Alue lyhyesti
Alueella Lähderanta (02720) asuu 2 949 ihmistä, 1 % Espoon asukkaista. Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 19 % ja 65 vuotta täyttäneitä 20 % asukkaista. Kotitalouksista 40 % on yksinasuvia ja 27 % lapsiperheitä.
Asunnoista 52 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 48 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (80,2 m² ja 75,1 m²). 76 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 24 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 783 €, 25 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020. Hinta vastaa 14,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,38 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 031 € vuodessa, noin 2 669 € kuukaudessa. Se on 4 % suurempi kuin Espoossa ja 22 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 9 % on työttömänä, saman verran kuin Espoossa (10 %). Alueella on 343 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (31 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 13 % työpaikoista (Espoossa 2 %).
Asukasmäärä on kasvanut 1 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 1 %.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Kaksion neliöhinta
2 783 €
Espoon 24 alueesta 4. matalin
Espoo 3 709 €
Opiskelijat
8 %
Espoon 45 alueesta 9. pienin
Espoo 9 %
Asukkaat
2 949
Espoon 45 alueesta 9. pienin
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 783 €
- 0,0 % vuodesta 2020
- Espoo3 709 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,38 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
- Espoo18,46 €
- Asukkaat
- 2 949
- +1,2 % vuodesta 2014
- Keski-ikä42,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 031 €
- +25,8 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 669 € kuukaudessa
- Espoo30 946 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 24 %
- 1 364 taloudesta
- Espoo47 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 49 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Espoo50 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 783 €, 25 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 783 €
Postinumeroalue 02720
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 9 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,38 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Espoo: 18,46 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 14,2 vuotta
- Espoo: 16,7
- Bruttovuokratuotto
- 7,1 %
- Espoo: 6,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 795–919 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,5 %−4,6 %Vuokra+0,5 %0,0 %
- Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 3) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta21/24
2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaEspoo 3 709 €Lähderanta 2 783 €2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani27/45
12 135 €Otaniemi47 267 €WestendEspoo 30 946 €Lähderanta 32 031 €12 135 €Otaniemi47 267 €WestendVuokralla asuvat taloudet35/45
2 %Jupperi94 %OtaniemiEspoo 47 %Lähderanta 24 %2 %Jupperi94 %Otaniemi16–34-vuotiaat31/45
14 %Siikajärvi84 %OtaniemiEspoo 26 %Lähderanta 19 %14 %Siikajärvi84 %Otaniemi65 vuotta täyttäneet12/45
1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoEspoo 15 %Lähderanta 20 %1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoLapsiperheet27/45
4 %Otaniemi42 %MankkaaEspoo 26 %Lähderanta 27 %4 %Otaniemi42 %MankkaaKorkea-asteen tutkinto26/45
23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaEspoo 50 %Lähderanta 49 %23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaTyöttömyys20/45
3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusEspoo 10 %Lähderanta 9 %3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusAsuntojen keskikoko22/45
43,2 m²Otaniemi179,6 m²SuvisaaristoEspoo 75,1 m²Lähderanta 80,2 m²43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 19 % ja 65 vuotta täyttäneitä 20 % asukkaista.
LähderantaEspoo
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 21 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (16 %).
- Lähderanta45 %21 %18 %
- Espoo47 %16 %18 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset45 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset21 %
- Lapset 0–14 v.18 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 42,0
- Espoo: 39,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 9 %
- Espoo: 10 %
- Talouden koko
- 2,1
- Espoo: 2,1
- Asumisväljyys
- 38,0 m²
- Espoo: 35,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
76 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 24 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).
- Lähderanta76 %24 %
- Espoo53 %47 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto76 %
- Vuokra-asunto24 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 52 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 48 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (80,2 m² ja 75,1 m²).
- Lähderanta48 %52 %
- Espoo64 %35 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot48 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot52 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 40 % on yksinasuvia ja 27 % lapsiperheitä.
LähderantaEspoo
- Yksinasuvat40 %, Espoo 41 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat9 %, Espoo 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Espoo 6 %
- Lapsitaloudet27 %, Espoo 26 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Espoo 6 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Espoo 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita44 %, Espoo 51 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt30 %, Espoo 23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 80,2 m²
- Espoo: 75,1 m²
- Asunnot
- 1 454
- Kesämökit
- 1
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 49 % aikuisista, saman verran kuin Espoossa (50 %).
- Lähderanta19 %24 %28 %22 %
- Espoo21 %20 %24 %26 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon19 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto24 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste28 %
- Ylempi korkeakoulututkinto22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 35 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Lähderanta14 %50 %35 %
- Espoo20 %46 %34 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %14 %
- Keskimmäinen 60 %50 %
- Ylin 20 %35 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 031 €
- vuodessa, noin 2 669 € kuukaudessa
- Espoo: 30 946 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 52 174 €
- vuodessa, noin 4 348 € kuukaudessa
- Espoo: 47 601 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 49 %
- Espoo: 50 %
Työpaikat
Alueella on 343 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (31 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 13 % työpaikoista (Espoossa 2 %).
Suurimmat toimialat
LähderantaEspoo
- Terveys- ja sosiaalipalvelut31 %, Espoo 14 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa17 %, Espoo 14 %
- Taiteet, viihde ja virkistys13 %, Espoo 2 %
- Rakentaminen11 %, Espoo 6 %
- Koulutus8 %, Espoo 10 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta5 %, Espoo 3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 343
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,12
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Espoo: 0,43
Toimialaryhmät
- Lähderanta12 %88 %
- Espoo17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus12 %
- Palvelut88 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 1 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 1 %. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).