Asumisvalinta

Munkkivuori - Niemenmäki

00350 · Helsinki · Uusimaa

00350 Munkkivuori - Niemenmäki

Alue lyhyesti

Alueella Munkkivuori - Niemenmäki (00350) asuu 9 914 ihmistä, 1 % Helsingin asukkaista. Ikärakenne on lähellä Helsingin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 29 % ja 65 vuotta täyttäneitä 17 % asukkaista. Yksinasuvia on 58 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 17 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (53,8 m² ja 62,6 m²). 56 % kotitalouksista asuu vuokralla, saman verran kuin Helsingissä (54 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 861 €, 20 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 11 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 14,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 21,63 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 30 611 € vuodessa, noin 2 551 € kuukaudessa. Se on 5 % suurempi kuin Helsingissä ja 16 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 9 % on työttömänä, vähemmän kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 1 541 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (26 %). Tavallista yleisempi on tukku- ja vähittäiskauppa: 26 % työpaikoista (Helsingissä 9 %).

Asukasmäärä on kasvanut 7 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asuntojen keskikoko

    53,8 m²

    Helsingin 83 alueesta 15. pienin

    Helsinki 62,6 m²

  • Yksinasuvat

    58 %

    Helsingin 83 alueesta 16. suurin

    Helsinki 51 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 861 €
−10,7 % vuodesta 2020
Helsinki4 809 €
Kaksion vuokra / m²
21,63 €
Luku alueelta Helsinki 2
Helsinki21,08 €
Asukkaat
9 914
+7,5 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 611 €
+33,7 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 551 € kuukaudessa
Helsinki29 159 €
Koko maa26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
56 %
5 799 taloudesta
Helsinki54 %
Koko maa38 %
Korkea-asteen tutkinto
56 %
18 vuotta täyttäneistä
Helsinki48 %
Koko maa36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 861 €, 20 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 11 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

3 861 €

Postinumeroalue 00350
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 11 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

21,63 €

Luku alueelta Helsinki 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Helsinki: 21,08 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Munkkivuori - Niemenmäki3 861 €Helsinki 4 809 €
4 488 € – 6 131 €Luku alueelta Helsinki 2, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
14,9 vuotta
Helsinki: 19,0
Bruttovuokratuotto
6,7 %
Helsinki: 5,3 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
898–1 149 €
Luku alueelta Helsinki 2, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,7 %−3,3 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
Hintaindeksin (Helsinki 2) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta40/68

    1 798 €Siltamäki
    Helsinki 4 809 €Munkkivuori - Niemenmäki 3 861 €
    7 966 €Kalasatama - Sompasaari
    1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - Sompasaari
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani40/83

    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko
    Helsinki 29 159 €Munkkivuori - Niemenmäki 30 611 €
    42 006 €Tammisalo
    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €Tammisalo
  • Vuokralla asuvat taloudet41/83

    7 %Paloheinä
    Helsinki 54 %Munkkivuori - Niemenmäki 56 %
    87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
    7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
  • 16–34-vuotiaat28/83

    11 %Tammisalo
    Helsinki 28 %Munkkivuori - Niemenmäki 29 %
    49 %Sörnäinen - Harju
    11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju
  • 65 vuotta täyttäneet57/83

    2 %Santahamina
    Helsinki 18 %Munkkivuori - Niemenmäki 17 %
    26 %Tapaninvainio
    2 %Santahamina26 %Tapaninvainio
  • Lapsiperheet56/83

    4 %Sörnäinen - Harju
    Helsinki 19 %Munkkivuori - Niemenmäki 17 %
    38 %Torpparinmäki
    4 %Sörnäinen - Harju38 %Torpparinmäki
  • Korkea-asteen tutkinto29/83

    21 %Jakomäki - Alppikylä
    Helsinki 48 %Munkkivuori - Niemenmäki 56 %
    69 %Tammisalo
    21 %Jakomäki - Alppikylä69 %Tammisalo
  • Työttömyys50/83

    4 %Santahamina
    Helsinki 12 %Munkkivuori - Niemenmäki 9 %
    23 %Kontula - Vesala - Kivikko
    4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - Kivikko
  • Asuntojen keskikoko69/83

    39,4 m²Sörnäinen - Harju
    Helsinki 62,6 m²Munkkivuori - Niemenmäki 53,8 m²
    161,2 m²Östersundom
    39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Helsingin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 29 % ja 65 vuotta täyttäneitä 17 % asukkaista.

