Asumisvalinta

Soukka

02360 · Espoo · Uusimaa

02360 Soukka

Alue lyhyesti

Alueella Soukka (02360) asuu 9 801 ihmistä, 3 % Espoon asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 22 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Espoossa 15 %). Kotitalouksista 38 % on yksinasuvia ja 24 % lapsiperheitä.

Asunnoista 64 % on kerrostaloissa ja 35 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (84,7 m² ja 75,1 m²). 65 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 34 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 400 €, 35 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on Espoon alueista 2. matalin. Neliöhinta on laskenut 19 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 12,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,38 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 30 994 € vuodessa, noin 2 583 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Espoossa ja 18 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, saman verran kuin Espoossa (10 %). Alueella on 994 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (26 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 9 % työpaikoista (Espoossa 2 %).

Asukasmäärä on kasvanut 4 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Kaksion neliöhinta

    2 400 €

    Espoon 24 alueesta 2. matalin

    Espoo 3 709 €

  • 65 vuotta täyttäneet

    22 %

    Espoon 45 alueesta 6. suurin

    Espoo 15 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 400 €
−19,2 % vuodesta 2020
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
16,38 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Espoo18,46 €
Asukkaat
9 801
+4,2 % vuodesta 2014
Keski-ikä44,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 994 €
+26,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 583 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
34 %
4 634 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
50 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 400 €, 35 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on Espoon alueista 2. matalin. Neliöhinta on laskenut 19 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 400 €

Postinumeroalue 02360
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 21 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,38 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Soukka2 400 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
12,2 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
8,2 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
795–919 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,5 %−4,6 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 3) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta.

  • Kaksion neliöhinta23/24

    2 262 €Espoon Keskus
    Espoo 3 709 €Soukka 2 400 €
    5 708 €Tapiola
    2 262 €Espoon Keskus5 708 €Tapiola
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani31/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Soukka 30 994 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet27/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Soukka 34 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat32/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Soukka 19 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet6/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Soukka 22 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet31/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Soukka 24 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto24/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Soukka 50 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys13/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Soukka 11 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko20/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Soukka 84,7 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 22 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Espoossa 15 %).

SoukkaEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 23 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (16 %).

  • Soukka44 %23 %16 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset44 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset23 %
  • Lapset 0–14 v.16 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
44,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
11 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
2,1
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
40,3 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

65 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 34 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).

  • Soukka65 %34 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto65 %
  • Vuokra-asunto34 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 64 % on kerrostaloissa ja 35 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (84,7 m² ja 75,1 m²).

  • Soukka64 %35 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot64 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot35 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 38 % on yksinasuvia ja 24 % lapsiperheitä.

SoukkaEspoo

  • Yksinasuvat38 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat7 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet24 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita43 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt34 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
84,7 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
4 972
Kesämökit
34

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 50 % aikuisista, saman verran kuin Espoossa (50 %).

  • Soukka22 %19 %25 %25 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon22 %
  • Ylioppilastutkinto9 %
  • Ammatillinen tutkinto19 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 34 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Soukka17 %49 %34 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %17 %
  • Keskimmäinen 60 %49 %
  • Ylin 20 %34 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 994 €
vuodessa, noin 2 583 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
49 689 €
vuodessa, noin 4 141 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
50 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alueella on 994 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (26 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 9 % työpaikoista (Espoossa 2 %).

Suurimmat toimialat

SoukkaEspoo

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut26 %, Espoo 14 %
  • Koulutus23 %, Espoo 10 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys9 %, Espoo 2 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta7 %, Espoo 10 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta7 %, Espoo 3 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Espoo 14 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
994
Työpaikkoja asukasta kohden
0,10
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Soukka93 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus7 %
  • Palvelut93 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 4 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 27 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniSoukkaEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).