Asumisvalinta

Otsolahti

02110 · Espoo · Uusimaa

02110 Otsolahti

Alue lyhyesti

Alueella Otsolahti (02110) asuu 2 790 ihmistä, 1 % Espoon asukkaista. Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 30 % ja 65 vuotta täyttäneitä 19 % asukkaista. Kotitalouksista 48 % on yksinasuvia ja 17 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (85 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (66,0 m² ja 75,1 m²). 58 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 41 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 5 058 €, 36 % enemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on Espoon alueista 2. korkein. Neliöhinta on laskenut 8 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 21,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 19,43 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 34 296 € vuodessa, noin 2 858 € kuukaudessa. Se on 11 % suurempi kuin Espoossa ja 30 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 6 % on työttömänä, vähemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 591 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (69 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (10 %).

Asukasmäärä on kasvanut 3 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Kaksion neliöhinta

    5 058 €

    Espoon 24 alueesta 2. korkein

    Espoo 3 709 €

  • Korkea-asteen tutkinto

    67 %

    Espoon 45 alueesta 4. suurin

    Espoo 50 %

  • Lapsiperheet

    17 %

    Espoon 45 alueesta 4. pienin

    Espoo 26 %

  • Pientaloasunnot

    15 %

    Espoon 45 alueesta 7. pienin

    Espoo 35 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
5 058 €
−8,3 % vuodesta 2020
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
19,43 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Espoo18,46 €
Asukkaat
2 790
+3,5 % vuodesta 2014
Keski-ikä42,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
34 296 €
+30,6 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 858 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
41 %
1 506 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
67 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 5 058 €, 36 % enemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on Espoon alueista 2. korkein. Neliöhinta on laskenut 8 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

5 058 €

Postinumeroalue 02110
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 31 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

19,43 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Otsolahti5 058 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
21,7 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
4,6 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
870–1 001 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,8 %−2,1 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 1) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta.

  • Kaksion neliöhinta2/24

    2 262 €Espoon Keskus
    Espoo 3 709 €Otsolahti 5 058 €
    5 708 €Tapiola
    2 262 €Espoon Keskus5 708 €Tapiola
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani17/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Otsolahti 34 296 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet21/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Otsolahti 41 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat8/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Otsolahti 30 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet14/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Otsolahti 19 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet42/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Otsolahti 17 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto4/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Otsolahti 67 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys39/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Otsolahti 6 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko36/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Otsolahti 66,0 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 30 % ja 65 vuotta täyttäneitä 19 % asukkaista.

OtsolahtiEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 13 % asukkaista, vähemmän kuin Espoossa (18 %).

  • Otsolahti51 %19 %13 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset51 %
  • Työttömät3 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset19 %
  • Lapset 0–14 v.13 %
  • Muut5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
42,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
6 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
1,9
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
35,6 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

58 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 41 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).

  • Otsolahti58 %41 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto58 %
  • Vuokra-asunto41 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (85 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (66,0 m² ja 75,1 m²).

  • Otsolahti85 %15 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot85 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot15 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 48 % on yksinasuvia ja 17 % lapsiperheitä.

OtsolahtiEspoo

  • Yksinasuvat48 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat18 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit9 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet17 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita57 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt27 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
66,0 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
1 695
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 67 % aikuisista, enemmän kuin Espoossa (50 %).

  • Otsolahti10 %14 %24 %43 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon10 %
  • Ylioppilastutkinto14 %
  • Ammatillinen tutkinto9 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto43 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 42 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Otsolahti18 %41 %42 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %18 %
  • Keskimmäinen 60 %41 %
  • Ylin 20 %42 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
34 296 €
vuodessa, noin 2 858 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
48 301 €
vuodessa, noin 4 025 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
67 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alueella on 591 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (69 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (10 %).

Suurimmat toimialat

OtsolahtiEspoo

  • Teollisuus69 %, Espoo 10 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut9 %, Espoo 7 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut7 %, Espoo 14 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4 %, Espoo 10 %
  • Informaatio ja viestintä3 %, Espoo 11 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta1 %, Espoo 3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
591
Työpaikkoja asukasta kohden
0,21
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Otsolahti70 %30 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus70 %
  • Palvelut30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 3 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 31 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa (24 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniOtsolahtiEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).