Asumisvalinta

Saunalahti-Kattilalaakso

02330 · Espoo · Uusimaa

02330 Saunalahti-Kattilalaakso

Alue lyhyesti

Alueella Saunalahti-Kattilalaakso (02330) asuu 12 340 ihmistä, 4 % Espoon asukkaista. Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 24 % ja 65 vuotta täyttäneitä 13 % asukkaista. Kotitalouksista 41 % on yksinasuvia ja 30 % lapsiperheitä.

Asunnoista 62 % on kerrostaloissa ja 38 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (79,3 m² ja 75,1 m²). 50 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 850 €, 4 % enemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 9 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 18,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 290 € vuodessa, noin 2 691 € kuukaudessa. Se on 4 % suurempi kuin Espoossa ja 23 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, saman verran kuin Espoossa (10 %). Alueella on 2 034 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (20 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (14 %).

Asukasmäärä on kasvanut 45 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asukkaat

    12 340

    Espoon 45 alueesta 8. suurin

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 850 €
−9,1 % vuodesta 2020
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
17,72 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Espoo18,46 €
Asukkaat
12 340
+44,6 % vuodesta 2014
Keski-ikä38,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 290 €
+13,6 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 691 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
50 %
5 710 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
49 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 850 €, 4 % enemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 9 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

3 850 €

Postinumeroalue 02330
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 14 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

17,72 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Saunalahti-Kattilalaakso3 850 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
18,1 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
5,5 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
825–936 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,0 %−4,5 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 2) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta10/24

    2 262 €Espoon Keskus
    Espoo 3 709 €Saunalahti-Kattilalaakso 3 850 €
    5 708 €Tapiola
    2 262 €Espoon Keskus5 708 €Tapiola
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani22/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Saunalahti-Kattilalaakso 32 290 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet12/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Saunalahti-Kattilalaakso 50 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat17/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Saunalahti-Kattilalaakso 24 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet30/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Saunalahti-Kattilalaakso 13 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet18/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Saunalahti-Kattilalaakso 30 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto25/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Saunalahti-Kattilalaakso 49 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys17/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Saunalahti-Kattilalaakso 10 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko24/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Saunalahti-Kattilalaakso 79,3 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 24 % ja 65 vuotta täyttäneitä 13 % asukkaista.

Saunalahti-KattilalaaksoEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 13 % asukkaista, vähemmän kuin Espoossa (16 %).

  • Saunalahti-Kattilalaakso48 %13 %19 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset48 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat10 %
  • Eläkeläiset13 %
  • Lapset 0–14 v.19 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
38,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
10 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
2,2
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
37,9 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

50 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %).

  • Saunalahti-Kattilalaakso49 %50 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto49 %
  • Vuokra-asunto50 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 62 % on kerrostaloissa ja 38 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (79,3 m² ja 75,1 m²).

  • Saunalahti-Kattilalaakso62 %38 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot62 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot38 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 41 % on yksinasuvia ja 30 % lapsiperheitä.

Saunalahti-KattilalaaksoEspoo

  • Yksinasuvat41 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat16 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet30 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet7 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita51 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt19 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
79,3 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
6 215
Kesämökit
19

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 49 % aikuisista, saman verran kuin Espoossa (50 %).

  • Saunalahti-Kattilalaakso20 %10 %20 %23 %26 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon20 %
  • Ylioppilastutkinto10 %
  • Ammatillinen tutkinto20 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 37 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Saunalahti-Kattilalaakso18 %44 %37 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %18 %
  • Keskimmäinen 60 %44 %
  • Ylin 20 %37 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 290 €
vuodessa, noin 2 691 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
46 692 €
vuodessa, noin 3 891 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
49 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alueella on 2 034 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (20 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (14 %).

Suurimmat toimialat

Saunalahti-KattilalaaksoEspoo

  • Tukku- ja vähittäiskauppa20 %, Espoo 14 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut19 %, Espoo 14 %
  • Koulutus13 %, Espoo 10 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta11 %, Espoo 10 %
  • Teollisuus9 %, Espoo 10 %
  • Informaatio ja viestintä7 %, Espoo 11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
2 034
Työpaikkoja asukasta kohden
0,16
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Saunalahti-Kattilalaakso15 %85 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus15 %
  • Palvelut85 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 45 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 14 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa (24 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniSaunalahti-KattilalaaksoEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).