Asumisvalinta

Tuomarila-Suvela

02760 · Espoo · Uusimaa

02760 Tuomarila-Suvela

Alue lyhyesti

Alueella Tuomarila-Suvela (02760) asuu 15 512 ihmistä, 5 % Espoon asukkaista. Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 25 % ja 65 vuotta täyttäneitä 12 % asukkaista. Kotitalouksista 39 % on yksinasuvia ja 30 % lapsiperheitä.

Asunnoista 68 % on kerrostaloissa ja 31 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (69,0 m² ja 75,1 m²). 49 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 50 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 809 €, 24 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 4 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 14,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,38 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 445 € vuodessa, noin 2 287 € kuukaudessa. Se on 11 % pienempi kuin Espoossa ja 4 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 14 % on työttömänä, enemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 1 264 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (31 %). Tavallista yleisempi on muu palvelutoiminta: 5 % työpaikoista (Espoossa 2 %).

Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työttömyys

    14 %

    Espoon 45 alueesta 2. suurin

    Espoo 10 %

  • Asukkaat

    15 512

    Espoon 45 alueesta 4. suurin

  • Korkea-asteen tutkinto

    37 %

    Espoon 45 alueesta 4. pienin

    Espoo 50 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,08

    Espoon 45 alueesta 5. pienin

    Espoo 0,43

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 809 €
−4,4 % vuodesta 2020
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
16,38 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Espoo18,46 €
Asukkaat
15 512
+8,8 % vuodesta 2014
Keski-ikä37,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 445 €
+19,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 287 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
50 %
6 860 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
37 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 809 €, 24 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 4 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 809 €

Postinumeroalue 02760
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 32 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,38 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Tuomarila-Suvela2 809 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
14,3 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
7,0 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
795–919 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,5 %−4,6 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 3) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: työttömyys.

  • Kaksion neliöhinta19/24

    2 262 €Espoon Keskus
    Espoo 3 709 €Tuomarila-Suvela 2 809 €
    5 708 €Tapiola
    2 262 €Espoon Keskus5 708 €Tapiola
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani41/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Tuomarila-Suvela 27 445 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet13/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Tuomarila-Suvela 50 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat15/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Tuomarila-Suvela 25 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet31/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Tuomarila-Suvela 12 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet15/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Tuomarila-Suvela 30 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto42/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Tuomarila-Suvela 37 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys2/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Tuomarila-Suvela 14 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko31/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Tuomarila-Suvela 69,0 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 25 % ja 65 vuotta täyttäneitä 12 % asukkaista.

Tuomarila-SuvelaEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 44 % asukkaista, vähemmän kuin Espoossa (47 %).

  • Tuomarila-Suvela44 %13 %20 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset44 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset13 %
  • Lapset 0–14 v.20 %
  • Muut5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
37,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
14 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
2,3
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
30,8 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

49 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 50 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).

  • Tuomarila-Suvela49 %50 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto49 %
  • Vuokra-asunto50 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 68 % on kerrostaloissa ja 31 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (69,0 m² ja 75,1 m²).

  • Tuomarila-Suvela68 %31 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot68 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot31 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 39 % on yksinasuvia ja 30 % lapsiperheitä.

Tuomarila-SuvelaEspoo

  • Yksinasuvat39 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat9 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet30 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet8 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet7 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita48 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt22 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
69,0 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
7 308
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 37 % aikuisista, vähemmän kuin Espoossa (50 %).

  • Tuomarila-Suvela32 %24 %21 %16 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon32 %
  • Ylioppilastutkinto6 %
  • Ammatillinen tutkinto24 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 23 % ja suurituloisimpaan 23 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Tuomarila-Suvela23 %54 %23 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %23 %
  • Keskimmäinen 60 %54 %
  • Ylin 20 %23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 445 €
vuodessa, noin 2 287 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
42 483 €
vuodessa, noin 3 540 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
37 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alueella on 1 264 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (31 %). Tavallista yleisempi on muu palvelutoiminta: 5 % työpaikoista (Espoossa 2 %).

Suurimmat toimialat

Tuomarila-SuvelaEspoo

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut31 %, Espoo 14 %
  • Koulutus20 %, Espoo 10 %
  • Rakentaminen10 %, Espoo 6 %
  • Kuljetus ja varastointi7 %, Espoo 2 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa6 %, Espoo 14 %
  • Muu palvelutoiminta5 %, Espoo 2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 264
Työpaikkoja asukasta kohden
0,08
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Tuomarila-Suvela10 %89 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus10 %
  • Palvelut89 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 20 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa (24 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniTuomarila-SuvelaEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).