Alue lyhyesti
Alueella Siikajärvi (02860) asuu 616 ihmistä, alle 1 % Espoon asukkaista. Asukasmäärä on Espoon alueista 2. pienin. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 24 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Espoossa 15 %). Kotitalouksista 26 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (105,7 m² ja 75,1 m²). 92 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 6 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Espoon alueista 3. pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 929 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 3. Hinta vastaa 14,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,38 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 30 337 € vuodessa, noin 2 528 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Espoossa ja 15 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 55 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (42 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (6 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 11 % vuodesta 2014, vaikka Espoossa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
16–34-vuotiaat
14 %
Espoon 45 alueesta pienin
Espoo 26 %
Opiskelijat
6 %
Espoon 45 alueesta 2. pienin
Espoo 9 %
Asukkaat
616
Espoon 45 alueesta 2. pienin
Vuokralla asuvat taloudet
6 %
Espoon 45 alueesta 3. pienin
Espoo 47 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 929 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
- Espoo3 709 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,38 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
- Espoo18,46 €
- Asukkaat
- 616
- −10,6 % vuodesta 2014
- Keski-ikä47,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 30 337 €
- +26,0 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 528 € kuukaudessa
- Espoo30 946 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 6 %
- 257 taloudesta
- Espoo47 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 42 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Espoo50 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 929 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 3. Hinta vastaa 14,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,38 € kuukaudessa.
Neliöhinta
2 929 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 65 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,38 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Espoo: 18,46 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 14,9 vuotta
- Espoo: 16,7
- Bruttovuokratuotto
- 6,7 %
- Espoo: 6,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 795–919 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,5 %−4,6 %Vuokra+0,5 %0,0 %
- Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 3) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 8:stä: vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani32/45
12 135 €Otaniemi47 267 €WestendEspoo 30 946 €Siikajärvi 30 337 €12 135 €Otaniemi47 267 €WestendVuokralla asuvat taloudet43/45
2 %Jupperi94 %OtaniemiEspoo 47 %Siikajärvi 6 %2 %Jupperi94 %Otaniemi16–34-vuotiaat45/45
14 %Siikajärvi84 %OtaniemiEspoo 26 %Siikajärvi 14 %14 %Siikajärvi84 %Otaniemi65 vuotta täyttäneet4/45
1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoEspoo 15 %Siikajärvi 24 %1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoLapsiperheet36/45
4 %Otaniemi42 %MankkaaEspoo 26 %Siikajärvi 22 %4 %Otaniemi42 %MankkaaKorkea-asteen tutkinto40/45
23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaEspoo 50 %Siikajärvi 42 %23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaTyöttömyys26/45
3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusEspoo 10 %Siikajärvi 8 %3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusAsuntojen keskikoko6/45
43,2 m²Otaniemi179,6 m²SuvisaaristoEspoo 75,1 m²Siikajärvi 105,7 m²43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 24 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Espoossa 15 %).
SiikajärviEspoo
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 25 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (16 %).
- Siikajärvi47 %25 %14 %
- Espoo47 %16 %18 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset47 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat6 %
- Eläkeläiset25 %
- Lapset 0–14 v.14 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 47,0
- Espoo: 39,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 8 %
- Espoo: 10 %
- Talouden koko
- 2,4
- Espoo: 2,1
- Asumisväljyys
- 45,0 m²
- Espoo: 35,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
92 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 6 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Espoon alueista 3. pienin.
- Siikajärvi92 %
- Espoo53 %47 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto92 %
- Vuokra-asunto6 %
- Muu tai tuntematon2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (105,7 m² ja 75,1 m²).
- Siikajärvi99 %
- Espoo64 %35 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot0 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 26 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.
SiikajärviEspoo
- Yksinasuvat26 %, Espoo 41 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Espoo 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Espoo 6 %
- Lapsitaloudet22 %, Espoo 26 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Espoo 6 %
- Yhden vanhemman taloudet2 %, Espoo 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita39 %, Espoo 51 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt40 %, Espoo 23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 105,7 m²
- Espoo: 75,1 m²
- Asunnot
- 307
- Kesämökit
- 293
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 42 % aikuisista, vähemmän kuin Espoossa (50 %).
- Siikajärvi19 %30 %26 %16 %
- Espoo21 %20 %24 %26 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon19 %
- Ylioppilastutkinto9 %
- Ammatillinen tutkinto30 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
- Ylempi korkeakoulututkinto16 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 32 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Siikajärvi17 %51 %32 %
- Espoo20 %46 %34 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %17 %
- Keskimmäinen 60 %51 %
- Ylin 20 %32 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 30 337 €
- vuodessa, noin 2 528 € kuukaudessa
- Espoo: 30 946 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 58 288 €
- vuodessa, noin 4 857 € kuukaudessa
- Espoo: 47 601 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 42 %
- Espoo: 50 %
Työpaikat
Alueella on 55 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (42 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (6 %).
Suurimmat toimialat
SiikajärviEspoo
- Rakentaminen42 %, Espoo 6 %
- Kuljetus ja varastointi11 %, Espoo 2 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa9 %, Espoo 14 %
- Informaatio ja viestintä9 %, Espoo 11 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut9 %, Espoo 14 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5 %, Espoo 10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 55
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,09
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Espoo: 0,43
Toimialaryhmät
- Siikajärvi45 %55 %
- Espoo17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus45 %
- Palvelut55 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 11 % vuodesta 2014, vaikka Espoossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).