Alue lyhyesti
Alueella Malminmäki-Eestinlaakso (02280) asuu 4 764 ihmistä, 1 % Espoon asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 31 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %). Lapsiperheitä on 31 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 33 %.
Asunnoista 61 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 39 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (77,5 m² ja 75,1 m²). 52 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 48 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 354 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 2. Hinta vastaa 15,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 265 € vuodessa, noin 2 689 € kuukaudessa. Se on 4 % suurempi kuin Espoossa ja 22 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, saman verran kuin Espoossa (10 %). Alueella on 378 työpaikkaa, ja suurin toimiala on hallinto- ja tukipalvelut (20 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (7 %).
Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työpaikkoja asukasta kohden
0,08
Espoon 45 alueesta 4. pienin
Espoo 0,43
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 354 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
- Espoo3 709 €
- Kaksion vuokra / m²
- 17,72 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
- Espoo18,46 €
- Asukkaat
- 4 764
- +9,0 % vuodesta 2014
- Keski-ikä38,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 265 €
- +23,0 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 689 € kuukaudessa
- Espoo30 946 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 48 %
- 2 097 taloudesta
- Espoo47 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 47 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Espoo50 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 354 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 2. Hinta vastaa 15,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.
Neliöhinta
3 354 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 26 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
17,72 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Espoo: 18,46 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 15,8 vuotta
- Espoo: 16,7
- Bruttovuokratuotto
- 6,3 %
- Espoo: 6,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 825–936 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,0 %−4,5 %Vuokra+0,5 %0,0 %
- Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 2) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani23/45
12 135 €Otaniemi47 267 €WestendEspoo 30 946 €Malminmäki-Eestinlaakso 32 265 €12 135 €Otaniemi47 267 €WestendVuokralla asuvat taloudet14/45
2 %Jupperi94 %OtaniemiEspoo 47 %Malminmäki-Eestinlaakso 48 %2 %Jupperi94 %Otaniemi16–34-vuotiaat18/45
14 %Siikajärvi84 %OtaniemiEspoo 26 %Malminmäki-Eestinlaakso 23 %14 %Siikajärvi84 %Otaniemi65 vuotta täyttäneet33/45
1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoEspoo 15 %Malminmäki-Eestinlaakso 12 %1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoLapsiperheet14/45
4 %Otaniemi42 %MankkaaEspoo 26 %Malminmäki-Eestinlaakso 31 %4 %Otaniemi42 %MankkaaKorkea-asteen tutkinto33/45
23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaEspoo 50 %Malminmäki-Eestinlaakso 47 %23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaTyöttömyys10/45
3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusEspoo 10 %Malminmäki-Eestinlaakso 11 %3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusAsuntojen keskikoko26/45
43,2 m²Otaniemi179,6 m²SuvisaaristoEspoo 75,1 m²Malminmäki-Eestinlaakso 77,5 m²43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 31 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %).
Malminmäki-EestinlaaksoEspoo
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 13 % asukkaista, vähemmän kuin Espoossa (16 %).
- Malminmäki-Eestinlaakso50 %13 %20 %
- Espoo47 %16 %18 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset50 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset13 %
- Lapset 0–14 v.20 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 38,0
- Espoo: 39,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 11 %
- Espoo: 10 %
- Talouden koko
- 2,3
- Espoo: 2,1
- Asumisväljyys
- 34,7 m²
- Espoo: 35,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
52 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 48 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).
- Malminmäki-Eestinlaakso52 %48 %
- Espoo53 %47 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto52 %
- Vuokra-asunto48 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 61 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 39 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (77,5 m² ja 75,1 m²).
- Malminmäki-Eestinlaakso39 %61 %
- Espoo64 %35 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot39 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot61 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 31 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 33 %.
Malminmäki-EestinlaaksoEspoo
- Yksinasuvat33 %, Espoo 41 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat8 %, Espoo 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Espoo 6 %
- Lapsitaloudet31 %, Espoo 26 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet8 %, Espoo 6 %
- Yhden vanhemman taloudet7 %, Espoo 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita50 %, Espoo 51 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt19 %, Espoo 23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 77,5 m²
- Espoo: 75,1 m²
- Asunnot
- 2 256
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 47 % aikuisista, vähemmän kuin Espoossa (50 %).
- Malminmäki-Eestinlaakso20 %25 %24 %23 %
- Espoo21 %20 %24 %26 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon20 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto25 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 35 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Malminmäki-Eestinlaakso18 %47 %35 %
- Espoo20 %46 %34 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %18 %
- Keskimmäinen 60 %47 %
- Ylin 20 %35 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 265 €
- vuodessa, noin 2 689 € kuukaudessa
- Espoo: 30 946 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 52 319 €
- vuodessa, noin 4 360 € kuukaudessa
- Espoo: 47 601 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 47 %
- Espoo: 50 %
Työpaikat
Alueella on 378 työpaikkaa, ja suurin toimiala on hallinto- ja tukipalvelut (20 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (7 %).
Suurimmat toimialat
Malminmäki-EestinlaaksoEspoo
- Hallinto- ja tukipalvelut20 %, Espoo 7 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut16 %, Espoo 14 %
- Koulutus15 %, Espoo 10 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Espoo 14 %
- Rakentaminen7 %, Espoo 6 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta7 %, Espoo 3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 378
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,08
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Espoo: 0,43
Toimialaryhmät
- Malminmäki-Eestinlaakso92 %
- Espoo17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus8 %
- Palvelut92 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 23 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).