Alue lyhyesti
Alueella Lintuvaara (02660) asuu 6 457 ihmistä, 2 % Espoon asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 39 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %). Lapsiperheitä on 39 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 23 %.
Asunnoista 71 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 28 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (95,3 m² ja 75,1 m²). 67 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 33 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 354 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 2. Hinta vastaa 15,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 35 237 € vuodessa, noin 2 936 € kuukaudessa. Se on 14 % suurempi kuin Espoossa ja 34 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 705 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (31 %). Tavallista yleisempi on majoitus- ja ravitsemistoiminta: 11 % työpaikoista (Espoossa 3 %).
Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Lapsiperheet
39 %
Espoon 45 alueesta 6. suurin
Espoo 26 %
Opiskelijat
10 %
Espoon 45 alueesta 6. suurin
Espoo 9 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 354 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
- Espoo3 709 €
- Kaksion vuokra / m²
- 17,72 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
- Espoo18,46 €
- Asukkaat
- 6 457
- +5,0 % vuodesta 2014
- Keski-ikä38,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 35 237 €
- +33,8 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 936 € kuukaudessa
- Espoo30 946 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 33 %
- 2 384 taloudesta
- Espoo47 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 57 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Espoo50 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 354 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 2. Hinta vastaa 15,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.
Neliöhinta
3 354 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 26 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
17,72 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Espoo: 18,46 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 15,8 vuotta
- Espoo: 16,7
- Bruttovuokratuotto
- 6,3 %
- Espoo: 6,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 825–936 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,0 %−4,5 %Vuokra+0,5 %0,0 %
- Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 2) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani13/45
12 135 €Otaniemi47 267 €WestendEspoo 30 946 €Lintuvaara 35 237 €12 135 €Otaniemi47 267 €WestendVuokralla asuvat taloudet28/45
2 %Jupperi94 %OtaniemiEspoo 47 %Lintuvaara 33 %2 %Jupperi94 %Otaniemi16–34-vuotiaat30/45
14 %Siikajärvi84 %OtaniemiEspoo 26 %Lintuvaara 20 %14 %Siikajärvi84 %Otaniemi65 vuotta täyttäneet32/45
1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoEspoo 15 %Lintuvaara 12 %1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoLapsiperheet6/45
4 %Otaniemi42 %MankkaaEspoo 26 %Lintuvaara 39 %4 %Otaniemi42 %MankkaaKorkea-asteen tutkinto14/45
23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaEspoo 50 %Lintuvaara 57 %23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaTyöttömyys28/45
3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusEspoo 10 %Lintuvaara 8 %3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusAsuntojen keskikoko13/45
43,2 m²Otaniemi179,6 m²SuvisaaristoEspoo 75,1 m²Lintuvaara 95,3 m²43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 39 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %).
LintuvaaraEspoo
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 22 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (18 %).
- Lintuvaara47 %10 %13 %22 %
- Espoo47 %16 %18 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset47 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat10 %
- Eläkeläiset13 %
- Lapset 0–14 v.22 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 38,0
- Espoo: 39,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 8 %
- Espoo: 10 %
- Talouden koko
- 2,7
- Espoo: 2,1
- Asumisväljyys
- 35,8 m²
- Espoo: 35,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
67 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 33 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).
- Lintuvaara67 %33 %
- Espoo53 %47 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto67 %
- Vuokra-asunto33 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 71 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 28 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (95,3 m² ja 75,1 m²).
- Lintuvaara28 %71 %
- Espoo64 %35 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot28 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot71 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 39 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 23 %.
LintuvaaraEspoo
- Yksinasuvat23 %, Espoo 41 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat5 %, Espoo 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Espoo 6 %
- Lapsitaloudet39 %, Espoo 26 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Espoo 6 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Espoo 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita40 %, Espoo 51 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt22 %, Espoo 23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 95,3 m²
- Espoo: 75,1 m²
- Asunnot
- 2 518
- Kesämökit
- 1
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 57 % aikuisista, enemmän kuin Espoossa (50 %).
- Lintuvaara19 %16 %25 %33 %
- Espoo21 %20 %24 %26 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon19 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto16 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
- Ylempi korkeakoulututkinto33 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 44 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Lintuvaara20 %36 %44 %
- Espoo20 %46 %34 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %20 %
- Keskimmäinen 60 %36 %
- Ylin 20 %44 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 35 237 €
- vuodessa, noin 2 936 € kuukaudessa
- Espoo: 30 946 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 71 801 €
- vuodessa, noin 5 983 € kuukaudessa
- Espoo: 47 601 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 57 %
- Espoo: 50 %
Työpaikat
Alueella on 705 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (31 %). Tavallista yleisempi on majoitus- ja ravitsemistoiminta: 11 % työpaikoista (Espoossa 3 %).
Suurimmat toimialat
LintuvaaraEspoo
- Terveys- ja sosiaalipalvelut31 %, Espoo 14 %
- Koulutus25 %, Espoo 10 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta11 %, Espoo 3 %
- Rakentaminen9 %, Espoo 6 %
- Kuljetus ja varastointi6 %, Espoo 2 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4 %, Espoo 10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 705
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,11
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Espoo: 0,43
Toimialaryhmät
- Lintuvaara90 %
- Espoo17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus10 %
- Palvelut90 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 34 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa (24 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).