Alue lyhyesti
Alueella Nupuri-Nuuksio (02820) asuu 1 708 ihmistä, 1 % Espoon asukkaista. Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 18 % ja 65 vuotta täyttäneitä 18 % asukkaista. Kotitalouksista 24 % on yksinasuvia ja 30 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (90 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (113,7 m² ja 75,1 m²). 90 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 8 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 354 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 2. Hinta vastaa 15,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 33 924 € vuodessa, noin 2 827 € kuukaudessa. Se on 10 % suurempi kuin Espoossa ja 29 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 5 % on työttömänä, vähemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 368 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (19 %). Tavallista yleisempi on vesi- ja jätehuolto: 12 % työpaikoista (Espoossa alle 1 %).
Asukasmäärä on kasvanut 19 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työttömyys
5 %
Espoon 45 alueesta 4. pienin
Espoo 10 %
Asukkaat
1 708
Espoon 45 alueesta 4. pienin
Vuokralla asuvat taloudet
8 %
Espoon 45 alueesta 5. pienin
Espoo 47 %
Asuntojen keskikoko
113,7 m²
Espoon 45 alueesta 5. suurin
Espoo 75,1 m²
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 354 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
- Espoo3 709 €
- Kaksion vuokra / m²
- 17,72 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
- Espoo18,46 €
- Asukkaat
- 1 708
- +18,9 % vuodesta 2014
- Keski-ikä42,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 33 924 €
- +36,7 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 827 € kuukaudessa
- Espoo30 946 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 8 %
- 691 taloudesta
- Espoo47 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 48 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Espoo50 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 354 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 2. Hinta vastaa 15,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.
Neliöhinta
3 354 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 26 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
17,72 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Espoo: 18,46 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 15,8 vuotta
- Espoo: 16,7
- Bruttovuokratuotto
- 6,3 %
- Espoo: 6,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 825–936 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,0 %−4,5 %Vuokra+0,5 %0,0 %
- Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 2) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani19/45
12 135 €Otaniemi47 267 €WestendEspoo 30 946 €Nupuri-Nuuksio 33 924 €12 135 €Otaniemi47 267 €WestendVuokralla asuvat taloudet41/45
2 %Jupperi94 %OtaniemiEspoo 47 %Nupuri-Nuuksio 8 %2 %Jupperi94 %Otaniemi16–34-vuotiaat35/45
14 %Siikajärvi84 %OtaniemiEspoo 26 %Nupuri-Nuuksio 18 %14 %Siikajärvi84 %Otaniemi65 vuotta täyttäneet16/45
1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoEspoo 15 %Nupuri-Nuuksio 18 %1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoLapsiperheet16/45
4 %Otaniemi42 %MankkaaEspoo 26 %Nupuri-Nuuksio 30 %4 %Otaniemi42 %MankkaaKorkea-asteen tutkinto27/45
23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaEspoo 50 %Nupuri-Nuuksio 48 %23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaTyöttömyys42/45
3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusEspoo 10 %Nupuri-Nuuksio 5 %3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusAsuntojen keskikoko5/45
43,2 m²Otaniemi179,6 m²SuvisaaristoEspoo 75,1 m²Nupuri-Nuuksio 113,7 m²43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 18 % ja 65 vuotta täyttäneitä 18 % asukkaista.
Nupuri-NuuksioEspoo
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 50 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (47 %).
- Nupuri-Nuuksio50 %19 %17 %
- Espoo47 %16 %18 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset50 %
- Työttömät3 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset19 %
- Lapset 0–14 v.17 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 42,0
- Espoo: 39,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 5 %
- Espoo: 10 %
- Talouden koko
- 2,5
- Espoo: 2,1
- Asumisväljyys
- 46,2 m²
- Espoo: 35,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
90 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 8 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).
- Nupuri-Nuuksio90 %
- Espoo53 %47 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto90 %
- Vuokra-asunto8 %
- Muu tai tuntematon2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (90 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (113,7 m² ja 75,1 m²).
- Nupuri-Nuuksio90 %
- Espoo64 %35 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot9 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot90 %
- Muut rakennukset2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 24 % on yksinasuvia ja 30 % lapsiperheitä.
Nupuri-NuuksioEspoo
- Yksinasuvat24 %, Espoo 41 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Espoo 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Espoo 6 %
- Lapsitaloudet30 %, Espoo 26 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet9 %, Espoo 6 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Espoo 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita40 %, Espoo 51 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt31 %, Espoo 23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 113,7 m²
- Espoo: 75,1 m²
- Asunnot
- 784
- Kesämökit
- 363
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 48 % aikuisista, saman verran kuin Espoossa (50 %).
- Nupuri-Nuuksio19 %26 %27 %22 %
- Espoo21 %20 %24 %26 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon19 %
- Ylioppilastutkinto7 %
- Ammatillinen tutkinto26 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
- Ylempi korkeakoulututkinto22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 39 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Nupuri-Nuuksio16 %45 %39 %
- Espoo20 %46 %34 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %16 %
- Keskimmäinen 60 %45 %
- Ylin 20 %39 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 33 924 €
- vuodessa, noin 2 827 € kuukaudessa
- Espoo: 30 946 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 67 450 €
- vuodessa, noin 5 621 € kuukaudessa
- Espoo: 47 601 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 48 %
- Espoo: 50 %
Työpaikat
Alueella on 368 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (19 %). Tavallista yleisempi on vesi- ja jätehuolto: 12 % työpaikoista (Espoossa alle 1 %).
Suurimmat toimialat
Nupuri-NuuksioEspoo
- Terveys- ja sosiaalipalvelut19 %, Espoo 14 %
- Vesi- ja jätehuolto12 %, Espoo 0 %
- Taiteet, viihde ja virkistys11 %, Espoo 2 %
- Rakentaminen10 %, Espoo 6 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta9 %, Espoo 3 %
- Hallinto- ja tukipalvelut9 %, Espoo 7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 368
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,22
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Espoo: 0,43
Toimialaryhmät
- Nupuri-Nuuksio30 %69 %
- Espoo17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus30 %
- Palvelut69 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 19 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 37 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa (24 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).