Alue lyhyesti
Alueella Kaitaa (02260) asuu 3 740 ihmistä, 1 % Espoon asukkaista. Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 21 % ja 65 vuotta täyttäneitä 17 % asukkaista. Kotitalouksista 34 % on yksinasuvia ja 30 % lapsiperheitä.
Asunnoista 57 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 43 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (86,6 m² ja 75,1 m²). 62 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 38 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 179 €, 14 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 4 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 15,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 171 € vuodessa, noin 2 681 € kuukaudessa. Se on 4 % suurempi kuin Espoossa ja 22 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, saman verran kuin Espoossa (10 %). Alueella on 371 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (35 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 7 % työpaikoista (Espoossa 2 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 1 % vuodesta 2014, vaikka Espoossa se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 3 %.
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 179 €
- +3,6 % vuodesta 2020
- Espoo3 709 €
- Kaksion vuokra / m²
- 17,72 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
- Espoo18,46 €
- Asukkaat
- 3 740
- −1,1 % vuodesta 2014
- Keski-ikä41,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 171 €
- +22,2 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 681 € kuukaudessa
- Espoo30 946 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 38 %
- 1 666 taloudesta
- Espoo47 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 51 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Espoo50 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 179 €, 14 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 4 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
3 179 €
Postinumeroalue 02260
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 9 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
17,72 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Espoo: 18,46 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 15,0 vuotta
- Espoo: 16,7
- Bruttovuokratuotto
- 6,7 %
- Espoo: 6,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 825–936 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,0 %−4,5 %Vuokra+0,5 %0,0 %
- Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 2) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta15/24
2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaEspoo 3 709 €Kaitaa 3 179 €2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani25/45
12 135 €Otaniemi47 267 €WestendEspoo 30 946 €Kaitaa 32 171 €12 135 €Otaniemi47 267 €WestendVuokralla asuvat taloudet25/45
2 %Jupperi94 %OtaniemiEspoo 47 %Kaitaa 38 %2 %Jupperi94 %Otaniemi16–34-vuotiaat25/45
14 %Siikajärvi84 %OtaniemiEspoo 26 %Kaitaa 21 %14 %Siikajärvi84 %Otaniemi65 vuotta täyttäneet19/45
1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoEspoo 15 %Kaitaa 17 %1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoLapsiperheet19/45
4 %Otaniemi42 %MankkaaEspoo 26 %Kaitaa 30 %4 %Otaniemi42 %MankkaaKorkea-asteen tutkinto20/45
23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaEspoo 50 %Kaitaa 51 %23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaTyöttömyys21/45
3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusEspoo 10 %Kaitaa 8 %3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusAsuntojen keskikoko17/45
43,2 m²Otaniemi179,6 m²SuvisaaristoEspoo 75,1 m²Kaitaa 86,6 m²43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 21 % ja 65 vuotta täyttäneitä 17 % asukkaista.
KaitaaEspoo
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Asukkaiden pääasiallinen toiminta jakautuu lähes samoin kuin Espoossa: työllisiä on 48 %.
- Kaitaa48 %17 %18 %
- Espoo47 %16 %18 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset48 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset17 %
- Lapset 0–14 v.18 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 41,0
- Espoo: 39,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 8 %
- Espoo: 10 %
- Talouden koko
- 2,2
- Espoo: 2,1
- Asumisväljyys
- 38,6 m²
- Espoo: 35,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
62 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 38 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).
- Kaitaa62 %38 %
- Espoo53 %47 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto62 %
- Vuokra-asunto38 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 57 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 43 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (86,6 m² ja 75,1 m²).
- Kaitaa43 %57 %
- Espoo64 %35 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot43 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot57 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 34 % on yksinasuvia ja 30 % lapsiperheitä.
KaitaaEspoo
- Yksinasuvat34 %, Espoo 41 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat7 %, Espoo 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Espoo 6 %
- Lapsitaloudet30 %, Espoo 26 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Espoo 6 %
- Yhden vanhemman taloudet7 %, Espoo 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita43 %, Espoo 51 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt28 %, Espoo 23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 86,6 m²
- Espoo: 75,1 m²
- Asunnot
- 1 752
- Kesämökit
- 5
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 51 % aikuisista, saman verran kuin Espoossa (50 %).
- Kaitaa18 %21 %24 %27 %
- Espoo21 %20 %24 %26 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon18 %
- Ylioppilastutkinto9 %
- Ammatillinen tutkinto21 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto27 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 36 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Kaitaa17 %47 %36 %
- Espoo20 %46 %34 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %17 %
- Keskimmäinen 60 %47 %
- Ylin 20 %36 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 171 €
- vuodessa, noin 2 681 € kuukaudessa
- Espoo: 30 946 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 53 723 €
- vuodessa, noin 4 477 € kuukaudessa
- Espoo: 47 601 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 51 %
- Espoo: 50 %
Työpaikat
Alueella on 371 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (35 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 7 % työpaikoista (Espoossa 2 %).
Suurimmat toimialat
KaitaaEspoo
- Terveys- ja sosiaalipalvelut35 %, Espoo 14 %
- Koulutus23 %, Espoo 10 %
- Rakentaminen7 %, Espoo 6 %
- Kuljetus ja varastointi7 %, Espoo 2 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta6 %, Espoo 10 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta5 %, Espoo 3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 371
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,10
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Espoo: 0,43
Toimialaryhmät
- Kaitaa92 %
- Espoo17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus8 %
- Palvelut92 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 1 % vuodesta 2014, vaikka Espoossa se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 3 %. Mediaanitulot ovat nousseet 22 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).