Alue lyhyesti
Alueella Latokaski (02340) asuu 4 889 ihmistä, 2 % Espoon asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 41 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %). Osuus on Espoon alueista 3. suurin. Lapsiperheitä on 41 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 21 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (90,9 m² ja 75,1 m²). 82 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 18 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 929 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 3. Hinta vastaa 14,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,38 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 35 295 € vuodessa, noin 2 941 € kuukaudessa. Se on 14 % suurempi kuin Espoossa ja 34 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 331 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (27 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (14 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Espoossa se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 1 %.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Pientaloasunnot
99 %
Espoon 45 alueesta 2. suurin
Espoo 35 %
Työpaikkoja asukasta kohden
0,07
Espoon 45 alueesta 3. pienin
Espoo 0,43
Lapsiperheet
41 %
Espoon 45 alueesta 3. suurin
Espoo 26 %
Vuokralla asuvat taloudet
18 %
Espoon 45 alueesta 9. pienin
Espoo 47 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 929 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
- Espoo3 709 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,38 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
- Espoo18,46 €
- Asukkaat
- 4 889
- −3,2 % vuodesta 2014
- Keski-ikä38,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 35 295 €
- +25,4 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 941 € kuukaudessa
- Espoo30 946 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 18 %
- 1 890 taloudesta
- Espoo47 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 55 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Espoo50 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 929 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 3. Hinta vastaa 14,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,38 € kuukaudessa.
Neliöhinta
2 929 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 65 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,38 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Espoo: 18,46 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 14,9 vuotta
- Espoo: 16,7
- Bruttovuokratuotto
- 6,7 %
- Espoo: 6,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 795–919 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,5 %−4,6 %Vuokra+0,5 %0,0 %
- Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 3) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: lapsiperheet.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani12/45
12 135 €Otaniemi47 267 €WestendEspoo 30 946 €Latokaski 35 295 €12 135 €Otaniemi47 267 €WestendVuokralla asuvat taloudet37/45
2 %Jupperi94 %OtaniemiEspoo 47 %Latokaski 18 %2 %Jupperi94 %Otaniemi16–34-vuotiaat33/45
14 %Siikajärvi84 %OtaniemiEspoo 26 %Latokaski 19 %14 %Siikajärvi84 %Otaniemi65 vuotta täyttäneet28/45
1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoEspoo 15 %Latokaski 14 %1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoLapsiperheet3/45
4 %Otaniemi42 %MankkaaEspoo 26 %Latokaski 41 %4 %Otaniemi42 %MankkaaKorkea-asteen tutkinto16/45
23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaEspoo 50 %Latokaski 55 %23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaTyöttömyys37/45
3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusEspoo 10 %Latokaski 7 %3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusAsuntojen keskikoko14/45
43,2 m²Otaniemi179,6 m²SuvisaaristoEspoo 75,1 m²Latokaski 90,9 m²43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 41 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %). Osuus on Espoon alueista 3. suurin.
LatokaskiEspoo
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 23 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (18 %).
- Latokaski50 %14 %23 %
- Espoo47 %16 %18 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset50 %
- Työttömät3 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset14 %
- Lapset 0–14 v.23 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 38,0
- Espoo: 39,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 7 %
- Espoo: 10 %
- Talouden koko
- 2,6
- Espoo: 2,1
- Asumisväljyys
- 35,1 m²
- Espoo: 35,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
82 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 18 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).
- Latokaski82 %18 %
- Espoo53 %47 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto82 %
- Vuokra-asunto18 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (90,9 m² ja 75,1 m²).
- Latokaski99 %
- Espoo64 %35 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot1 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 41 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 21 %.
LatokaskiEspoo
- Yksinasuvat21 %, Espoo 41 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Espoo 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Espoo 6 %
- Lapsitaloudet41 %, Espoo 26 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet8 %, Espoo 6 %
- Yhden vanhemman taloudet7 %, Espoo 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita35 %, Espoo 51 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt24 %, Espoo 23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 90,9 m²
- Espoo: 75,1 m²
- Asunnot
- 1 933
- Kesämökit
- 2
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 55 % aikuisista, enemmän kuin Espoossa (50 %).
- Latokaski13 %23 %29 %26 %
- Espoo21 %20 %24 %26 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon13 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto23 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste29 %
- Ylempi korkeakoulututkinto26 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 41 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Latokaski13 %46 %41 %
- Espoo20 %46 %34 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %13 %
- Keskimmäinen 60 %46 %
- Ylin 20 %41 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 35 295 €
- vuodessa, noin 2 941 € kuukaudessa
- Espoo: 30 946 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 67 243 €
- vuodessa, noin 5 604 € kuukaudessa
- Espoo: 47 601 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 55 %
- Espoo: 50 %
Työpaikat
Alueella on 331 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (27 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (14 %).
Suurimmat toimialat
LatokaskiEspoo
- Terveys- ja sosiaalipalvelut27 %, Espoo 14 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa14 %, Espoo 14 %
- Rakentaminen10 %, Espoo 6 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta10 %, Espoo 10 %
- Koulutus10 %, Espoo 10 %
- Informaatio ja viestintä8 %, Espoo 11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 331
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,07
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Espoo: 0,43
Toimialaryhmät
- Latokaski11 %89 %
- Espoo17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus11 %
- Palvelut89 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Espoossa se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 1 %. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).