Alue lyhyesti
Alueella Pohjois-Tapiola (02130) asuu 6 723 ihmistä, 2 % Espoon asukkaista. Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 20 % ja 65 vuotta täyttäneitä 19 % asukkaista. Kotitalouksista 35 % on yksinasuvia ja 30 % lapsiperheitä.
Asunnoista 53 % on kerrostaloissa ja 47 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (85,3 m² ja 75,1 m²). 72 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 27 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 609 €, 24 % enemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 5 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 19,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 19,43 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 38 711 € vuodessa, noin 3 226 € kuukaudessa. Se on 25 % suurempi kuin Espoossa ja 47 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 3 524 työpaikkaa, ja suurin toimiala on informaatio ja viestintä (31 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (11 %).
Asukasmäärä on kasvanut 13 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Korkea-asteen tutkinto
70 %
Espoon 45 alueesta suurin
Espoo 50 %
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
38 711 €
Espoon 45 alueesta 5. suurin
Espoo 30 946 €
Kaksion neliöhinta
4 609 €
Espoon 24 alueesta 5. korkein
Espoo 3 709 €
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 4 609 €
- +4,7 % vuodesta 2020
- Espoo3 709 €
- Kaksion vuokra / m²
- 19,43 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
- Espoo18,46 €
- Asukkaat
- 6 723
- +13,4 % vuodesta 2014
- Keski-ikä41,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 38 711 €
- +30,9 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 3 226 € kuukaudessa
- Espoo30 946 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 27 %
- 2 968 taloudesta
- Espoo47 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 70 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Espoo50 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 609 €, 24 % enemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 5 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
4 609 €
Postinumeroalue 02130
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 96 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
19,43 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Espoo: 18,46 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 19,8 vuotta
- Espoo: 16,7
- Bruttovuokratuotto
- 5,1 %
- Espoo: 6,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 870–1 001 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,8 %−2,1 %Vuokra+0,5 %0,0 %
- Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 1) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: korkea-asteen tutkinto.
Kaksion neliöhinta5/24
2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaEspoo 3 709 €Pohjois-Tapiola 4 609 €2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani5/45
12 135 €Otaniemi47 267 €WestendEspoo 30 946 €Pohjois-Tapiola 38 711 €12 135 €Otaniemi47 267 €WestendVuokralla asuvat taloudet32/45
2 %Jupperi94 %OtaniemiEspoo 47 %Pohjois-Tapiola 27 %2 %Jupperi94 %Otaniemi16–34-vuotiaat28/45
14 %Siikajärvi84 %OtaniemiEspoo 26 %Pohjois-Tapiola 20 %14 %Siikajärvi84 %Otaniemi65 vuotta täyttäneet15/45
1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoEspoo 15 %Pohjois-Tapiola 19 %1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoLapsiperheet20/45
4 %Otaniemi42 %MankkaaEspoo 26 %Pohjois-Tapiola 30 %4 %Otaniemi42 %MankkaaKorkea-asteen tutkinto1/45
23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaEspoo 50 %Pohjois-Tapiola 70 %23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaTyöttömyys36/45
3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusEspoo 10 %Pohjois-Tapiola 7 %3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusAsuntojen keskikoko19/45
43,2 m²Otaniemi179,6 m²SuvisaaristoEspoo 75,1 m²Pohjois-Tapiola 85,3 m²43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 20 % ja 65 vuotta täyttäneitä 19 % asukkaista.
Pohjois-TapiolaEspoo
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 19 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (16 %).
- Pohjois-Tapiola46 %19 %19 %
- Espoo47 %16 %18 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset46 %
- Työttömät3 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset19 %
- Lapset 0–14 v.19 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 41,0
- Espoo: 39,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 7 %
- Espoo: 10 %
- Talouden koko
- 2,2
- Espoo: 2,1
- Asumisväljyys
- 38,4 m²
- Espoo: 35,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
72 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 27 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).
- Pohjois-Tapiola72 %27 %
- Espoo53 %47 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto72 %
- Vuokra-asunto27 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 53 % on kerrostaloissa ja 47 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (85,3 m² ja 75,1 m²).
- Pohjois-Tapiola53 %47 %
- Espoo64 %35 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot53 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot47 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 35 % on yksinasuvia ja 30 % lapsiperheitä.
Pohjois-TapiolaEspoo
- Yksinasuvat35 %, Espoo 41 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat10 %, Espoo 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Espoo 6 %
- Lapsitaloudet30 %, Espoo 26 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Espoo 6 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Espoo 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita41 %, Espoo 51 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt29 %, Espoo 23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 85,3 m²
- Espoo: 75,1 m²
- Asunnot
- 3 167
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 70 % aikuisista, enemmän kuin Espoossa (50 %). Osuus on Espoon alueista suurin.
- Pohjois-Tapiola12 %23 %46 %
- Espoo21 %20 %24 %26 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon12 %
- Ylioppilastutkinto10 %
- Ammatillinen tutkinto9 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
- Ylempi korkeakoulututkinto46 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 50 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Pohjois-Tapiola15 %35 %50 %
- Espoo20 %46 %34 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %15 %
- Keskimmäinen 60 %35 %
- Ylin 20 %50 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 38 711 €
- vuodessa, noin 3 226 € kuukaudessa
- Espoo: 30 946 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 65 115 €
- vuodessa, noin 5 426 € kuukaudessa
- Espoo: 47 601 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 70 %
- Espoo: 50 %
Työpaikat
Alueella on 3 524 työpaikkaa, ja suurin toimiala on informaatio ja viestintä (31 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (11 %).
Suurimmat toimialat
Pohjois-TapiolaEspoo
- Informaatio ja viestintä31 %, Espoo 11 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa19 %, Espoo 14 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta13 %, Espoo 10 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut10 %, Espoo 14 %
- Teollisuus9 %, Espoo 10 %
- Koulutus6 %, Espoo 10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 3 524
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,52
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Espoo: 0,43
Toimialaryhmät
- Pohjois-Tapiola11 %89 %
- Espoo17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus11 %
- Palvelut89 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 13 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 31 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa (24 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).