Asumisvalinta

Etelä-Leppävaara

02600 · Espoo · Uusimaa

02600 Etelä-Leppävaara

Alue lyhyesti

Alueella Etelä-Leppävaara (02600) asuu 17 336 ihmistä, 5 % Espoon asukkaista. Asukasmäärä on Espoon alueista 3. suurin. Nuoria aikuisia on paljon: 39 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Espoossa 26 %). Osuus on Espoon alueista 3. suurin. Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 20 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (94 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (57,0 m² ja 75,1 m²). 73 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %). Vuokralla asuvien osuus on Espoon alueista 3. suurin. Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 045 €, 9 % enemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 10 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 17,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 19,43 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 766 € vuodessa, noin 2 314 € kuukaudessa. Se on 10 % pienempi kuin Espoossa ja 5 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Espoossa (10 %). Alueella on 17 027 työpaikkaa, ja suurin toimiala on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta (21 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (10 %).

Asukasmäärä on kasvanut 60 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Pientaloasunnot

    6 %

    Espoon 45 alueesta 2. pienin

    Espoo 35 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    73 %

    Espoon 45 alueesta 3. suurin

    Espoo 47 %

  • 16–34-vuotiaat

    39 %

    Espoon 45 alueesta 3. suurin

    Espoo 26 %

  • Asukkaat

    17 336

    Espoon 45 alueesta 3. suurin

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
4 045 €
−9,8 % vuodesta 2020
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
19,43 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Espoo18,46 €
Asukkaat
17 336
+60,0 % vuodesta 2014
Keski-ikä36,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 766 €
+17,2 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 314 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
73 %
9 151 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
44 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 045 €, 9 % enemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 10 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

4 045 €

Postinumeroalue 02600
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 8 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

19,43 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Etelä-Leppävaara4 045 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
17,3 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
5,8 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
870–1 001 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,8 %−2,1 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 1) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 9:stä: vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, asuntojen keskikoko.

  • Kaksion neliöhinta9/24

    2 262 €Espoon Keskus
    Espoo 3 709 €Etelä-Leppävaara 4 045 €
    5 708 €Tapiola
    2 262 €Espoon Keskus5 708 €Tapiola
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani40/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Etelä-Leppävaara 27 766 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet3/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Etelä-Leppävaara 73 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat3/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Etelä-Leppävaara 39 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet35/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Etelä-Leppävaara 11 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet38/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Etelä-Leppävaara 20 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto38/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Etelä-Leppävaara 44 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys8/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Etelä-Leppävaara 12 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko44/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Etelä-Leppävaara 57,0 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 39 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Espoossa 26 %). Osuus on Espoon alueista 3. suurin.

Etelä-LeppävaaraEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 12 % asukkaista, vähemmän kuin Espoossa (16 %).

  • Etelä-Leppävaara51 %10 %12 %15 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset51 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat10 %
  • Eläkeläiset12 %
  • Lapset 0–14 v.15 %
  • Muut5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
36,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
12 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
1,9
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
30,6 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

73 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %). Vuokralla asuvien osuus on Espoon alueista 3. suurin.

  • Etelä-Leppävaara26 %73 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto26 %
  • Vuokra-asunto73 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (94 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (57,0 m² ja 75,1 m²).

  • Etelä-Leppävaara94 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot94 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot6 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 20 % lapsiperheitä.

Etelä-LeppävaaraEspoo

  • Yksinasuvat50 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat24 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit10 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet20 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita65 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt15 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
57,0 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
9 929
Kesämökit
47

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 44 % aikuisista, vähemmän kuin Espoossa (50 %).

  • Etelä-Leppävaara24 %11 %21 %24 %20 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon24 %
  • Ylioppilastutkinto11 %
  • Ammatillinen tutkinto21 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto20 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 22 % ja suurituloisimpaan 24 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Etelä-Leppävaara22 %54 %24 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %22 %
  • Keskimmäinen 60 %54 %
  • Ylin 20 %24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 766 €
vuodessa, noin 2 314 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
38 323 €
vuodessa, noin 3 194 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
44 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alueella on 17 027 työpaikkaa, ja suurin toimiala on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta (21 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (10 %).

Suurimmat toimialat

Etelä-LeppävaaraEspoo

  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta21 %, Espoo 10 %
  • Informaatio ja viestintä21 %, Espoo 11 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa19 %, Espoo 14 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut9 %, Espoo 14 %
  • Rakentaminen7 %, Espoo 6 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut5 %, Espoo 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
17 027
Työpaikkoja asukasta kohden
0,98
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Etelä-Leppävaara13 %87 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus13 %
  • Palvelut87 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 60 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 17 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa (24 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniEtelä-LeppävaaraEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).