Munkkivuori - NiemenmäkiHelsinki

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 52 % asukkaista, enemmän kuin Helsingissä (48 %).

  • Munkkivuori - Niemenmäki52 %18 %13 %
  • Helsinki48 %19 %14 %
  • Koko maa43 %26 %15 %

  • Työlliset52 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset18 %
  • Lapset 0–14 v.13 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Helsinki: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
9 %
Helsinki: 12 %
Talouden koko
1,7
Helsinki: 1,8
Asumisväljyys
32,2 m²
Helsinki: 34,3 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

56 % kotitalouksista asuu vuokralla, saman verran kuin Helsingissä (54 %).

  • Munkkivuori - Niemenmäki44 %56 %
  • Helsinki45 %54 %
  • Koko maa61 %38 %

  • Omistusasunto44 %
  • Vuokra-asunto56 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (53,8 m² ja 62,6 m²).

  • Munkkivuori - Niemenmäki96 %
  • Helsinki87 %12 %
  • Koko maa48 %50 %

  • Kerrostalot96 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot2 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 58 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 17 %.

Munkkivuori - NiemenmäkiHelsinki

  • Yksinasuvat58 %, Helsinki 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat20 %, Helsinki 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Helsinki 6 %
  • Lapsitaloudet17 %, Helsinki 19 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Helsinki 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Helsinki 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita60 %, Helsinki 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt23 %, Helsinki 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
53,8 m²
Helsinki: 62,6 m²
Asunnot
6 414
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 56 % aikuisista, enemmän kuin Helsingissä (48 %).

  • Munkkivuori - Niemenmäki14 %12 %18 %27 %29 %
  • Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
  • Koko maa22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon14 %
  • Ylioppilastutkinto12 %
  • Ammatillinen tutkinto18 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto29 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Koko maan suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 31 % aikuisista, enemmän kuin koko maassa (20 %).

  • Munkkivuori - Niemenmäki17 %52 %31 %
  • Helsinki20 %52 %29 %
  • Koko maa20 %60 %20 %

  • Koko maan alin 20 %17 %
  • Keskimmäinen 60 %52 %
  • Ylin 20 %31 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 611 €
vuodessa, noin 2 551 € kuukaudessa
Helsinki: 29 159 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
36 963 €
vuodessa, noin 3 080 € kuukaudessa
Helsinki: 39 597 €
Korkea-asteen tutkinto
56 %
Helsinki: 48 %

Työpaikat

Alueella on 1 541 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (26 %). Tavallista yleisempi on tukku- ja vähittäiskauppa: 26 % työpaikoista (Helsingissä 9 %).

Suurimmat toimialat

Munkkivuori - NiemenmäkiHelsinki

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut26 %, Helsinki 15 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa26 %, Helsinki 9 %
  • Koulutus11 %, Helsinki 6 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta7 %, Helsinki 4 %
  • Informaatio ja viestintä6 %, Helsinki 11 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta6 %, Helsinki 11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 541
Työpaikkoja asukasta kohden
0,16
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Helsinki: 0,63

Toimialaryhmät

  • Munkkivuori - Niemenmäki95 %
  • Helsinki90 %
  • Koko maa20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus5 %
  • Palvelut95 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 7 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä. Mediaanitulot ovat nousseet 34 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMunkkivuori - NiemenmäkiHelsinkiKoko maa

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).