Alue lyhyesti
Alueella Punavuori - Eira - Hernesaari (00150) asuu 9 720 ihmistä, 1 % Helsingin asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 35 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Helsingissä 28 %). Yksinasuvia on 59 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 13 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (56,7 m² ja 62,6 m²). 50 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 49 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 7 382 €, 54 % enemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 2 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 24,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 24,85 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 750 € vuodessa, noin 2 729 € kuukaudessa. Se on 12 % suurempi kuin Helsingissä ja 24 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 3 825 työpaikkaa, ja suurin toimiala on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta (26 %). Tavallista yleisempi on teollisuus: 11 % työpaikoista (Helsingissä 5 %).
Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Lapsiperheet
13 %
Helsingin 83 alueesta 8. pienin
Helsinki 19 %
Kaksion neliöhinta
7 382 €
Helsingin 68 alueesta 9. korkein
Helsinki 4 809 €
16–34-vuotiaat
35 %
Helsingin 83 alueesta 13. suurin
Helsinki 28 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 7 382 €
- −2,4 % vuodesta 2020
- Helsinki4 809 €
- Kaksion vuokra / m²
- 24,85 €
- Luku alueelta Helsinki 1
- Helsinki21,08 €
- Asukkaat
- 9 720
- +5,4 % vuodesta 2014
- Keski-ikä41,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 750 €
- +31,7 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 729 € kuukaudessa
- Helsinki29 159 €
- Koko maa26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 49 %
- 5 974 taloudesta
- Helsinki54 %
- Koko maa38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 60 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Helsinki48 %
- Koko maa36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 7 382 €, 54 % enemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 2 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
7 382 €
Postinumeroalue 00150
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 16 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
24,85 €
Luku alueelta Helsinki 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Helsinki: 21,08 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 24,8 vuotta
- Helsinki: 19,0
- Bruttovuokratuotto
- 4,0 %
- Helsinki: 5,3 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 1 075–1 360 €
- Luku alueelta Helsinki 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+1,7 %−2,0 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
- Hintaindeksin (Helsinki 1) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta9/68
1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariHelsinki 4 809 €Punavuori - Eira - Hernesaari 7 382 €1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani25/83
23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloHelsinki 29 159 €Punavuori - Eira - Hernesaari 32 750 €23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloVuokralla asuvat taloudet51/83
7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - RoihupeltoHelsinki 54 %Punavuori - Eira - Hernesaari 49 %7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto16–34-vuotiaat13/83
11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - HarjuHelsinki 28 %Punavuori - Eira - Hernesaari 35 %11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju65 vuotta täyttäneet58/83
2 %Santahamina26 %TapaninvainioHelsinki 18 %Punavuori - Eira - Hernesaari 17 %2 %Santahamina26 %TapaninvainioLapsiperheet76/83
4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiHelsinki 19 %Punavuori - Eira - Hernesaari 13 %4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiKorkea-asteen tutkinto18/83
21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloHelsinki 48 %Punavuori - Eira - Hernesaari 60 %21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloTyöttömyys57/83
4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoHelsinki 12 %Punavuori - Eira - Hernesaari 8 %4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoAsuntojen keskikoko62/83
39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²ÖstersundomHelsinki 62,6 m²Punavuori - Eira - Hernesaari 56,7 m²39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 35 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Helsingissä 28 %).
Punavuori - Eira - HernesaariHelsinki
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 56 % asukkaista, enemmän kuin Helsingissä (48 %).
- Punavuori - Eira - Hernesaari56 %16 %10 %
- Helsinki48 %19 %14 %
- Koko maa43 %26 %15 %
- Työlliset56 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset16 %
- Lapset 0–14 v.10 %
- Muut5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 41,0
- Helsinki: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 8 %
- Helsinki: 12 %
- Talouden koko
- 1,6
- Helsinki: 1,8
- Asumisväljyys
- 35,1 m²
- Helsinki: 34,3 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
50 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 49 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla).
- Punavuori - Eira - Hernesaari50 %49 %
- Helsinki45 %54 %
- Koko maa61 %38 %
- Omistusasunto50 %
- Vuokra-asunto49 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (56,7 m² ja 62,6 m²).
- Punavuori - Eira - Hernesaari99 %
- Helsinki87 %12 %
- Koko maa48 %50 %
- Kerrostalot99 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot0 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 59 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 13 %.
Punavuori - Eira - HernesaariHelsinki
- Yksinasuvat59 %, Helsinki 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat27 %, Helsinki 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit8 %, Helsinki 6 %
- Lapsitaloudet13 %, Helsinki 19 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Helsinki 5 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Helsinki 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita67 %, Helsinki 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt21 %, Helsinki 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 56,7 m²
- Helsinki: 62,6 m²
- Asunnot
- 6 954
- Kesämökit
- 2
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 60 % aikuisista, enemmän kuin Helsingissä (48 %).
- Punavuori - Eira - Hernesaari11 %17 %12 %24 %36 %
- Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
- Koko maa22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon11 %
- Ylioppilastutkinto17 %
- Ammatillinen tutkinto12 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto36 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Koko maan suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 40 % aikuisista, enemmän kuin koko maassa (20 %).
- Punavuori - Eira - Hernesaari18 %43 %40 %
- Helsinki20 %52 %29 %
- Koko maa20 %60 %20 %
- Koko maan alin 20 %18 %
- Keskimmäinen 60 %43 %
- Ylin 20 %40 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 750 €
- vuodessa, noin 2 729 € kuukaudessa
- Helsinki: 29 159 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 40 971 €
- vuodessa, noin 3 414 € kuukaudessa
- Helsinki: 39 597 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 60 %
- Helsinki: 48 %
Työpaikat
Alueella on 3 825 työpaikkaa, ja suurin toimiala on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta (26 %). Tavallista yleisempi on teollisuus: 11 % työpaikoista (Helsingissä 5 %).
Suurimmat toimialat
Punavuori - Eira - HernesaariHelsinki
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta26 %, Helsinki 11 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut13 %, Helsinki 15 %
- Teollisuus11 %, Helsinki 5 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa10 %, Helsinki 9 %
- Informaatio ja viestintä10 %, Helsinki 11 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta8 %, Helsinki 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 3 825
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,39
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Helsinki: 0,63
Toimialaryhmät
- Punavuori - Eira - Hernesaari13 %87 %
- Helsinki90 %
- Koko maa20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus13 %
- Palvelut87 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä. Mediaanitulot ovat nousseet 32 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).