Asumisvalinta

Otaniemi

02150 · Espoo · Uusimaa

02150 Otaniemi

Alue lyhyesti

Alueella Otaniemi (02150) asuu 4 661 ihmistä, 1 % Espoon asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 84 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Espoossa 26 %). Osuus on Espoon alueista suurin. Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 4 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (91 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (43,2 m² ja 75,1 m²). 94 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %). Vuokralla asuvien osuus on Espoon alueista suurin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 4 488 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 1. Hinta vastaa 19,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 19,43 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 12 135 € vuodessa, noin 1 011 € kuukaudessa. Se on 61 % pienempi kuin Espoossa ja 54 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Espoon alueista pienimmät. Työvoimasta 3 % on työttömänä, vähemmän kuin Espoossa (10 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 29 316 työpaikkaa, 6,29 jokaista asukasta kohden.

Asukasmäärä on kasvanut 24 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    6,29

    Espoon 45 alueesta suurin

    Espoo 0,43

  • Opiskelijat

    41 %

    Espoon 45 alueesta suurin

    Espoo 9 %

  • 16–34-vuotiaat

    84 %

    Espoon 45 alueesta suurin

    Espoo 26 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    94 %

    Espoon 45 alueesta suurin

    Espoo 47 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
4 488 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
19,43 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Espoo18,46 €
Asukkaat
4 661
+23,5 % vuodesta 2014
Keski-ikä27,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
12 135 €
+12,8 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 011 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
94 %
2 315 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
42 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 4 488 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 1. Hinta vastaa 19,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 19,43 € kuukaudessa.

Neliöhinta

4 488 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 86 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

19,43 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Otaniemi4 488 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
19,2 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
5,2 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
870–1 001 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,8 %−2,1 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 1) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaan

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 7 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, 65 vuotta täyttäneet, lapsiperheet, työttömyys, asuntojen keskikoko.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani45/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Otaniemi 12 135 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet1/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Otaniemi 94 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat1/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Otaniemi 84 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet45/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Otaniemi 1 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet45/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Otaniemi 4 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto41/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Otaniemi 42 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys45/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Otaniemi 3 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko45/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Otaniemi 43,2 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 84 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Espoossa 26 %). Osuus on Espoon alueista suurin.

OtaniemiEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Opiskelijoita on 41 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (9 %).

  • Otaniemi38 %41 %17 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset38 %
  • Työttömät1 %
  • Opiskelijat41 %
  • Eläkeläiset1 %
  • Lapset 0–14 v.2 %
  • Muut17 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
27,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
3 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
1,9
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
21,7 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

94 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %). Vuokralla asuvien osuus on Espoon alueista suurin.

  • Otaniemi94 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto6 %
  • Vuokra-asunto94 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (91 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (43,2 m² ja 75,1 m²).

  • Otaniemi91 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot91 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot1 %
  • Muut rakennukset9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 4 % lapsiperheitä.

OtaniemiEspoo

  • Yksinasuvat50 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat46 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit11 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet4 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet1 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet0 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita94 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt2 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
43,2 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
2 462
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 42 % aikuisista, vähemmän kuin Espoossa (50 %).

  • Otaniemi28 %28 %21 %21 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon28 %
  • Ylioppilastutkinto28 %
  • Ammatillinen tutkinto2 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto21 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 65 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Otaniemi65 %30 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %65 %
  • Keskimmäinen 60 %30 %
  • Ylin 20 %5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
12 135 €
vuodessa, noin 1 011 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
19 198 €
vuodessa, noin 1 600 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
42 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 29 316 työpaikkaa, 6,29 jokaista asukasta kohden.

Suurimmat toimialat

OtaniemiEspoo

  • Informaatio ja viestintä25 %, Espoo 11 %
  • Koulutus20 %, Espoo 10 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta18 %, Espoo 10 %
  • Teollisuus8 %, Espoo 10 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa6 %, Espoo 14 %
  • Sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto5 %, Espoo 1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
29 316
Työpaikkoja asukasta kohden
6,29
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Otaniemi17 %83 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus17 %
  • Palvelut83 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 24 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 13 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa (24 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniOtaniemiEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).