Asumisvalinta

Nöykkiönpuro

02300 · Espoo · Uusimaa

02300 Nöykkiönpuro

Alue lyhyesti

Alueella Nöykkiönpuro (02300) asuu 2 580 ihmistä, 1 % Espoon asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 39 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %). Lapsiperheitä on 39 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 14 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (129,8 m² ja 75,1 m²). 93 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 6 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 354 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 2. Hinta vastaa 15,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 40 331 € vuodessa, noin 3 361 € kuukaudessa. Se on 30 % suurempi kuin Espoossa ja 53 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Espoon alueista 3. suurimmat. Työvoimasta 5 % on työttömänä, vähemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 420 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (23 %). Tavallista yleisempi on julkinen hallinto ja maanpuolustus: 10 % työpaikoista (Espoossa 3 %).

Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Pientaloasunnot

    99 %

    Espoon 45 alueesta suurin

    Espoo 35 %

  • Yksinasuvat

    14 %

    Espoon 45 alueesta pienin

    Espoo 41 %

  • Työttömyys

    5 %

    Espoon 45 alueesta 2. pienin

    Espoo 10 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    6 %

    Espoon 45 alueesta 4. pienin

    Espoo 47 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 354 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
17,72 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Espoo18,46 €
Asukkaat
2 580
+2,0 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
40 331 €
+28,2 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 3 361 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
6 %
914 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
63 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 354 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 2. Hinta vastaa 15,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.

Neliöhinta

3 354 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 26 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

17,72 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Nöykkiönpuro3 354 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
15,8 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
6,3 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
825–936 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,0 %−4,5 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 2) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, työttömyys, asuntojen keskikoko.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani3/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Nöykkiönpuro 40 331 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet42/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Nöykkiönpuro 6 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat40/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Nöykkiönpuro 16 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet24/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Nöykkiönpuro 15 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet7/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Nöykkiönpuro 39 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto10/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Nöykkiönpuro 63 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys44/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Nöykkiönpuro 5 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko2/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Nöykkiönpuro 129,8 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 39 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %).

NöykkiönpuroEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 21 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (18 %).

  • Nöykkiönpuro50 %16 %21 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset50 %
  • Työttömät3 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset16 %
  • Lapset 0–14 v.21 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
5 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
2,8
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
46,2 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

93 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 6 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).

  • Nöykkiönpuro93 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto93 %
  • Vuokra-asunto6 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (129,8 m² ja 75,1 m²).

  • Nöykkiönpuro99 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 39 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 14 %.

NöykkiönpuroEspoo

  • Yksinasuvat14 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat1 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit1 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet39 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita35 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt27 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
129,8 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
947
Kesämökit
3

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 63 % aikuisista, enemmän kuin Espoossa (50 %).

  • Nöykkiönpuro13 %14 %29 %34 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon13 %
  • Ylioppilastutkinto10 %
  • Ammatillinen tutkinto14 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste29 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto34 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 53 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Nöykkiönpuro14 %33 %53 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %14 %
  • Keskimmäinen 60 %33 %
  • Ylin 20 %53 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
40 331 €
vuodessa, noin 3 361 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
88 533 €
vuodessa, noin 7 378 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
63 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alueella on 420 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (23 %). Tavallista yleisempi on julkinen hallinto ja maanpuolustus: 10 % työpaikoista (Espoossa 3 %).

Suurimmat toimialat

NöykkiönpuroEspoo

  • Tukku- ja vähittäiskauppa23 %, Espoo 14 %
  • Koulutus11 %, Espoo 10 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta10 %, Espoo 3 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus10 %, Espoo 3 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut10 %, Espoo 14 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta9 %, Espoo 10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
420
Työpaikkoja asukasta kohden
0,16
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Nöykkiönpuro95 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus5 %
  • Palvelut95 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa (24 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniNöykkiönpuroEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).