Alue lyhyesti
Alueella Kalajärvi (02970) asuu 3 675 ihmistä, 1 % Espoon asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 33 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %). Lapsiperheitä on 33 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 24 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (90 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (104,8 m² ja 75,1 m²). 77 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 22 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 929 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 3. Hinta vastaa 14,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,38 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 33 843 € vuodessa, noin 2 820 € kuukaudessa. Se on 9 % suurempi kuin Espoossa ja 28 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 6 % on työttömänä, vähemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 1 276 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (35 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (6 %).
Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asuntojen keskikoko
104,8 m²
Espoon 45 alueesta 7. suurin
Espoo 75,1 m²
Työttömyys
6 %
Espoon 45 alueesta 8. pienin
Espoo 10 %
16–34-vuotiaat
17 %
Espoon 45 alueesta 8. pienin
Espoo 26 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 929 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
- Espoo3 709 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,38 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
- Espoo18,46 €
- Asukkaat
- 3 675
- +0,7 % vuodesta 2014
- Keski-ikä41,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 33 843 €
- +29,8 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 820 € kuukaudessa
- Espoo30 946 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 22 %
- 1 457 taloudesta
- Espoo47 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 44 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Espoo50 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 929 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 3. Hinta vastaa 14,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,38 € kuukaudessa.
Neliöhinta
2 929 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 65 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,38 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Espoo: 18,46 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 14,9 vuotta
- Espoo: 16,7
- Bruttovuokratuotto
- 6,7 %
- Espoo: 6,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 795–919 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,5 %−4,6 %Vuokra+0,5 %0,0 %
- Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 3) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani20/45
12 135 €Otaniemi47 267 €WestendEspoo 30 946 €Kalajärvi 33 843 €12 135 €Otaniemi47 267 €WestendVuokralla asuvat taloudet36/45
2 %Jupperi94 %OtaniemiEspoo 47 %Kalajärvi 22 %2 %Jupperi94 %Otaniemi16–34-vuotiaat38/45
14 %Siikajärvi84 %OtaniemiEspoo 26 %Kalajärvi 17 %14 %Siikajärvi84 %Otaniemi65 vuotta täyttäneet22/45
1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoEspoo 15 %Kalajärvi 16 %1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoLapsiperheet12/45
4 %Otaniemi42 %MankkaaEspoo 26 %Kalajärvi 33 %4 %Otaniemi42 %MankkaaKorkea-asteen tutkinto36/45
23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaEspoo 50 %Kalajärvi 44 %23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaTyöttömyys38/45
3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusEspoo 10 %Kalajärvi 6 %3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusAsuntojen keskikoko7/45
43,2 m²Otaniemi179,6 m²SuvisaaristoEspoo 75,1 m²Kalajärvi 104,8 m²43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 33 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %).
KalajärviEspoo
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 51 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (47 %).
- Kalajärvi51 %16 %19 %
- Espoo47 %16 %18 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset51 %
- Työttömät3 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset16 %
- Lapset 0–14 v.19 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 41,0
- Espoo: 39,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 6 %
- Espoo: 10 %
- Talouden koko
- 2,5
- Espoo: 2,1
- Asumisväljyys
- 42,0 m²
- Espoo: 35,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
77 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 22 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).
- Kalajärvi77 %22 %
- Espoo53 %47 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto77 %
- Vuokra-asunto22 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (90 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (104,8 m² ja 75,1 m²).
- Kalajärvi90 %
- Espoo64 %35 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot10 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot90 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 33 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 24 %.
KalajärviEspoo
- Yksinasuvat24 %, Espoo 41 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Espoo 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Espoo 6 %
- Lapsitaloudet33 %, Espoo 26 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Espoo 6 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Espoo 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita41 %, Espoo 51 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt27 %, Espoo 23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 104,8 m²
- Espoo: 75,1 m²
- Asunnot
- 1 563
- Kesämökit
- 76
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 44 % aikuisista, vähemmän kuin Espoossa (50 %).
- Kalajärvi18 %31 %26 %18 %
- Espoo21 %20 %24 %26 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon18 %
- Ylioppilastutkinto7 %
- Ammatillinen tutkinto31 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
- Ylempi korkeakoulututkinto18 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 38 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Kalajärvi15 %47 %38 %
- Espoo20 %46 %34 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %15 %
- Keskimmäinen 60 %47 %
- Ylin 20 %38 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 33 843 €
- vuodessa, noin 2 820 € kuukaudessa
- Espoo: 30 946 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 68 065 €
- vuodessa, noin 5 672 € kuukaudessa
- Espoo: 47 601 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 44 %
- Espoo: 50 %
Työpaikat
Alueella on 1 276 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (35 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (6 %).
Suurimmat toimialat
KalajärviEspoo
- Rakentaminen35 %, Espoo 6 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa19 %, Espoo 14 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut9 %, Espoo 14 %
- Kuljetus ja varastointi8 %, Espoo 2 %
- Koulutus5 %, Espoo 10 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta5 %, Espoo 3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 276
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,35
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Espoo: 0,43
Toimialaryhmät
- Kalajärvi41 %59 %
- Espoo17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus41 %
- Palvelut59 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 30 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa (24 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).