61 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %).
- Kamppi - Ruoholahti39 %61 %
- Helsinki45 %54 %
- Koko maa61 %38 %
- Omistusasunto39 %
- Vuokra-asunto61 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (58,8 m² ja 62,6 m²).
- Kamppi - Ruoholahti98 %
- Helsinki87 %12 %
- Koko maa48 %50 %
- Kerrostalot98 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot1 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 51 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.
Kamppi - RuoholahtiHelsinki
- Yksinasuvat51 %, Helsinki 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat20 %, Helsinki 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit8 %, Helsinki 6 %
- Lapsitaloudet16 %, Helsinki 19 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Helsinki 5 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Helsinki 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita63 %, Helsinki 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt21 %, Helsinki 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 58,8 m²
- Helsinki: 62,6 m²
- Asunnot
- 9 497
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 53 % aikuisista, enemmän kuin Helsingissä (48 %).
- Kamppi - Ruoholahti18 %14 %15 %24 %29 %
- Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
- Koko maa22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon18 %
- Ylioppilastutkinto14 %
- Ammatillinen tutkinto15 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto29 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Koko maan suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 34 % aikuisista, enemmän kuin koko maassa (20 %).
- Kamppi - Ruoholahti20 %46 %34 %
- Helsinki20 %52 %29 %
- Koko maa20 %60 %20 %
- Koko maan alin 20 %20 %
- Keskimmäinen 60 %46 %
- Ylin 20 %34 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 30 624 €
- vuodessa, noin 2 552 € kuukaudessa
- Helsinki: 29 159 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 42 689 €
- vuodessa, noin 3 557 € kuukaudessa
- Helsinki: 39 597 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 53 %
- Helsinki: 48 %
Työpaikat
Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 26 770 työpaikkaa, 1,81 jokaista asukasta kohden.
Suurimmat toimialat
Kamppi - RuoholahtiHelsinki
- Informaatio ja viestintä28 %, Helsinki 11 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta21 %, Helsinki 11 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus9 %, Helsinki 8 %
- Teollisuus9 %, Helsinki 5 %
- Rahoitus- ja vakuutustoiminta6 %, Helsinki 5 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa6 %, Helsinki 9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 26 770
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 1,81
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Helsinki: 0,63
Toimialaryhmät
- Kamppi - Ruoholahti90 %
- Helsinki90 %
- Koko maa20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus10 %
- Palvelut90 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).