Asumisvalinta

Viherlaakso

02710 · Espoo · Uusimaa

02710 Viherlaakso

Alue lyhyesti

Alueella Viherlaakso (02710) asuu 6 154 ihmistä, 2 % Espoon asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 22 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Espoossa 15 %). Kotitalouksista 44 % on yksinasuvia ja 23 % lapsiperheitä.

Asunnoista 58 % on kerrostaloissa ja 41 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 76,3 m². 71 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 28 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 555 €, 31 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on Espoon alueista 3. matalin. Neliöhinta on noussut 3 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 13,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,38 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 31 984 € vuodessa, noin 2 665 € kuukaudessa. Se on 3 % suurempi kuin Espoossa ja 21 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, saman verran kuin Espoossa (10 %). Alueella on 952 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (40 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (14 %).

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Kaksion neliöhinta

    2 555 €

    Espoon 24 alueesta 3. matalin

    Espoo 3 709 €

  • 65 vuotta täyttäneet

    22 %

    Espoon 45 alueesta 8. suurin

    Espoo 15 %

  • Opiskelijat

    8 %

    Espoon 45 alueesta 8. pienin

    Espoo 9 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 555 €
+3,3 % vuodesta 2020
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
16,38 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Espoo18,46 €
Asukkaat
6 154
+0,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä44,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
31 984 €
+27,2 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 665 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
28 %
3 019 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
51 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 555 €, 31 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on Espoon alueista 3. matalin. Neliöhinta on noussut 3 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 555 €

Postinumeroalue 02710
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 7 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,38 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Viherlaakso2 555 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
13,0 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
7,7 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
795–919 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,5 %−4,6 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 3) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta.

  • Kaksion neliöhinta22/24

    2 262 €Espoon Keskus
    Espoo 3 709 €Viherlaakso 2 555 €
    5 708 €Tapiola
    2 262 €Espoon Keskus5 708 €Tapiola
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani28/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Viherlaakso 31 984 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet31/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Viherlaakso 28 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat27/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Viherlaakso 21 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet8/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Viherlaakso 22 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet33/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Viherlaakso 23 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto21/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Viherlaakso 51 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys18/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Viherlaakso 10 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko28/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Viherlaakso 76,3 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 22 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Espoossa 15 %).

ViherlaaksoEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 23 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (16 %).

  • Viherlaakso46 %23 %15 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset46 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset23 %
  • Lapset 0–14 v.15 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
44,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
10 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
2,0
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
38,5 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

71 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 28 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).

  • Viherlaakso71 %28 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto71 %
  • Vuokra-asunto28 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 58 % on kerrostaloissa ja 41 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 76,3 m².

  • Viherlaakso58 %41 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot58 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot41 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 44 % on yksinasuvia ja 23 % lapsiperheitä.

ViherlaaksoEspoo

  • Yksinasuvat44 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat10 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet23 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita47 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt31 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
76,3 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
3 258
Kesämökit
1

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 51 % aikuisista, saman verran kuin Espoossa (50 %).

  • Viherlaakso18 %22 %26 %25 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon18 %
  • Ylioppilastutkinto8 %
  • Ammatillinen tutkinto22 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 35 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Viherlaakso15 %51 %35 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %15 %
  • Keskimmäinen 60 %51 %
  • Ylin 20 %35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
31 984 €
vuodessa, noin 2 665 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
48 171 €
vuodessa, noin 4 014 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
51 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alueella on 952 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (40 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (14 %).

Suurimmat toimialat

ViherlaaksoEspoo

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut40 %, Espoo 14 %
  • Koulutus16 %, Espoo 10 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa15 %, Espoo 14 %
  • Rakentaminen7 %, Espoo 6 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut7 %, Espoo 7 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta6 %, Espoo 3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
952
Työpaikkoja asukasta kohden
0,15
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Viherlaakso92 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus8 %
  • Palvelut92 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 27 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniViherlaaksoEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).