Asumisvalinta

Finnoo-Eestinmalmi

02270 · Espoo · Uusimaa

02270 Finnoo-Eestinmalmi

Alue lyhyesti

Alueella Finnoo-Eestinmalmi (02270) asuu 4 620 ihmistä, 1 % Espoon asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 37 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Espoossa 26 %). Kotitalouksista 43 % on yksinasuvia ja 23 % lapsiperheitä.

Asunnoista 67 % on kerrostaloissa ja 32 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (65,7 m² ja 75,1 m²). 62 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 354 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 2. Hinta vastaa 15,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 29 413 € vuodessa, noin 2 451 € kuukaudessa. Se on 5 % pienempi kuin Espoossa ja 12 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, saman verran kuin Espoossa (10 %). Alueella on 2 793 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (38 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 9 % työpaikoista (Espoossa 2 %).

Asukasmäärä on kasvanut 103 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Opiskelijat

    11 %

    Espoon 45 alueesta 3. suurin

    Espoo 9 %

  • 16–34-vuotiaat

    37 %

    Espoon 45 alueesta 4. suurin

    Espoo 26 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    62 %

    Espoon 45 alueesta 6. suurin

    Espoo 47 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,60

    Espoon 45 alueesta 8. suurin

    Espoo 0,43

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 354 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
17,72 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Espoo18,46 €
Asukkaat
4 620
+102,8 % vuodesta 2014
Keski-ikä36,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 413 €
+2,2 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 451 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
62 %
2 283 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
44 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 354 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 2. Hinta vastaa 15,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.

Neliöhinta

3 354 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 26 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

17,72 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Finnoo-Eestinmalmi3 354 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
15,8 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
6,3 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
825–936 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,0 %−4,5 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 2) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani36/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Finnoo-Eestinmalmi 29 413 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet6/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Finnoo-Eestinmalmi 62 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat4/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Finnoo-Eestinmalmi 37 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet37/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Finnoo-Eestinmalmi 11 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet32/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Finnoo-Eestinmalmi 23 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto37/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Finnoo-Eestinmalmi 44 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys14/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Finnoo-Eestinmalmi 11 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko37/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Finnoo-Eestinmalmi 65,7 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 37 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Espoossa 26 %).

Finnoo-EestinmalmiEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 11 % asukkaista, vähemmän kuin Espoossa (16 %).

  • Finnoo-Eestinmalmi51 %11 %11 %16 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset51 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat11 %
  • Eläkeläiset11 %
  • Lapset 0–14 v.16 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
36,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
11 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
2,0
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
33,7 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

62 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %).

  • Finnoo-Eestinmalmi37 %62 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto37 %
  • Vuokra-asunto62 %
  • Muu tai tuntematon2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 67 % on kerrostaloissa ja 32 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (65,7 m² ja 75,1 m²).

  • Finnoo-Eestinmalmi67 %32 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot67 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot32 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 43 % on yksinasuvia ja 23 % lapsiperheitä.

Finnoo-EestinmalmiEspoo

  • Yksinasuvat43 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat25 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit10 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet23 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita62 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt15 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
65,7 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
2 769
Kesämökit
5

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 44 % aikuisista, vähemmän kuin Espoossa (50 %).

  • Finnoo-Eestinmalmi22 %13 %21 %22 %22 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon22 %
  • Ylioppilastutkinto13 %
  • Ammatillinen tutkinto21 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto22 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 30 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Finnoo-Eestinmalmi22 %48 %30 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %22 %
  • Keskimmäinen 60 %48 %
  • Ylin 20 %30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 413 €
vuodessa, noin 2 451 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
42 733 €
vuodessa, noin 3 561 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
44 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alueella on 2 793 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (38 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 9 % työpaikoista (Espoossa 2 %).

Suurimmat toimialat

Finnoo-EestinmalmiEspoo

  • Tukku- ja vähittäiskauppa38 %, Espoo 14 %
  • Teollisuus10 %, Espoo 10 %
  • Kuljetus ja varastointi9 %, Espoo 2 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta9 %, Espoo 10 %
  • Rakentaminen7 %, Espoo 6 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta5 %, Espoo 3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
2 793
Työpaikkoja asukasta kohden
0,60
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Finnoo-Eestinmalmi22 %78 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus22 %
  • Palvelut78 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 103 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 2 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa (24 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniFinnoo-EestinmalmiEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).