Asumisvalinta

Haukilahti

02170 · Espoo · Uusimaa

02170 Haukilahti

Alue lyhyesti

Alueella Haukilahti (02170) asuu 5 919 ihmistä, 2 % Espoon asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 23 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Espoossa 15 %). Kotitalouksista 40 % on yksinasuvia ja 24 % lapsiperheitä.

Asunnoista 62 % on kerrostaloissa ja 38 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (87,3 m² ja 75,1 m²). 69 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 31 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 411 €, 19 % enemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 5 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 18,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 19,43 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 37 904 € vuodessa, noin 3 159 € kuukaudessa. Se on 22 % suurempi kuin Espoossa ja 44 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 923 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (26 %). Tavallista yleisempi on kiinteistöalan toiminta: 7 % työpaikoista (Espoossa 1 %).

Asukasmäärä on kasvanut 4 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Opiskelijat

    8 %

    Espoon 45 alueesta 4. pienin

    Espoo 9 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    23 %

    Espoon 45 alueesta 5. suurin

    Espoo 15 %

  • Korkea-asteen tutkinto

    65 %

    Espoon 45 alueesta 8. suurin

    Espoo 50 %

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    37 904 €

    Espoon 45 alueesta 8. suurin

    Espoo 30 946 €

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
4 411 €
−4,9 % vuodesta 2020
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
19,43 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Espoo18,46 €
Asukkaat
5 919
+3,7 % vuodesta 2014
Keski-ikä44,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
37 904 €
+30,0 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 3 159 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
31 %
2 842 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
65 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 411 €, 19 % enemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 5 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

4 411 €

Postinumeroalue 02170
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 23 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

19,43 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Haukilahti4 411 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
18,9 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
5,3 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
870–1 001 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,8 %−2,1 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 1) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta7/24

    2 262 €Espoon Keskus
    Espoo 3 709 €Haukilahti 4 411 €
    5 708 €Tapiola
    2 262 €Espoon Keskus5 708 €Tapiola
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani8/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Haukilahti 37 904 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet29/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Haukilahti 31 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat34/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Haukilahti 18 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet5/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Haukilahti 23 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet30/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Haukilahti 24 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto8/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Haukilahti 65 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys25/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Haukilahti 8 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko16/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Haukilahti 87,3 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 23 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Espoossa 15 %).

HaukilahtiEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 23 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (16 %).

  • Haukilahti46 %23 %16 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset46 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset23 %
  • Lapset 0–14 v.16 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
44,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
8 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
2,1
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
42,4 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

69 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 31 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).

  • Haukilahti69 %31 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto69 %
  • Vuokra-asunto31 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 62 % on kerrostaloissa ja 38 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (87,3 m² ja 75,1 m²).

  • Haukilahti62 %38 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot62 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot38 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 40 % on yksinasuvia ja 24 % lapsiperheitä.

HaukilahtiEspoo

  • Yksinasuvat40 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat8 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet24 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita42 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt34 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
87,3 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
3 116
Kesämökit
1

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 65 % aikuisista, enemmän kuin Espoossa (50 %).

  • Haukilahti12 %11 %12 %26 %38 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon12 %
  • Ylioppilastutkinto11 %
  • Ammatillinen tutkinto12 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto38 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 49 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Haukilahti15 %37 %49 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %15 %
  • Keskimmäinen 60 %37 %
  • Ylin 20 %49 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
37 904 €
vuodessa, noin 3 159 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
61 913 €
vuodessa, noin 5 159 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
65 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alueella on 923 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (26 %). Tavallista yleisempi on kiinteistöalan toiminta: 7 % työpaikoista (Espoossa 1 %).

Suurimmat toimialat

HaukilahtiEspoo

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut26 %, Espoo 14 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta12 %, Espoo 10 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta10 %, Espoo 3 %
  • Koulutus9 %, Espoo 10 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa9 %, Espoo 14 %
  • Informaatio ja viestintä7 %, Espoo 11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
923
Työpaikkoja asukasta kohden
0,16
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Haukilahti94 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus6 %
  • Palvelut94 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 4 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 30 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa (24 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniHaukilahtiEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).