Asumisvalinta

Lippajärvi-Järvenperä

02940 · Espoo · Uusimaa

02940 Lippajärvi-Järvenperä

Alue lyhyesti

Alueella Lippajärvi-Järvenperä (02940) asuu 10 987 ihmistä, 3 % Espoon asukkaista. Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 22 % ja 65 vuotta täyttäneitä 15 % asukkaista. Kotitalouksista 38 % on yksinasuvia ja 28 % lapsiperheitä.

Asunnoista 61 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 39 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (80,6 m² ja 75,1 m²). 59 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 40 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 929 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 3. Hinta vastaa 14,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,38 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 260 € vuodessa, noin 2 688 € kuukaudessa. Se on 4 % suurempi kuin Espoossa ja 22 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 9 % on työttömänä, saman verran kuin Espoossa (10 %). Alueella on 1 339 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (44 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (14 %).

Asukasmäärä on kasvanut 8 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa.

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 929 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
16,38 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Espoo18,46 €
Asukkaat
10 987
+7,8 % vuodesta 2014
Keski-ikä40,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 260 €
+21,4 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 688 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
40 %
4 994 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
47 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 929 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 3. Hinta vastaa 14,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,38 € kuukaudessa.

Neliöhinta

2 929 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 65 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,38 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Lippajärvi-Järvenperä2 929 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
14,9 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
6,7 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
795–919 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,5 %−4,6 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 3) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani24/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Lippajärvi-Järvenperä 32 260 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet22/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Lippajärvi-Järvenperä 40 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat23/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Lippajärvi-Järvenperä 22 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet27/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Lippajärvi-Järvenperä 15 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet24/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Lippajärvi-Järvenperä 28 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto30/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Lippajärvi-Järvenperä 47 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys19/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Lippajärvi-Järvenperä 9 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko21/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Lippajärvi-Järvenperä 80,6 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 22 % ja 65 vuotta täyttäneitä 15 % asukkaista.

Lippajärvi-JärvenperäEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 49 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (47 %).

  • Lippajärvi-Järvenperä49 %16 %18 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset49 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset16 %
  • Lapset 0–14 v.18 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
40,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
9 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
2,2
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
37,3 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

59 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 40 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).

  • Lippajärvi-Järvenperä59 %40 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto59 %
  • Vuokra-asunto40 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 61 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 39 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (80,6 m² ja 75,1 m²).

  • Lippajärvi-Järvenperä39 %61 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot39 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot61 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 38 % on yksinasuvia ja 28 % lapsiperheitä.

Lippajärvi-JärvenperäEspoo

  • Yksinasuvat38 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat10 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet28 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita49 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt23 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
80,6 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
5 354
Kesämökit
59

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 47 % aikuisista, vähemmän kuin Espoossa (50 %).

  • Lippajärvi-Järvenperä19 %26 %26 %22 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon19 %
  • Ylioppilastutkinto8 %
  • Ammatillinen tutkinto26 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto22 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 35 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Lippajärvi-Järvenperä16 %49 %35 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %16 %
  • Keskimmäinen 60 %49 %
  • Ylin 20 %35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 260 €
vuodessa, noin 2 688 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
51 487 €
vuodessa, noin 4 291 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
47 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alueella on 1 339 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (44 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (14 %).

Suurimmat toimialat

Lippajärvi-JärvenperäEspoo

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut44 %, Espoo 14 %
  • Koulutus16 %, Espoo 10 %
  • Rakentaminen8 %, Espoo 6 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Espoo 14 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta3 %, Espoo 10 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut3 %, Espoo 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 339
Työpaikkoja asukasta kohden
0,12
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Lippajärvi-Järvenperä12 %87 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus12 %
  • Palvelut87 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 8 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 21 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniLippajärvi-JärvenperäEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).