Asumisvalinta

Gumböle-Karhusuo

02810 · Espoo · Uusimaa

02810 Gumböle-Karhusuo

Alue lyhyesti

Alueella Gumböle-Karhusuo (02810) asuu 1 790 ihmistä, 1 % Espoon asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 38 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %). Lapsiperheitä on 38 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 22 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (104,6 m² ja 75,1 m²). 81 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 18 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 929 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 3. Hinta vastaa 14,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,38 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 36 381 € vuodessa, noin 3 032 € kuukaudessa. Se on 18 % suurempi kuin Espoossa ja 38 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 281 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (33 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (10 %).

Asukasmäärä on kasvanut 6 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asukkaat

    1 790

    Espoon 45 alueesta 5. pienin

  • Yksinasuvat

    22 %

    Espoon 45 alueesta 6. pienin

    Espoo 41 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    18 %

    Espoon 45 alueesta 8. pienin

    Espoo 47 %

  • Asuntojen keskikoko

    104,6 m²

    Espoon 45 alueesta 8. suurin

    Espoo 75,1 m²

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 929 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
16,38 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Espoo18,46 €
Asukkaat
1 790
+6,0 % vuodesta 2014
Keski-ikä38,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
36 381 €
+27,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 3 032 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
18 %
663 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
52 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 929 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 3. Hinta vastaa 14,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,38 € kuukaudessa.

Neliöhinta

2 929 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 65 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,38 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Gumböle-Karhusuo2 929 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
14,9 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
6,7 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
795–919 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,5 %−4,6 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 3) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani11/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Gumböle-Karhusuo 36 381 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet38/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Gumböle-Karhusuo 18 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat37/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Gumböle-Karhusuo 17 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet34/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Gumböle-Karhusuo 11 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet9/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Gumböle-Karhusuo 38 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto18/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Gumböle-Karhusuo 52 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys30/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Gumböle-Karhusuo 7 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko8/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Gumböle-Karhusuo 104,6 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 38 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %).

Gumböle-KarhusuoEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 51 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (47 %).

  • Gumböle-Karhusuo51 %12 %21 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset51 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset12 %
  • Lapset 0–14 v.21 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
38,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
7 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
2,7
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
39,5 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

81 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 18 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).

  • Gumböle-Karhusuo81 %18 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto81 %
  • Vuokra-asunto18 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (104,6 m² ja 75,1 m²).

  • Gumböle-Karhusuo17 %82 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot17 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot82 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 38 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 22 %.

Gumböle-KarhusuoEspoo

  • Yksinasuvat22 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet38 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita43 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt21 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
104,6 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
713
Kesämökit
3

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 52 % aikuisista, enemmän kuin Espoossa (50 %).

  • Gumböle-Karhusuo16 %24 %26 %26 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon16 %
  • Ylioppilastutkinto8 %
  • Ammatillinen tutkinto24 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 45 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Gumböle-Karhusuo13 %42 %45 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %13 %
  • Keskimmäinen 60 %42 %
  • Ylin 20 %45 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
36 381 €
vuodessa, noin 3 032 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
69 918 €
vuodessa, noin 5 826 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
52 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alueella on 281 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (33 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (10 %).

Suurimmat toimialat

Gumböle-KarhusuoEspoo

  • Koulutus33 %, Espoo 10 %
  • Rakentaminen17 %, Espoo 6 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa10 %, Espoo 14 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut10 %, Espoo 14 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut9 %, Espoo 7 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys7 %, Espoo 2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
281
Työpaikkoja asukasta kohden
0,16
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Gumböle-Karhusuo19 %80 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus19 %
  • Palvelut80 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 6 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniGumböle-KarhusuoEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).